B550 Plus 4600 OC sistemde 3600MHz RAM'ler 2133'te kalıyor

POFLW

Centipat
Daha fazla  
Anakartım ASUS Prime B550 Plus 4600 OC.
4 adet RAM'im var.
2 tanesi Goodram 2x8 Dual kit ırdm 3600 MHz CL18 DDR4.
2 tanesi de Goodram 2x16 Dual kit ırdm Pro 3600 MHz CL18 DDR4.
BIOS'tan bütün RAM'lerimi 3600 MHz'te, tam performansta kullanılırken bugün PC'yi temizlemek için elektrikten söktüm, geri taktığımda sistem çalışmadı. Anakart üzerinde DRAM ışığı yanıyor. RAM'lerinin yerini değiştirdim, eksilttim, düzelttim, denemediğim bir şey kalmadı. Sonunda PC'yi çalıştırabildim ancak BIOS ayarlarından MHz'lerini 3600 yapmama rağmen PC açılınca tekrar 2133 MHz gözüküyor. Her defasından ayarları değiştirip kaydettiğimde PC kendini başlatırken sürekli hata veriyor. Düzeltiyorum, yeniden açılıyor ama MHz'ler değişmiyor. BIOS'ta 3600'de gözüküyor ama görev yöneticisinde 2133 MHz'te takılı kaldı. BIOS'umu da sıfırladım ancak düzelmiyor. Problemin kaynağı hakkında bir fikri olan var mıdır?

Manuel ayarla kral çarpan 36 yap ya da anakartta hangisi varsa 3600 MHz, voltajada 1.35v gir kaydet çık.
Manuel olarak girince sistem hiç açılmıyor anakartta dram ışığı sabit yanık kalıyor bu dediğinizi de denedim sadece çarpan 36 dediğiniz şeyi anlamadım manuel olarak girip sistemi açamayınca bütün ramleri söküp tek ram bıraktım yine çalışmadı. Asus prime b550 plus için optimal bios ayarlarım ne olmalı sence ya da defaut ayarlarından neleri değiştirmeliyim

Geri
Yukarı