B550M Aorus Pro-P PC'ye elektrik geliyor ama açılmıyor

Godsume

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayara güç geliyor fakat açılmıyor, fanlar, RAM'ler, RGB hepsi yanıyor, ekran kartı fanları dönüyor ama onun ışığı yanmıyor klavye mouse ışıkları gelmiyor, 3-4 gündür böyle bir şey oluyor kasayı açıyorum, ekran kartı 8 pin çıkarıp, Power çıkarıp, 24 pin çıkarıp geri takıyorum açılıyor açıkken problem yok, kapatınca ertesi gün açarken yine aynısı oluyor. Açtıktan sonra res atıyorum ama yine sorun olmuyor kasayı kapatıp ertesi gün açmaya çalıştığım da sorun oluyor.

Sistem özellikler;
5600X işlemci
B550M Aorus Pro-P anakart
16 GB Corsair RAM
Gigabyte GTX 1600 ekran kartı
550W Corsair VS 550 PSU
Şu an için açtım, tekrar kabloları söküp taktım vs, neden kaynaklanıyordur? Fotoğrafta bir tek ekran kartı ışıksız olarak düşünün aynı o şekilde oluyor.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    151,9 KB · Görüntüleme: 73
BIOS güncellemeden 5600X desteklemediği için güncelledim anakartı daha yeni aldım 4 gün oldu.

Evet ekran kartı 1060 yanlış yazım olmuş.

Bu durumun tıp a tıp aynısını bende yaşadım. Sende başka bir sorun olabilir ama bende anakart gitmişti...

Tam olarak aynısı mı? Anakart da problem varsa nasıl açılıyor ki?
24 pin çıkarıp takımı zor diye yukarıdan baskı uyguluyorum, Power giriş pinini çıkarıp takıyorum, 8 pin(ekran kartı) de çıkarıp takıyorum bunları yaptığımda çalışıyor. Bence ekran kartı ile ilgili bir şey olabilir. Çünkü bir ara aynısını yapmıştı ekran kartını söktüm taktım 3-5 şey yaptım düzeldi ama sorun neden kaynaklıydı anlamadım. Acaba ekran kartı güç pinleri çevirici kullanıyor ondan mı kaynaklı diye düşünüyorum (2 tane 6 pimi 8 pine çeviriyor) aklıma gelen tek şey bu.

@Godsume kabloları sökmek yerine, güç kaynağını kapatıp açma tuşuna basarak statik elektriği atmayı ve ardından güç kaynağını açarak PC'yi başlatmayı dene. Anakartın sarı vidasız montajından kaynaklı bir sorun ise bu şekilde çözülebilir.

Anakart ile ilgili gibi geldi bana. Anakartı monte ederken sarı yükseltme vidaları takıldı mı?

Ek olarak ekran kartına güç verirken neden 2 tane 6 pini 8 pine dönüştürüyorsun ki? Direkt 8 pin ver.

Geri
Yukarı