Çözüldü B560M anakartla 3200MHz RAM kullanılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Elbette hocam. RAM OC desteği var. Kullanabilirsiniz.
Bu nesilde Intel en azından buna izin verdi.

Çözüm
Söz konusu 3000 hatta 2666 MHz'lik bellek(ler) olsa bile çipset işlemciden bağımsız olarak RAM OC'una müsaade ediyor, modeline göre de 4400 MHz'lere kadar hız aşırtılabilen bir yapısı var.
Intel'in bu tarz hareketleri 6 ve 7.nesil i5'lere 6 fiziksel çekirdek koyması gerekirken hala 4 ile devam etmesine benziyor aynı. H410 & B460'larda da yine ifade ettiğiniz üzere işlemci modeline bağlı olarak RAM kilidini kullanıcının önüne sunması gibi tuhaf kısıtlamaları kullanıcının önüne sunması siz de takdir edersiniz ki çok içten değildi hocam, hatta şimdi bile CPU OC tarafında K ve K serisi olmayan CPU'lar & anakartlar olarak sınıflara ayrılan bu düzen ne zaman AMD kanadı gibi tam özgürlüğe kavuşacak orası söz konusu Intel olunca tam bir bilinmez çıkmaz..

Son düzenleme:

Vallahi aldım aldıktan sonra bu 2666 olayını öğrendim ufaktan bir tırsmıştım da B560 kurtardı o zaman teşekkürler 😂

i5 10400F.

Söz konusu 3000 hatta 2666 MHz'lik bellek(ler) olsa bile çipset işlemciden bağımsız olarak RAM OC'una müsaade ediyor, modeline göre de 4400 MHz'lere kadar hız aşırtılabilen bir yapısı var.

Intel'in bu tarz hareketleri 6 ve 7.nesil i5'lere 6 fiziksel çekirdek koyması gerekirken hala 4 ile devam etmesine benziyor aynı. H410 & B460'larda da yine ifade ettiğiniz üzere işlemci modeline bağlı olarak RAM kilidini kullanıcının önüne sunması gibi tuhaf kısıtlamaları kullanıcının önüne sunması siz de takdir edersiniz ki çok içten değildi hocam, hatta şimdi bile CPU OC tarafında K ve K serisi olmayan CPU'lar & anakartlar olarak sınıflara ayrılan bu düzen ne zaman AMD kanadı gibi tam özgürlüğe kavuşacak orası söz konusu Intel olunca tam bir bilinmez çıkmaz.

Evet Intel'de bu varmış 10400F almistim ben de.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı