Kasadan cızırtı sesi geliyor

Değiştirir. Fanı tutunca durduğunu söylüyor yani sorun o fanda.
Şu an yanımda çalışan kasanın HDD kaynaklı ses sorunu var ve üst fanların olduğu yere bastırınca (bu arada direkt fanın rotoruna mı kuvvet uyguladı onu anlamadım, rotora kuvvet uygulamadığını varsayarak yazdım) ya da kasanın başka bir tarafından biraz güç uygulayınca ses kesiliyor. Yani aslında kasaların çok da rijit yapıya sahip olmadığını bilmek yeterli. Bu zamana kadar ses sorunu ile gelen kasaların çoğu HDD kaynaklı oldu. Firmalar yeni nesil kasalarda HDD kullananların azaldığından mıdır neden bilmiyorum ama disk sürücü yuvalarında yalıtıma pek önem vermiyor. 10 sene öncesinin Deepcool gibi düşük denebilecek kaliteli markanın kasalarının sürücü yuvalarında silikon spacerlar varken şimdi Lian li gibi kaliteli olduğu söylenen markalarda bile bu silikon spacerları pek görmüyorum maalesef.
Tabii konuyu açan arkadaşın sorunu bunlardan bağımsız olarak fandan kaynaklanıyor muhtemelen.
@theAntagonist bahsettiğiniz ses tiz ve düşük bir ses ise muhtemelen işlemcinizden kaynaklanıyor. Eğer öyle ise benim bildiğim bir çözümü yok maalesef. Belki işlemcinin çalışma frekansını sabitlemeniz sorunu çözer ama kesin değil.

Şu an yanımda çalışan kasanın HDD kaynaklı ses sorunu var ve üst fanların olduğu yere bastırınca (bu arada direkt fanın rotoruna mı kuvvet uyguladı onu anlamadım, rotora kuvvet uygulamadığını varsayarak yazdım) ya da kasanın başka bir tarafından biraz güç uygulayınca ses kesiliyor. Yani aslında kasaların çok da rijit yapıya sahip olmadığını bilmek yeterli. Bu zamana kadar ses sorunu ile gelen kasaların çoğu HDD kaynaklı oldu. Firmalar yeni nesil kasalarda HDD kullananların azaldığından mıdır neden bilmiyorum ama disk sürücü yuvalarında yalıtıma pek önem vermiyor. 10 sene öncesinin DeepCool gibi düşük denebilecek kaliteli markanın kasalarının sürücü yuvalarında silikon spacerlar varken şimdi Lian Li gibi kaliteli olduğu söylenen markalarda bile bu silikon spacerları pek görmüyorum maalesef.
Tabii konuyu açan arkadaşın sorunu bunlardan bağımsız olarak fandan kaynaklanıyor muhtemelen.
@theAntagonist bahsettiğiniz ses tiz ve düşük bir ses ise muhtemelen işlemcinizden kaynaklanıyor. Eğer öyle ise benim bildiğim bir çözümü yok maalesef. Belki işlemcinin çalışma frekansını sabitlemeniz sorunu çözer ama kesin değil.

Evet çok tiz ve düşük bir ses. Hatta fark ettiğim durumlar genelde gecenin ilerleyen saatleri ve ortamın çok sessiz olduğu saatler oluyor. Sesin ya işlemci ya da SSD kaynaklı olduğunu düşünüyordum ve bahsettiğiniz durum düşüncelerimi kanıtlar nitelikte. Peki bu durumda kasada statik elektrik gibi bir durum oluşma ihtimali nedir? Eğer öyle bir şey mümkün ise PC kapalıyken (+tüm güç kablolarını çekip) güç tuşuna basarak boşaltılabiliyormuş sanırım ama tam emin değilim. Kasaya ve elektronik bileşenlere zarar vermek istemediğimden sorunun bundan olup olmadığından emin olmadan bu yöntemi denemek istemedim pek.

Evet çok tiz ve düşük bir ses. Hatta fark ettiğim durumlar genelde gecenin ilerleyen saatleri ve ortamın çok sessiz olduğu saatler oluyor. Sesin ya işlemci ya da SSD kaynaklı olduğunu düşünüyordum ve bahsettiğiniz durum düşüncelerimi kanıtlar nitelikte. Peki bu durumda kasada statik elektrik gibi bir durum oluşma ihtimali nedir? Eğer öyle bir şey mümkün ise PC kapalıyken (+tüm güç kablolarını çekip) güç tuşuna basarak boşaltılabiliyormuş sanırım ama tam emin değilim. Kasaya ve elektronik bileşenlere zarar vermek istemediğimden sorunun bundan olup olmadığından emin olmadan bu yöntemi denemek istemedim pek.
Kulağınızı işlemci ya da SSD ye yaklaştırarak sesi belki tayin edebilirsiniz. Aslına bakarsanız bu ses gayet normal. İşlemcinin anlık TDP değerinden kaynaklı olarak komponentlerden geçen akımın yarattığı elektromanyetizmaya bağlı indüktif etkinin bir gürültüsü. Aynı zamanda benim ilk şüphelendiğim frekansa bağlı olan nüvede oluşan titreşimden kaynaklı bir ses de olabilir coil whine deniyor buna. Sistemdeki statik elektrikle bir ilgisi olacağına ihtimal vermiyorum yine de bahsettiğinizi deneyebilirsiniz tabii. Ben bir önceki mesajda belirttiğim gibi işlemcinin frekansını sabitlemekten başka denenecek bir şey bulamadım maalesef. Rahatsızlık vermiyorsa üstünde durulacak bir şey bile değil esasında.

Kulağınızı işlemci ya da SSD'ye yaklaştırarak sesi belki tayin edebilirsiniz. Aslına bakarsanız bu ses gayet normal. İşlemcinin anlık TDP değerinden kaynaklı olarak komponentlerden geçen akımın yarattığı elektromanyetizmaya bağlı indüktif etkinin bir gürültüsü. Aynı zamanda benim ilk şüphelendiğim frekansa bağlı olan nüvede oluşan titreşimden kaynaklı bir ses de olabilir coil whine deniyor buna. Sistemdeki statik elektrikle bir ilgisi olacağına ihtimal vermiyorum yine de bahsettiğinizi deneyebilirsiniz tabii. Ben bir önceki mesajda belirttiğim gibi işlemcinin frekansını sabitlemekten başka denenecek bir şey bulamadım maalesef. Rahatsızlık vermiyorsa üstünde durulacak bir şey bile değil esasında.

Coil whine araştırması yaptım biraz ve orada duyduğum seslere benziyor gayet. Yalnız orada sistemlerin çoğunda bilgisayar yük altındayken çok ses çıkarıyor. Bende bilgisayar boştayken mouse tekerleğini oynatma gibi eylemlerde, oynattığım süre boyunca, geliyor oynatmayı durdurduğumda kesiliyor. Fakat çok çözülebilecek bir şey de değilmiş açıkçası eğer donanıma hiçbir zararı yoksa alışmaktan hiçbir zarar geleceğini de düşünmüyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim hocam.

Geri
Yukarı