Çözüldü B550M Pro VDH BIOS'u güncelledikten sonra CPU ışığı yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

boifromasgard

Kilopat
Yer
Denizli
RAM
Team Hawk 2X8 3200MHz
SSD veya HDD modeli
ADATA XPG SX6000
Ekran kartı
Sapphire Pulse RX6600 XT
Anakart
B550M Pro VDH
İşlemci
Ryzen 5600X
Bir saat kadar önce bir konu açtım, DRAM ışığı yanıyor ve sistem açılmıyordu. Flash BIOS'tan BIOS'u güncelledim, şimdi de CPU ışığı yanıyor ve sistem açılmıyor.

Çözüm
Aynı sorundan muzdaribim, BIOS güncellemesi sonrası, anakart CPU ışığında takılı kaldı. Sorunu nasıl çözdünüz, yardımcı olabilir misniz? BIOS sıfırlama yaptım olmadı, CMOS kısa devre yaptım olmuyor, TR sitesinde bu anakart görünmüyor, BIOS sürümü bulamıyorum, Avrupa sitesinde var acaba o sürüm uyumulumu değil? Yardımcı olabilir misiniz?
Hocam denenebilecek her şeyi denedim, gerek Avrupa gerek TR sitesindeki BIOS'ları denedim, sonuç alamadım. Sonunda anakartta arıza olduğunu düşünüp iade ettim, başka anakart aldım, sorunumu böyle çözdüm. Yeni anakartta çalıştı direkt.
Belki son sürüm stabil değildir diye bir önceki sürüme aldım. Dediğinizi de yaptım, sorun devam ediyor.

İlginç bir durum pili söküp takma dışında herhangi bir fiziksel işlem yaptın mı bu sorunu yaşamadan önce? Kasayı açıp temizleme gibi. Bazı durumlarda RAM'leri söküp takmak çare olabiliyor yalnız sırasıyla DRAM ve CPU ışığının yanmış olması çok garip sanki anakart ile alakalı gibi.

İlginç bir durum pili söküp takma dışında herhangi bir fiziksel işlem yaptın mı bu sorunu yaşamadan önce? Kasayı açıp temizleme gibi. Bazı durumlarda RAM'leri söküp takmak çare olabiliyor yalnız sırasıyla DRAM ve CPU ışığının yanmış olması çok garip sanki anakart ile alakalı gibi.
PSU değiştirdim, PSU da sorunsuz çalışıyor test ederek aldım. Farklı RAM kiti ile denedim sorun aynı. BIOS ve CMOS resetledim defalarca etkisi olmadı. En son BIOS güncelledim, bu sefer de CPU ışığında takılı kaldı.

PSU değiştirdim, PSU da sorunsuz çalışıyor test ederek aldım. Farklı RAM kiti ile denedim sorun aynı. BIOS ve CMOS resetledim defalarca etkisi olmadı. En son BIOS güncelledim, bu sefer de CPU ışığında takılı kaldı.

CMOS resetlendiğinde anakart ve BIOS üzerindeki tüm donanımları tekrardan okuyor CPU ışığı yanıyorsa şu anda pek hayra alamet değil. Peki bu sistemde bu PSU'yu sağlıklı şekilde çalıştırdın mı? İlk kez taktıysan o esnada oluşmuş bir sıkıntı, kısa devre veya elektriklenme olmuş olabilir mi diye düşünüyorum. Şu anda CPU ışığı yanıyor ve sistem nasıl tepki veriyor çalışıyor mu yoksa hiç boot olmuyor mu? Ekranda sıfır görüntü var değil mi?

CMOS resetlendiğinde anakart ve BIOS üzerindeki tüm donanımları tekrardan okuyor CPU ışığı yanıyorsa şu anda pek hayra alamet değil. Peki bu sistemde bu PSU'yu sağlıklı şekilde çalıştırdın mı? İlk kez taktıysan o esnada oluşmuş bir sıkıntı, kısa devre veya elektriklenme olmuş olabilir mi diye düşünüyorum. Şu anda CPU ışığı yanıyor ve sistem nasıl tepki veriyor çalışıyor mu yoksa hiç boot olmuyor mu? Ekranda sıfır görüntü var değil mi?
Bu sistemde ilk kez kullanıyorum. RAM'lerin RGB'si yanıyor, kasada 5 fan var 3'ü çalışıyor 1'i çalışmıyor 1'i çalışır gibi olup duruyor, yaklaşık 30 saniye beklersem klavyenin ışığı da yanıyor ama farede herhangi bir hareketlenme yok. Zaten CPU veya DRAM'i okuyamadığı için VGA'ya hiç geçmiyor, ekran kartı çalışmıyor dolayısıyla görüntü alamıyorum.

Bu sistemde ilk kez kullanıyorum. RAM'lerin RGB'si yanıyor, kasada 5 fan var 3'ü çalışıyor 1'i çalışmıyor 1'i çalışır gibi olup duruyor, yaklaşık 30 saniye beklersem klavyenin ışığı da yanıyor ama farede herhangi bir hareketlenme yok. Zaten CPU veya DRAM'i okuyamadığı için VGA'ya hiç geçmiyor, ekran kartı çalışmıyor dolayısıyla görüntü alamıyorum.

Pekala güç kabloları doğru şekilde takılı mı? İyice bastır anakart girişlerini eğer modüler kullanıyorsan kabloları da baştan kontrol et. Sanki anakartın güç iletiminde veya güç kaynağında bir sıkıntı var gibi.

Pekala güç kabloları doğru şekilde takılı mı? İyice bastır anakart girişlerini eğer modüler kullanıyorsan kabloları da baştan kontrol et. Sanki anakartın güç iletiminde veya güç kaynağında bir sıkıntı var gibi.
CPU'yu çıkar tak yaptım, sistem açıldı. Windows 11'i kurdum, kurulum bitti. Sonrasında sistemi açtığımda işlem yapamıyorum. Dil seçimi, klavye seçimi sırasında yeniden başlatıyor kendi kendine sürekli.

@boifromasgard Windows 11'i tekrar kurmaya başla, o bana da oldu bir kere. Olmazsa yeni bir Windows 11 USB'si hazırla belki içindeki dosyalar bozuktur. Dur bakalım açılmış olması bile güzel haber.

İşlemciyi sök tak yaparak boot olmayan sistem açmak da iyiymiş, tam kamyoncu işi.

Geri
Yukarı