B550M Mortar sistemde CPU ışığı kırmızı yanıyor ve görüntü gelmiyor

Yukarıda da belirttim, sabrımı "yine olmadı" dedirtecek kadar sınadığı bir an hatırlıyorum ama bu hangi seferde oldu onu hatırmalıyorum.

Linkte en üstteki bios sürümünü mü indirdiniz?
Hayır bir altta ki beta sürümü olmayanı indirdim ve ismini MSI.ROM yaptım. Flash belleği ise Fat 32 biçiminde biçimlendirdim önyükleme de MBR de.

Arkada bastığınız düğme üzerindeki ışık ne renk ve yanıp sönüyor mu sabit mi yanıyor yada ne yapıyor.

Sistemi yeniden başlat bakalım.

Bunun dışında

USB yi Bios Flash yazan USB porta taktığından emin misin?

Anakart marka ve modeline tam olarak bak. Ürünün kendi sayfasındaki bios sürümünü indirdiğine emin misin?

İndirdiğin dosyayı RAR. dan çıkartıp doğru dosyanın adını değiştirdiğine emin misin?

USB içinde sadece ismini değiştirdiğin tek bir dosyanın olduğuna emin misin?

İşleme başlamadan önce sistemin kapalı olduğuna emin misin?

Şimdilik alıma gelen sorular bunlar.

Sistemi yeniden başlat bakalım.

Bunun dışında

USB'yi BIOS Flash yazan USB porta taktığından emin misin?

Anakart marka ve modeline tam olarak bak. Ürünün kendi sayfasındaki BIOS sürümünü indirdiğine emin misin?

İndirdiğin dosyayı RAR. Dan çıkartıp doğru dosyanın adını değiştirdiğine emin misin?

USB içinde sadece ismini değiştirdiğin tek bir dosyanın olduğuna emin misin?

İşleme başlamadan önce sistemin kapalı olduğuna emin misin?

Şimdilik alıma gelen sorular bunlar.

Başlattım bir şey değişmedi.
Evet USB'yi BIOS Flash yazan yere taktığıma eminim.
Marka ve modele tam olarak baktım MSI'ın kendi sitesinden beta olmayan versiyonu indirdim.
RAR'dan doğru dosyayı çıkardığıma da eminim 2 dosya vardı biri .txt di diğeri de. D1 gibi bir şeydi onu çıkarıp ismini MSI.ROM olarak değiştirdim.
İşleme başlamadan önce sistemin kapalıydı eminim.

Sürüm : 7C94v1B olan versiyonu indirip dene.
Dosyayı indirdiğin yerde ismini değiştir, ismini değiştirdikten sonra USB ye taşı.
Ayrıca resmi sitede aşağıda ki gibi bir ibare var. Utility yi bilmiyorum ama en azından söylediği tarayıcılardan indirdiğine emin ol.

BIOS dosyası indiren kullanıcıların, BIOS güncellemesi yaparken indirilen sıkıştırılmış dosyadaki flash utility yazılımını kullanmaları gerekir. BIOS güncellemesi sırasında oluşabilecek hatalardan kaçınmak için bu yazılımın eski versiyonlarını ya da MSI tarafından sunulmayan yazılımları kullanmamanız tavsiye edilir.

BIOS, sürücü vs. indirmeler için Chrome veya Edge üzeri tarayıcılar kullanmanız önerilir.

Her ihtimale karşı bunu da izle.

Dosyayı indirdiğin yerde ismini değiştir, ismini değiştirdikten sonra USB ye taşı.
Ayrıca resmi sitede aşağıda ki gibi bir ibare var. Utility yi bilmiyorum ama en azından söylediği tarayıcılardan indirdiğine emin ol.

BIOS dosyası indiren kullanıcıların, BIOS güncellemesi yaparken indirilen sıkıştırılmış dosyadaki flash utility yazılımını kullanmaları gerekir. BIOS güncellemesi sırasında oluşabilecek hatalardan kaçınmak için bu yazılımın eski versiyonlarını ya da MSI tarafından sunulmayan yazılımları kullanmamanız tavsiye edilir.

BIOS, sürücü vs. indirmeler için Chrome veya Edge üzeri tarayıcılar kullanmanız önerilir.

Bu şekilde yapmıştım fakat yarın bu şekilde bir daha deneyeceğim.

Sonunda bilgisayarı açabildim. BIOS güncellemesini işlemci ve rami çıkarıp yaptım ardından taktım ve açıldı. Yardımın için çok teşekkürler fakat şimdi başka bir sorunum var. 8+8 3200 Mhz 16 CL ram kullanıyorum ikinci rami kılavuzdakine uygun bir şekilde taktığımda görüntü gelmiyor neden olabilir?

Son düzenleme:
Bu şekilde yapmıştım fakat yarın bu şekilde bir daha deneyeceğim.

Sonunda bilgisayarı açabildim. BIOS güncellemesini işlemci ve RAM'i çıkarıp yaptım ardından taktım ve açıldı. Yardımın için çok teşekkürler fakat şimdi başka bir sorunum var. 8+8 3200 MHz 16 CL RAM kullanıyorum ikinci RAM'i kılavuzdakine uygun bir şekilde taktığımda görüntü gelmiyor neden olabilir?

Anakartın dram ışığı yanıyor mu RAM'leri takıp açmayı denediğinizde?

Sisteme gelen gücü kes. Power tuşuna 5-6 kere arka arkaya bas ve statik elektrik boşalt. Bellekleri sök, pinlerini silgi ile sil ve tekrar doğru yerlere doğru şekilde taktigina emin ol. Muhtemelen soldan 2 ve 4 üncü slotlardir ama yinede bakman lazim.

Geri
Yukarı