Bacak ağrısı

Boran Hamarat

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 3 4 sene önce bayağı kiloluydum ve okulun basket takımındaydım. Antrenmanlarda ve maçlarda aşırı derecede bacak ağrım oluyordu. Maçta 5-10 dakika zor dayanıyordum. Kenara geliyordum, şu an ise kilo verdim. Bu ağrının sebebinin aşırı kilo olduğunu düşünüyordum ama değilmiş halen basketbol oynarken 15 20 dakikadan sonra sadece sol alt bacağımda aynı ağrı geliyor. Zıplayamıyorum, koşamıyorum, hatta ayağımı düzgün bile basamıyorum bu ağrıdan dolayı. Eski zamanlarda bu ağrı 2 bacağımda birden oluyordu. Şu an sağ bacağımda hiçbir sorun yok, yalnız sol alt bacağımda var. Yalnız baskette değil, koşu bandında 30 dakikadan sonra ağrı giriyor. Sebebini bilen var mı ya da herhangi bir tavsiye verebilecek olan?

Ben spor hekimine danıştım. Ben de aşırı kilolu yani obezdim. Şimdi verdik şükür..diyetisyen sağolsun çok şey öğretti, öğrendik, uyguladık. Sadece fazla kilolu kategorisindeyim ancak şu bir gerçek ki, kilo verdikçe eklem ağrıları azaldı. Sadece aşırı yoğun tempoda dizim ağrıyor. O da zaten kalbime zarar diye nadiren yapıyorum. Tavsiyem internetteki, uzmanların tavsiyelerini ciddiye almanızdır. Kilo verme, sağlıklı beslenme gerçekten önemli konular. Ben bunu nasıl yaparım deme. Aç İnterneti öğren. ıspanak yemeği, sebze yemekleri, çorba nasıl yapılır öğren. Biraz zahmetli ancak hazır gıdaların yarardan çok zararı var.
Dizin sürekli aynı pozisyonda kalması(oturur vaziyette) eklemlerde soruna yol açıyormuş. İnsan vücudu uzun süreli oturmak üzere tasarlanmamış tabiri caizse. En fazla 30-45 dakika hareketsiz otururmak lazım. Sonra 5-10 dakikalık ara vermek eklem ve kan dolaşımı için en sağlıklı davranışmış. Sorun şu forumdaki çoğu insan Ben de dahil olmak üzere alışkanlıklarınızı değiştirmemiz lazım. Uzun süre bilgisayar başında oturmak ekleme, göze, göte zarar arkadaşlar. Linux'un kurucusu linus tovalds(hata olabilir, unuttum şimdi) adam koşu bandının üzerine monitor klavye koymuş. Hafif tempo yürüyüş yapıp çalışıyor.
Örnek vereyim. İş yerinde eklem,sırt ağrısı olmayan insan çok az mesela bizim kurumda. Herkes bilgisayar başında evraklarla uğraşıyor. Ağrısı olmayanlar ya bilinçli insanlar(sürekli hareket halinde, üşengeç değiller) ya da işe başlayalı 1-2 sene olmuş. Ciddi bir sorun yani bahsettiğimiz şey.

Sürekli bir bacak ağrısı olunca genç bir insanın akla başka bir şey gelmiyor.
Emin ol romatolojik bir rahatsızlık olma ihtimali ondan daha fazla, kendimden biliyorum. İnsanı korkutmaktan başka bir şey değil yaptığınız. Bacak ağrısı için gidilebilecek bölümler belirlidir. Arkadaşın buraya bu konuyu açmasını doğru bulmuyorum ancak en azından doktora gitmesini önermeliyiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı