B550 GAMING Plus Wi-Fi sistemde RAM'ler 3200 MHz yapılmıyor

Taygun007

Hectopat
Sistem:
  • CPU: Ryzen 9 5900X
  • CPU cooler: Dark Freezer X120
  • GPU: Sapphire Nitro+ AMD Radeon RX 5700XT
  • Mainboard: ASUS TUF B550 GAMING Plus Wi-Fi
  • RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz CL16 64 GB (4x16) --- CMK64GX4M4E3200C16
  • PSU: Everest Rampage 850 Watt
  • M.2: Samsung EVO 970 NVMe 500 GB
  • HDD: 1 TB Toshiba
  • Windows 10 Pro
  • Son sürüm BIOS.
Yukarıda belirttiğim sistemimde yer alan bu RAM kiti için XMP profilini de BIOS'tan ayarlamama rağmen 3200MHz'de masaüstü görüntüsüne ulaştıktan kısa süre sonra, bazen de ulaşır ulaşmaz sistem ve fare donup kalıyor sonsuza kadar. Herhangi bir mavi ekran vs. çıkmıyor karşıma.

Ya XMP kurmadan 2133 MHz'de kullanıyorum ya da XMP'yi açıp maksimum 3000MHz'de çalıştırabiliyorum. Ama asla RAM'in kutusunda belirttiği 3200 MHz'de çalışmıyor. Donup kalıyor.

Acaba bu durumun açıklaması nedir? Ne yapmalıyım?
Gelecek yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'leri kendiniz üstünde yazan değerleri girebilirsiniz son ihtimal olarak.

CL 16 ve 1.35v da çalışıyordur muhtemelen.

Anakart kendisi CL değerlerini overclock denemesi yaparken RAM'lara CL değerini göstermişti o yöntem ile yapabilirsiniz.

Normal XMP dışında bir değer daha olması lazım orada.

DOCP standart galiba.

RAM'leri 2400 MHz yapın.

Fclk 1200 olacak.

Kaydedin tekrar BIOS'a girin orada otomatik olan değerlerde sana hangi CL değerlerine uygun gördüğünü gösterir sen RAM'lerin orijinal CL değerine kadar bul.

Ondan sonrasında yapacağın şey basit CL değerlerini yaz 3200 MHz RAM'leri yap (fclk 1600 olsun) voltajı da RAM'in üstünde yazanı yap.

Bu en son yapacağın seçenek olmalı.

Bu özelliği kendim keşfettim ASUS A320 mf anakart ta çalıştı bu taktik.

Büyük ihtimalle sende de çalışacaktır.

XMP profilini zorla sen yine de.

RAM'leri kendiniz üstünde yazan değerleri girebilirsiniz son ihtimal olarak.

CL 16 ve 1.35v da çalışıyordur muhtemelen.

Anakart kendisi CL değerlerini overclock denemesi yaparken RAM'lara CL değerini göstermişti o yöntem ile yapabilirsiniz.

Normal XMP dışında bir değer daha olması lazım orada.

DOCP standart galiba.

RAM'leri 2400 MHz yapın.

Fclk 1200 olacak.

Kaydedin tekrar BIOS'a girin orada otomatik olan değerlerde sana hangi CL değerlerine uygun gördüğünü gösterir sen RAM'lerin orijinal CL değerine kadar bul.

Ondan sonrasında yapacağın şey basit CL değerlerini yaz 3200 MHz RAM'leri yap (fclk 1600 olsun) voltajı da RAM'in üstünde yazanı yap.

Bu en son yapacağın seçenek olmalı.

Bu özelliği kendim keşfettim ASUS A320 mf anakart ta çalıştı bu taktik.

Büyük ihtimalle sende de çalışacaktır.

XMP profilini zorla sen yine de
Bugün iade ettim RAM'leri bir arkadaşın tavsiyesi üzerine. Fakat bu anakarta bu tür spesific teknikler uygulamadan olağan frekansında çalıştırabileceğim 16x4 64gb minimum 3200 mhz nasıl bulabilirim bilmiyorum. Asus detekte zaten bu modelin listesinde 4x16 kit yok bile...

Geri
Yukarı