Bad sector nedir?

Moscow

Hectopat
Selam dostlar, bad sector hangi konulara yol açar? Sisteme zarar verir mi? Rastgele veri siler mi?
Bu üç sorunun cevabını merak ediyorum, yardım eden herkese teşekkürler.

"Bad sector sabit diskin üstünde oluşan bozuk noktalardır. Bu noktalar zamanla genişler ve sabit disk artık çalışmaz hale gelir. Her ne kadar Low Level format bu noktaları bazen tamir etse de genelde Bad Sector oluşmuş bir diskten hayır gelmez."

-@Burak Alkan

Daha dün, henüz 1 yılını bile doldurmamış Seagate 2TB harddiskim, bad sektörlerden dolayı sağlık durumu %36 lara düştü, kendi kendine sektörlerin sayısı 1 ay içinde artmaya başladı. Ben de garantiye gönderdim. Bakalım ne diyecekler.

Diskin kafasının ulaşamadığı yerlere ya da dönen mekanizmadaki çiziklerden dolayı oluşan yerlere bozuk sektör denir. Oraları yazılımsal olarak silerek bad sector'ü yokmuş gibi sayabiliriz.

Ek olarak hatalı sektöre bir veri yazılırsa ya da o sektörden bir veri okunursa işletim sistemi çöker ve genelde mavi ekran dediğimiz hata ekranı karşınıza gelir. Diske "Low Level Format" uygularsanız yazılımsal bir sorun ise o bad sectorleri ortadan kaldırabilirsiniz fakat kalitesiz bir diske sahipseniz zaten genelde onların sorunu donanımsaldır ve diski değiştirmekten başka bir çözümü yoktur. Eğer diskinizde bir bad sector var ise hemen verilerinizi yedeklemenizi ve yeni bir diske geçiş yapmanızı öneririm.

Geri
Yukarı