Backend için Node.js yeterli olur mu?

Canopat

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, bu konu hakkında 2-3 konu gördüm ama kafam iyice karıştı. Şu an HTML öğrenmiş CSS'in de yarısında sayılırım. Bundan sonra JavaScript öğrenmek istiyorum. Sizce detaylı bir şekilde JavaScript öğrenirsem Node.Js backend için yeterli olur mu? Eğer yetersiz olursa hangi dilleri önerirsiniz? Son olarak Node.Js ile kombine edebileceğim bir dil var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler yanlışım varsa düzeltin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, öncelikle kendini şartlandırmamanı veya sınırlandırmamanı öneririm. CSS sonrasında Javascript ile devam edip, dilersen frameworklerine veya librarylerine biraz bakabilirsin. Örneğin React JS, Angular JS veya Vue JS olabilir. JS sonrası hoşuna giderse TypeScript bakabilirsin. Back-end tarafında birçok dil var. Bu dilleri öğrenmeye çalışabilirsin fakat bence tek taraflı kalmayıp bir süre proje bazlı dil seçimi yapabilirsin. Örneğin rest için Node JS kullanıp, authentication için PHP, GoLang kullanabilirsin. Fakat dikkatli ol, mantık olarak programlama aynı olsada mimari, yetenek, performans ve benzeri argümanlar olarak diller birbirlerinden ayrılır. Detaylı araştırmanı tavsiye ederim. Bir de son zamanlarda Kotlin’i takip ediyorum. Ben keyif aldım, dilersen Kotlin’e de bakabilirsin. Birçok platformda geliştirme yapabiliyorsun Kotlinle. Aslına bakarsan herşey sana bağlı. Çok karıştırmadan, birkaç çiçekten bal alıp, hoşuna giden ile yoluna devam edebilirsin. Sektörü takip etmeyi unutma, en önemlisi güncel kalabilmektir.

Nacizane fikrimdir, başarılar dilerim.

Detaylı açıklaman için teşekkür ederim hocam. Ben JS öğrenirken backendde de işime gelir diye sormuştum ama daha iyisi nasıl olacaksa öyle de olabilir. Sen yazınca daha araştırmam gerektiğini öğrendim. Tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı