B560M-A sistemde kasadan cızırtı sesi geliyor

oversteer

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, hazır sistem almıştım ve dün elime ulaştı. Bazı güncelleştirmeleri yapıp oyun indirmek için gece açık bırakmıştım. Bugün öğleden sonra kasamdan çok az kesikli bir şekilde cızırtı sesi geliyor. Ses işlemciye çok yakın bir yerden geliyor ama tam olarak kestiremiyorum. Ses, sistem boştayken geliyor ve mouse klavye kullandığımda kesilmeden gelmeye başlıyor. USB'leri çıkardım yerlerini değiştirdim seste bir değişiklik olmadı. Sizce problem ne olabilir?
PSU: ASUS TUF 650B.
Anakart: ASUS Prime B560M-A

Ya fan kabloya sürtüyor ya da ekran kartı veya güç kaynağında coil whine var. Ekran kartı genelde yükte iken yapar bu sesi. O yüzden fandan veya güç kaynağından gelme ihtimali daha yüksek. Bunları bir kontrol et.

Ya fan kabloya sürtüyor ya da ekran kartı veya güç kaynağında coil whine var. Ekran kartı genelde yükte iken yapar bu sesi. O yüzden fandan veya güç kaynağından gelme ihtimali daha yüksek. Bunları bir kontrol et.
Dediğim gibi ses kasanın üst tarafına yakın işlemciye yakın bir yerden geliyor. Fanlara sürten gözle görülür bir şey yok ve hızları değiştiğinde de seste bir değişiklik olmuyor.
Elektrik kaynaklı bir cızırtı mı?
Eğer öyleyse aldığınız yere gönderip değişim veya iade talep edin hocam.
Elektrik kaynaklı mı bilemiyorum nasıl kontrol edebilirim ?

Sorunun kaynağını bulmak için öncelikle kasadaki fanları durdurman gerekli. Ekran kartı ve işlemci haricindeki bütün fanları durdur. Hatta boştayken ekran kartı fanını da durdur, ses durumunu tekrar gözlemle. Hala ses geliyorsa işlemci fanını da durdur.

Ses hala gitmediyse HDD varsa HDD'yi sök. Hala gitmediyse PSU kaynaklı olabilir.

Dediğim gibi ses kasanın üst tarafına yakın işlemciye yakın bir yerden geliyor. Fanlara sürten gözle görülür bir şey yok ve hızları değiştiğinde de seste bir değişiklik olmuyor.

Elektrik kaynaklı mı bilemiyorum nasıl kontrol edebilirim ?
Sesten anlarsınız diye tahmin ediyorum.

Ses ne fanlardan ne psudan ne de ekran kartından geliyor. Hdd de yok sistemde. Geri göndereceğim. Teşekkürler.
Ses VRM'lerin olduğu yerden geliyormuş. Yabancı forumlara baktığımda çok önemsenmediğini farkettim. Ben de kullanmaya devam edeceğim. Belki başkasının da başına gelir diye bilgilendireyim istedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı