B650M-A A-XMP mi EXPO mu?

Xeansus

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ekteki ekranda a-XMP ve EXPO kısımlarında hangisini secmeliyim? İkisinde de profil 1 de RAM hızları 6000 MHz sistemim fotonun sağ üstünde yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

RAM'larim Kingston DDR5 AMD EXPO 6000MHz.

Dosya Ekleri

• 20230822_021502.jpg
    20230822_021502.jpg
    225,3 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, normalde expo olmalı. Sistemimiz çok benzer. Anakart bende b650 gaming plus wifi. Ramlerimiz ve işlemcimiz aynı. Ben expo profil 1 ile 10 gün kadar stabil kullandım ancak sonra mavi ekran yedim. Şimdi herhangi bir profil seçmeden 4800 hızında çalıştırıyorum. Siz ne yaptınız?

Merhaba, normalde EXPO olmalı. Sistemimiz çok benzer. Anakart bende B650 Gaming Plus Wi-Fi. Ramlerimiz ve işlemcimiz aynı. Ben EXPO profil 1 ile 10 gün kadar stabil kullandım ancak sonra mavi ekran yedim. Şimdi herhangi bir profil seçmeden 4800 hızında çalıştırıyorum. Siz ne yaptınız?

EXPO'da kullanıyorum hocam bir sorun cıkmadı bende. Bir de sistemin açılması bir tık uzun sürüyor eski bilgisayarım 10 sn içinde açılıyordu bu uzun sürüyor anlamadım sebebini. Nırmalde bu sistemin hemen açılması lazım sizinkide öyle mi?

EXPO'da kullanıyorum hocam bir sorun cıkmadı bende. Bir de sistemin açılması bir tık uzun sürüyor eski bilgisayarım 10 sn içinde açılıyordu bu uzun sürüyor anlamadım sebebini. Nırmalde bu sistemin hemen açılması lazım sizinkide öyle mi?
Ben expo yu açmıyorum. Bir sonraki bios güncellemesinde tekrar deneyeceğim.
Uzun açılış süresinin kısaltmanın bir yolu mevcut. Ama yine stabilite riski var. İstersen dene. Memory Context Restore özelliğini Auto'dan Enable'ye ayarla. Bir de Memory Power Down gibi bir ayar var onu Enable yap. Açılış süren çok kısalacak. Bu şekilde kullanabilirsin. Kimisinde sorunsuz çalışıyor. Kimisinde de birkaç gün herşey normal çalışıyor ve sonra durduk yere mavi ekran, yeniden başlatma, restart gibi beklenmeyen bir olay yaşanmaya başlıyor. Böyle bir durum yaşarsan bu ayarları eski haline geri getirirsin.

Ben EXPO'yu açmıyorum. Bir sonraki BIOS güncellemesinde tekrar deneyeceğim.
Uzun açılış süresinin kısaltmanın bir yolu mevcut. Ama yine stabilite riski var. İstersen dene. Memory context restore özelliğini Auto'dan Enable'ye ayarla. Bir de Memory Power down gibi bir ayar var onu enable yap. Açılış süren çok kısalacak. Bu şekilde kullanabilirsin. kimisinde sorunsuz çalışıyor. kimisinde de birkaç gün her şey normal çalışıyor ve sonra durduk yere mavi ekran, yeniden başlatma, restart gibi beklenmeyen bir olay yaşanmaya başlıyor. Böyle bir durum yaşarsan bu ayarları eski haline geri getirirsin.

Teşekkürler hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı