Babam aşı olmak istemiyor

Aryalore

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar babam 52 yaşında ve kronik hastalıkları var. Ayrıca sabah 7'den akşam 6'ya kadar hafta içi her gün işe gidiyor. Dolayısıyla aşı olması şart.
E-Nabız'dan BioNTech aşısı çıkmış fakat kendini her alanda uzman zannediyor. Sinovac çıksa belki olurum diyor. Neymiş BioNTech'in içindeki mRNA genetik yapısını değiştirirmiş, 10 yıl sonra etkisini gösterirmiş. Aşıyı çip gibi düşünüyor. Teknolojimizin o kadar gelişmediğini, aşı ile böyle bir şeyin mümkün olmadığını anlatsam da beni dinlemiyor. Doktorları bile dinlemiyor. Onu nasıl bu konuda bilinçlendirebilirim?

Benim aile de aynı durumdaydı, aşıya sıcak bakmıyorlardı. Mayıs ayının başında corona uğrayınca ve 10 günlük hastane macerası yaşatınca akıllandılar. Anca yeni yeni toparladılar, ülkedeki en büyük aşı destekçileri bizim evde şu anda. Sözle ikna olmuyorlar maalesef.

Benim aile de aynı durumdaydı, aşıya sıcak bakmıyorlardı. Mayıs ayının başında corona uğrayınca ve 10 günlük hastane macerası yaşatınca akıllandılar. Anca yeni yeni toparladılar, ülkedeki en büyük aşı destekçileri bizim evde şu anda. Sözle ikna olmuyorlar maalesef.

Doktorlar bile konuştuysa bence ihtimal yok ve fazla üzerine gitmeyin çünkü stres yapar sinirlenir zaten kronik hastalıkları var.

Haklısınız, sözle ikna edilecek gibi gözükmüyor. Yapabileceğim bir şey yok sanırım.

Haklısınız, sözle ikna edilecek gibi gözükmüyor. Yapabileceğim bir şey yok sanırım.
Yine de vazgeçmeyin. Benim babam da 54 yaşında ve tansiyon hastası, kolesterol da var. Hastane konusunda biraz daha geç kalsak muhtemelen kaybederdik. Kronik hastalıkları olanlar gerçekten zor atlatabiliyorlar bu hastalığı. En azından olabildiğince dikkat edin de yakalanmasın.

Korktuğu şey aslında gerçek ve mümkünatı var.
Aşı üretiminde de bu tarz durumları kontrol edip önüne geçmek için yaklaşık 10 senelik bir test süreci oluyor. Bu sürenin ve yapılan testlerin ardından seri üretime geçiliyor ve piyasaya sürülüyor. Covid-19 için böyle bir durum gerçekleştirilemeyeceği için acil durum altında onay veriliyor, yoksa imkanı yok bu aşılara da izin vermezler.

Babanın başka şansı yok. Ölmektense bu riski alması daha mantıklı. Zaten 50 yaşını da geçmiş, bu yaştan sonra genetiği değişse ne olur?

Ayrıca Sinovac aşısında da bir yan etki görülüp görülmeyeceğinin garantisi yok.

Korktuğu şey aslında gerçek ve mümkünatı var.
Aşı üretiminde de bu tarz durumları kontrol edip önüne geçmek için yaklaşık 10 senelik bir test süreci oluyor. Bu sürenin ve yapılan testlerin ardından seri üretime geçiliyor ve piyasaya sürülüyor. Covid-19 için böyle bir durum gerçekleştirilemeyeceği için acil durum altında onay veriliyor, yoksa imkanı yok bu aşılara da izin vermezler.

Babanın başka şansı yok. Ölmektense bu riski alması daha mantıklı. Zaten 50 yaşını da geçmiş, bu yaştan sonra genetiği değişse ne olur?

Ayrıca Sinovac aşısında da bir yan etki görülüp görülmeyeceğinin garantisi yok.

Anladım, haklılık payı olduğunu hiç düşünmemiştim.
İstediği aşıyı olmalı o zaman. Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı