B650M PZ anakartta tek slot çalışan RAM'ler çift slot takılınca CPU ve DRAM Debug LED'i yanıyor

alfasyan

Kilopat
Daha fazla  
  • İşlemci: R5 7500F
  • Anakart: B650M Project Zero
  • RAM: 16x2 Trident Z5 6000MHz XMP
  • Sıvı Soğutma: MSI CoreLiquid 360RV2
  • Kasa: MSI MAG Pano 100R
  • PSU: MSI 750GL
  • GPU: PNY Verto XLR8 RTX 4070 Super

2 de SSD var, biri 1TB biri 256 GB.

RAM'leri tek takınca ya da 1 ve 2. slota takınca açılıyor. RAM'lerin ikisini de denedim ama ikisi 2-4 ve 1-3 kombinasyonunda olunca anakart CPU ve DRAM hata ışığı yanıyor (kırmızı ve sarı aynı anda), açılmıyor. BIOS güncelledim, XMP kapattım ama çözüm olmadı. Kabloları kontrol ettim her şey yerli yerinde. Sadece tek slot RAM takınca onu da 1 ve 2'den birine takınca ya da 1-2 kombinasyonuyla 2 RAM takınca açılıyor. RAM'ler Intel XMP destekli EXPO versiyonu değil ama yorumlarında B650 chipsetli MSI anakartlarda çalıştırmışlar. Sorun ne olabilir?

Dosya Ekleri

• 1716251715619.png
    1716251715619.png
    29,1 KB · Görüntüleme: 19
  • 2.png
    2.png
    103,1 KB · Görüntüleme: 24
  • WhatsApp Image 2024-05-20 at 23.55.51.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-20 at 23.55.51.jpeg
    94,1 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
2 belleğide taktığınızda açılmasını ne kadar süre beklediniz? 1 bellek takıldığında hızlıca açılıp 2-4 kit taktığınızda belleğin boyutuna göre açılış süresi uzamakta. AM5 platformunda bellek adresleme çalışıyor ve ilk açılış 5-7 dakika kadar sürebiliyor. Kendi kullandığım sistem ilk açılışında 9 dakikada görüntü vermişti. Anakart üzerinde CPU(kırmızı)+ DRAM(turuncu) ışıkları 9 dakika yanık bekledim. Sistem açıldıktan sonra BIOS'tan Memory context restore ayarını enable yapıp kaydettim. Şu anda bazen ayda 1 bazen 2 ayda bir tekrar adresleme yapıyor. Adresleme esnasında yine 8-9 dakikada açılıyor.

Tahminimce EXPO açtıktan sonra 6000 MHz çıkardığı için CPU ve DRAM ışığı yanıyordur bende aynı sorun var 5200 MHz sabitle tahminimce çözülür ya da RAM'leri kontrol eden BIOS ayarını hızlı kontrol eden moda al daha hızlı açılır yine de DRAM ve CPU ışığı yanar.

2 belleğide taktığınızda açılmasını ne kadar süre beklediniz? 1 bellek takıldığında hızlıca açılıp 2-4 kit taktığınızda belleğin boyutuna göre açılış süresi uzamakta. AM5 platformunda bellek adresleme çalışıyor ve ilk açılış 5-7 dakika kadar sürebiliyor. Kendi kullandığım sistem ilk açılışında 9 dakikada görüntü vermişti. Anakart üzerinde CPU(kırmızı)+ DRAM(turuncu) ışıkları 9 dakika yanık bekledim. Sistem açıldıktan sonra BIOS'tan Memory context restore ayarını enable yapıp kaydettim. Şu anda bazen ayda 1 bazen 2 ayda bir tekrar adresleme yapıyor. Adresleme esnasında yine 8-9 dakikada açılıyor.
Stock BIOS ile açılması en fazla 10-15 saniye sürüyor.

Tahminimce EXPO açtıktan sonra 6000 MHz çıkardığı için CPU ve DRAM ışığı yanıyordur bende aynı sorun var 5200 MHz sabitle tahminimce çözülür ya da RAM'leri kontrol eden BIOS ayarını hızlı kontrol eden moda al daha hızlı açılır yine de DRAM ve CPU ışığı yanar.
6000 ile alakası yok, stok haldeyken bile açılmıyormuş.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi işlemci ile anakart arasındaki bağlantı fiziksel olarak tam olmuyor büyük ihtimalle.

expo desteği yok ramlerde anakartda da göremedim

Stock BIOS ile açılması en fazla 10-15 saniye sürüyor.

6000 ile alakası yok, stok haldeyken bile açılmıyormuş.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi işlemci ile anakart arasındaki bağlantı fiziksel olarak tam olmuyor büyük ihtimalle.
6000de açılıyor soldan ilk 2 slotta ram varken

denedim maalesef sonuç vermedi

Yeni konular

Geri
Yukarı