SAMSUNG NP350V5C-S0CTR Mavericks Kurulumu

Merhabalar; Samsung NP350V5C-S0CTR Model laptobuma Mac OS X Mavericks 10.9 RAW İmajı indirip usb'ye yazdım ve maverciks kurmayı başardım, ama bir kaç sorunu yok değil mesela; Atheros 9285 model Wifi kartı çalışmıyor. Bende de Ralink 3070 model usb wifi kartı olduğu için pek üstünde durmadım bu wifi kartı gayet güzel çalışıyor. AMD 7670M ekran kartını şuanda görmüyor,intel hd 4000'i okudu 1024mb gösteriyor şuana kadar herhangi bir sıkıntı çıkartmadı. Herhangi bir kasma yapmadı sadece internette dolaşıp film müzik ödev vs işlerde kullandığım için ihtiyacım yok, ama ilerleyen günlerde onuda kurmayı deneyeceğim başarılı olursam buraya eklerim.

Bilgisayarımın başlıca özellikleri:

• İntel Core i7 3630QM
  • Atheros 9285 Wireless
  • AMD 7670M 2gb ddr3 ekran kartı
  • İntel HD Graphics 4000
  • Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet
  • Ses kartının tam modelini bilmiyorum

Ses kartı için VoodooHDA kextini kurdum çalışıyor. Ethernet kartını multibeast içindeki driverdan kurdum.
Klavye ve touchpadi çalışıyor onuda multibeast ile kurdum fotoğrafı ekliyorum şimdi.

xB1qdp.png

Resimde görüldüğü üzere bootloader olarak Chimera v2.2.1 kurdum. Ekran kartını okuyup sorunsuz boot eden o oldu. Chameleon boot ekranında çok fazla hata verdi birini düzelttim başkası çıktı clover çok rahat boot ediyor, ama ekran kartını görmüyor. Boot ettikten sonra büyük ihtimal bilgisayar hdd'den boot etmeyecektir çünkü harddisk 4k olduğu için boot1h dosyasını yüklememiz gerekiyor onu 4k harddrive fix yazıp youtube ile aratırsanız rahatlıkla bulursunuz.

Apple Store ilk girdiğimde çalışmıyordu, aygıtınız tanınmıyor gibisinden uyarı veriyordu, onun çözümü içinse ethernet kartını yükleyip maverciksin kurulu olduğu hdd'ye girip kitaplık (library)/Preferences/SystemConfiguration klasöründeki NetworkInterfaces.plist dosyasını sildim. İşe yaramazsa preferences.plist dosyasınıda silin bunları yaptıktan sonra bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın büyük ihtimal girecektir :)

x83VJW.png

Apple Store üstünden 10.9.2 güncellemesinide kurdum resimde gördüğünüz üzere:

e7pl9a.png

Program olarak bunları kurdum, bu ekrana ek olarak VLC teamviewer ve wine programı kurulu. Android telefonunuz varsa mutlaka android dosya aktarımını kurunuz. Yoksa macte telefonunuz ile direkt dosya paylaşımında bulunamıyorsunuz. Ekran parlaklığı kısma tuşları bende çalışmıyor, o yüzden Brightness control adında bir program yükledim, ekran ışığını değil ekran renkleri ile oynayarak ekranı karartıyor ama şuanlık işimi görüyor.
Pil tüketimi çok fazla şarjdan çektiğimde en fazla 1.30 saatte şarjı bitiriyor şuan pil göstergesi önceki kurduğum denemelerde vardı ama bunda kurmadım. Açarken bi kaç kere boot ekranında takıldı.

org.chameleon.Boot.plist ayarlarım bunlar nerede olduğunu bilmeyenler için, sistemi kurduğunuz hdd içindeki extra isimli klasörün içinde bulunmakta.

Kod:
<key>Default Partition</key>
    <string>hd(0,1)</string>
    <key>EthernetBuiltIn</key>
    <string>Yes</string>
    <key>GUI</key>
    <string>No</string>
    <key>Graphics Mode</key>
    <string>1366x768x32</string>
    <key>IGPEnabler</key>
    <string>Yes</string>
    <key>IGPlatformID</key>
    <string>01660003</string>
    <key>Kernel</key>
    <string>mach_kernel</string>
    <key>Legacy Logo</key>
    <string>Yes</string>
    <key>Quiet Boot</key>
    <string>Yes</string>
    <key>SystemType</key>
    <string>2</string>
    <key>Theme</key>
    <string>Default</string>
    <key>UseKernelCache</key>
    <string>Yes</string>

Şuan aklıma daha fazla birşey gelmiyor. Sorularınız varsa lütfen sorunuz veya önerileriniz varsa önerilere açığım. Özellikle ekran kartı ve fn tuşları ile alakalı ekran parlağı kısılmıyor, touchpadi kapatma fonksiyonu çalışıyor, mute çalışıyor, ses kısma açma tam verimli değil ses kısmaya basınca basılı tutmuş gibi tamamen kısıyor.

Bu forumda emeği geçen herkese buradan teşekkürlerimi de iletmek istiyorum. Zamanında os x kurmaya kalkışmıştım ama eskiden daha zor. Bide benim tecrübelerim daha az olduğu için başaramamıştım. Bu forumla karşılaşınca tekrar denemek istedim gayette iyi yapmışım :)
Yazıda herhangi bir kusurum olduysa şimdiden özür dilerim. 4 saat uykuyla duruyorumda şuan o yüzden gözümden kaçan kısımlar olmuş olabilir. Herkese iyi günler diliyorum. :)

Elinize sağlık. HD 4000'i Clover'da çalıştırmak için FakeID girmek gerek. Ya da IGPlatformID. AMD ise çalışmaz, çalışmayacak. Bu gayet normal.

4K diskler için ise forumda bir rehber mevcut.

boot0 Hatasının Çözümü | Technopat Sosyal

Son düzenleme:
Clover'da fake id, IGPlatformID denedim, sonuç olumsuz bir türlü çalışmadı. 4k olayınıda dediğiniz linkten faydalanmıştım bende zamanında teşekkürler herşey için tekrardan.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı