B550 Pro sistemde fanların otomatik dönmesi nasıl kapatılır?

Makaleler
20
Anakart değişikliği yaptım. Ancak internete girdiğimde veya bir uygulama çalıştığında kasanın fanları otomatik olarak hızını artırıyor. Anakartım Gigabyte Aorus B550 Pro AC. Fanların otomatik ayarını nasıl kapatabilirim acaba?

Yanlış mı hatırlıyorum diye biraz önce sistemimde denedim, Voltaj seçip grafik ayarını yapınca duruyor fanlar bende. İlginç.
Otomatik fanı durdurmanın bir yolu yok mu? Gigabyte B450 Gaming X kullanıyordum. SIV uygulamasında Silent moda aldığımda tüm fanlar en düşük devirde dönüyordu. Genelde oyunlara girdiğimde full speed'e alıyordum. Anakartı Gigabyte B550 Aorus Pro ile değiştim ama bu sefer fanlar otomatik olarak dönüyor. Bu otomatik fan dönüşünü kapatma tuşu koymamışlar mı?
Fan Control Use Temperature Input ayarı CPU seçili olduğu için öyle yapıyordur. Değiştirmeyi denediniz mi?
Sonunda oldu. Fan Control Use Temperature kısmında ön fanlar CPU olarak işaretli idi. Onu SYS_FAN1 olarak değiştirdim ve düzeldi. Siz dediğiniz zaman yapmıştım ama olmamıştı. Enteresan fakat SIV'den artık full speed'e alıp tekrar silent moda getirdiğimde otomatik fan devreye girmiyor artık, sürekli silent modda kalıyor. Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Markanın bu ayarları acilen düzeltmesi lazım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı