Başarılı Kurulum Samsung AtivBook NP350V5C-S0JTR

Sistem: Samsung NP350V5C-S0JTR Dizüstü Bilgisayar
İşlemci: Intel i5 3230M 2.6GHZ
Ram: 6GB
Ekran1: Intel HD Graphics 4000
Ekran2: AMD Radeon HD 7670M (1366x768)
Ses: Realtek HD Audio
Ethernet: Realtek RTL8168
Wireless: Atheros AR9485WB-EG, Ralink RT73 USB Wi-Fi Dongle
Bluetooth: Qualcomm Atheros AR3012 4.0+HS
Klavye/Mouse: PS/2 Klavye, Synaptics Touchpad, Logitech M185
Kart Okuyucu: Realtek RTS5111 PS/2
HDD: Hitachi 750GB, GPT

Windows 8.1 ve Linux Mint 16'nın yanına başarılı bir şekilde Mavericks 10.9.1 kurdum.
İlk defa MacOSX kurdum ve kullandım bu yüzden acayip cahilim Mac konusunda (kext nedir daha yeni öğrendim :) ). Kurulumu Recep Baltaş'ın rehberine uyarak yaptım. Fakat bir kaç düzenleme gerekti.

1) USB boot sırasında (Clover ile.) Boot Options> Graphics Injector seçeneğine gidip, Intel HD Graphics 4000 altındaki FakeID değerini 0x01660003 olarak değiştirip kurulum yaptım. (Aksi takdirde siyah ekranda kalıyor.)

2) Kurulum başladığında harddisk bölümlerini görmüyordu. AHCI modu açmayı unutmuşum :) Açınca düzeldi.

3) Kurulum başladığında "bluetooth klavye bulunamadı" dedi (dil seçiminden hemen önce). Klavyeden bir kaç tuşa bastığımda düzeldi ve kuruluma başladı.

4) HFS+ bölümünü GParted kullanarak oluşturmuştum. Kurulum sırasında "günlüklemeyi etkinleştir" hatası verdi. Bunun için Disk İzlencesi'ne gidip ayırdığım bölümü (macosxRoot) seçip "günlüklemeyi etkinleştir" dediğimde sorun kalmadı. (Ben GParted 0.16.2.11 sürümünü kullandım ve bu sürüm eski. Büyük ihtimalle bu yüzden kaynaklandı.)

5) Kurulum yaklaşık 25-30 dakika sürdü. (USB 3.0 bellek ile.)

Disk İzlencesindeki diskler:

20ptwd1.png

Yükleme ekranından bir kare:

dq5ett.png

Sistemdeki hataları çözdükçe yeni resimler de ekleyeceğim. 3.2 megapixel'lik fotoğraflar için kusura bakmayın :)

Kurmadan önce araştırdığımda ses, internet ve grafik donanımlarında sıkıntılar yaşandığını gördüm ve benim de sıkıntılarım var. En önemlisi wireless kartı. Tanımadı tabii. Atheros AR9485WB-EG marka kart. İnternette kext bakındım fakat bu kart için kext de yokmuş. İnterneti halletsem diğerleri sorun değil. Sırf MacOSX için usb adaptör de almam. Bu kart için kext çıkar mı yakın zamanda?

Ayrıca Bluetooth'u açık gösteriyor. Kapatma seçeneği de yok. Sürekli "cihaz aranıyor" diyor.

------------------------
Son düzenlemelerle sesi ve bataryayı tanıtabildim. (Kextlerle). USB Wireless adaptörü de tanıtabilirsem tam olacak :)

-----------------------
Güncelleme: 25Mart2014
Ralink RT73 model usb wireless adaptörü de tanıttım. Batarya ve seste daha önceden halletmiştim. IntelHD4000 ve AMD Radeon 7670m ekran kartlarını da tanıtırsam geriye pek sorun kalmayacak. Slytherin diye bir paket vardı kurmaya çalıştım hata verdi. Pakette sürüsüyle driver var. (Ekran kartları dahil.) Eğer başarılı olursa güncellerim burayı.

----------------------
Güncelleme: 26 Nisan 2014
Intel HD 3000&4000 diye bir kext var. Şu adresten indirilebilir.
Intel HD 3000 & 4000 Native - OSx86.net Hackintosh
Ben bunu denedim ama değişen bir şey olmadı. Ekran kartını hâlâ 64 mb olarak tanıyor.Alttaki açıklamalar da ispanyolca olduğundan çeviremedim.

Çalışan Kext bulan olursa yorum veya mesaj olarak atarsa çok makbule geçer. ATI Radeon HD 7670m ve Intel HD 4000 kext lazım.
---------------------
Güncelleme: 30 Nisan 2014
Denediğim tüm IntelHD4000 kext'leri ve ID değerleri sonuçsuz kaldı. Chameleon ile USB olmadan boot etmeyi başardım. boot0:gpt hatası verdi onu da şu adresten yararlanarak çözdüm alternatif bir çözüm arayanlar baksın derim.

boot0:error easiest way to fix it - Tutorials (The Genius Bar) - InsanelyMac Forum

anlatıldığına göre herhangi bir linux dağıtımı üzerinden verilen dosyayı komutla okutuyorsuuz ve boot0:gpt sorunundan kurtuluyorsunuz. Bende işe yaradı (LinuxMint ile uyguladım). Yalnız belirtmemde fayda var, Clover ile değil, Chameleon ile boot edebildim. Bu sefer de Chameleon Linux dağıtımlarımı görmüyor. Neyse sorun bu değil, sorun lanet olasıca IntelHD4000. ATI7670'i geçtim, Intel'i tanıtabilsem razıyım. 4MB nedir arkadaş :(

--------------------
Güncelleme 2 Mayıs 2014

Şu ana kadar kullandığım tüm kext dosyalarını/uygulamaları da birazdan yandex.disk'e yükleyeceğim. Liste de olur.

------------------
Güncelleme 15 Mayıs 2014
Ekran kartını halledemedim. Yeter dedim komple sildim Mavericks'i. Yerine de mis gibi Debian-gnome ile Arch-cinnamon kurdum tadından yenmiyor :) Şu anda da 10.9.2 imajını indiriyorum. gparted ile 50-60 gb yer ayarlayıp, windows ile linux'ların arasına tekrardan bir mavericks sıkıştıracağım. Bu sefer ekran kartını tanıtabilirsem konuyu komple silip baştan yazmayı planlıyorum. Ah intelhd4000 ah. 5 mb olmadın kaldın 4'te.

Son düzenleme:
Benim laptopum da Samsung NP530U4C. Recep Baltaş'ın Maverics 10.9.2 image dosyasıyla ilgili rehberinden faydalanarak Maverics kurmaya çalıştım. Ancak USB bellekten boot ederek Clover ya da Chameleon yükleyici ekranına bir türlü ulaşmayı başaramadım. Sizin açıklamanızda "1) USB boot sırasında (Clover ile.) Boot Options> Graphics Injector seçeneğine gidip, Intel HD Graphics 4000 altındaki FakeID değerini 0x01660003 olarak değiştirip kurulum yaptım. (Aksi takdirde siyah ekranda kalıyor.)" ifadesi dikkatimi çekti. Acaba bu benim sorunuma çare olabilir mi diye düşündüm. Zira benimki de bilgisayarı açıp F10 ile boot ekrandan bootable USB'yi seçtikten sonra siyah ekranda kalıyor. Eğer burada bahsettiğiniz durum bu ise "Boot Options> Graphics Injector seçeneğine gidip, Intel HD Graphics 4000 altındaki FakeID değerini" değiştirmeyi nasıl yapıyoruz?.
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Graphics Injector menüsü Clover bootloader'ın içinde, BIOS'ta değil. Clover'ı açmayı başarıp, "Install MacOSX" seçeneğini seçtikten bir süre sonra siyah ekran verirse yukarıdaki yöntemi uygulayın. Siz USB'den boot edememişsiniz. USB'yi seçtikten sonra sürekli 1'e basıp deneyin. Olmadı, imajı USB'ye nasıl yazdırdınız onu yazın ona göre devam edelim. Sanırsam usb'ye imaj dosyasını yazdırırken bir sorun oluştu sizde.

Graphics Injector menüsü Clover bootloader'ın içinde, BIOS'ta değil. Clover'ı açmayı başarıp, "Install MacOSX" seçeneğini seçtikten bir süre sonra siyah ekran verirse yukarıdaki yöntemi uygulayın. Siz USB'den boot edememişsiniz. USB'yi seçtikten sonra sürekli 1'e basıp deneyin. Olmadı, imajı USB'ye nasıl yazdırdınız onu yazın ona göre devam edelim. Sanırsam usb'ye imaj dosyasını yazdırırken bir sorun oluştu sizde.
Öncelikle ilginize teşekkür ederim.
USB'ye imajı yazdırırken şu yöntemi izledim:
1-USB'deki partisyonları önce Paraggon ile silip FAT32 olarak biçimlendirdim.
2-Windows'ta tekrar FAT32 olarak biçimlendirdim.
3-Win32 Disk Imager ile imajı yazdırdım.
4-TransMac ile USB'deki AMD kext'lerini sildim.
5-Boot etmeye çalıştım.
Bu olmayınca aynı süreci imajı yazdırma işini, ImageWriter ile yaparak da denedim ama bir türlü boot edemedim. Bu arada her iki yöntemde de USB'yi seçtikten sonra sürekli 1'e basarak sonuç almayı da denedim.

Ben USB'ye 10.9.1.raw dosyasını SUSE Image Studio ile yazdırmıştım. TransMac hakkında yorum yapamayacağım çünkü kullanmadım. Sorun imaj dosyasında ise 10.9.1 imajı ile deneyin. Veya 4. adımı yapmayıp bir de öyle deneyin derim.

Kolay gelsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye şu anda 10.9.2 kullanıyorum fakat değişen bir şey yok. Sizin kurulum makalenizi inceleyeyim, değişen bir şey olursa yazarım tekrar. Şu anda ne yaparsam yapayım 4MB olarak görüyor.

Ayrıca Clover bende hata veriyor, Chameleon kullanıyorum.

Gparted ile nasıl HFS yapabiliriz diski ?Paragon ile yapamadım.Harddisk orjinal duruyor.4 tane disk var.Yeni bölüm oluşturamadım.Nasıl oluşturabiliriz?

Gparted ile nasıl HFS yapabiliriz diski ?Paragon ile yapamadım.Harddisk orjinal duruyor.4 tane disk var.Yeni bölüm oluşturamadım.Nasıl oluşturabiliriz?

Hocam önce buradan indirip usb'ye veya cd'ye yazrıdacaksınız iso'yu.
GParted -- Download

Sonra aynı linux çalıştırır gibi çalıştıracaksınız cd veya usb üzerinden. (boot edeceksiniz.)
Zaten sizi GParted ekranı karşılayacak. Orada diskteki bölümleri görürsünüz. Bölümler üzerinde istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Buna HFS+ oluşturma da dahil. (küçültme/büyütme, silme biçim değiştirme vsvs.)

Ama gparted ile oluşturulan hfs+ bölümünü macosx hatalı olarak tanıyor. günlükleme etkinleştirme diyor ve kendi yeniden biçimlendiriyor. size tavsiyem hiç gparted ile uğraşmayın. boş bir alan bırakın macosx kurarken zaten o alanı biçimlendirirsiniz

Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı