Bağlandığımız web sunucusu hangi IP adresimizi görür?

yunusilk

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. IP adresleriyle ilgili yazılar okuyordum ama cevabını bulamadığım konuları sormak istedim.

Etkileşime girdiğimiz web sayfaları/sunucuları modem cihazımızın IP'sini mi görür yoksa PC IP'sini mi görür bunu merak ediyorum.
Eğer modem IP'sini görüryorsa bağlanan her cihaz için IP adresi aynı mıdır yoksa her cihaza farklı portlar ile farklı IP'ler mi tanımlar?
Bağlandığımız web sayfası bilgisayar IP'sini görüyorsa format atıp işletim sistemini yeniden yüklediğimizde bilgisayarın IP'si değişmiş olur mu?
Gene cihaz IP'sini görüyorsa Ubuntu Live yüklediğimiz flash belleği bir bilgisayarda başlattığımızda bu Live bellek için farklı bir IP mi belirlenmiş olur?

Bu konuda fikirlerinizi alabilirsem sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Modem IP'si dediğin şey PC'nin dış dünyaya bağlandığı IP. 128.0.0.1 tarzı şeyler yerel ağ için.

1. PC IP'sini görür.
  2. Bağlanan her cihaz için IP adresi farklıdır. Buzdolabı için bile.
  3. IP değiştirmek için modemi yeniden başlatmak yeterlidir.
  4. IP adresini bilgisayar belirlemez modem belirler.
O halde modem, live usb ile başlatılan bilgisayar için yeni bir ip vermeli değil mi?
İnternet servis sağlayıcısının seninle birlikte onlarca kullanıcıya tahsis ettiği IP adresini görür.
O zaman bir web sayfası bir p adresine erişimi engellediğinden o ağdaki tüm cihazların erişiminin kesilmesi gerekmez mi? Mesela odtü kampüste bir kullanıcı ban gerektiren bir eylem gerçekleştirirse tüm kampüs ağı engellenmiş olur? Acaba başka bir ayrıntı mı var bu noktada?
Modem IP'si dediğin şey PC'nin dış dünyaya bağlandığı IP. 128.0.0.1 tarzı şeyler yerel ağ için.
Anlamadım hocam :)

1. PC IP'sini görür.
  2. Bağlanan her cihaz için IP adresi farklıdır. Buzdolabı için bile.
  3. IP değiştirmek için modemi yeniden başlatmak yeterlidir.
  4. IP adresini bilgisayar belirlemez modem belirler.
Yanlış bilgi.

PC IP'sini görmez, ISS'in (İnternet Servis Sağlayıcısının) atadığı IP poolundan sana ve beraberindeki onlarca kullanıcıya düşen IP'yi görür.

Bağlanan her cihazın IP adresi sadece yerel ağda farklıdır. İnternete çıktığında tek IP'den çıkar. IP adresini değiştirmek için modemi yeniden başlatmak gerektiği haricinde verdiğin her bilgi yanlış.

IP adresini istersen bilgisayar, istersen sen belirlersin. DHCP sunucudan IP dağıtır modem, bu doğru. Fakat bilgisayar doğrudan istediğin bir IP'yi alabileceği gibi, modem üzerinden de IP'yi sabitleyebilirsin.
Mesela odtü kampüste bir kullanıcı ban gerektiren bir eylem gerçekleştirirse tüm kampüs ağı engellenmiş olur?
Evet, tüm kampüs ağı engellenir. Fakat bu IP'ler üzerindeki banlar uzun süreli kalmıyor. Ayrıca IP üzerinden ban atma devri çoktan geçti. IPv4 ile kullanıcılara IP yetmiyor diyoruz. Bir IP havuzu var, kendi yerel sisteminden sizin modemlerinize IP dağıtıp, ağa kendi IP'si ile çıkıyor. O yüzden IP ban atılmıyor artık.
@Dümdüz yazdıklarına ek olarak dediğinin doğru olmadığını şu şekilde kanıtlayabilirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ağdan pek anlamam ama konuda bahsedilen ve farklı olduğunu bildiğim şeyler var.

Aynı modeme bağlı telefon ve bilgisayardan IP adresi gösteren bir siteye girerseniz aynı IP adresini gösterdiğini görürsünüz. Sanıyorum ki sizin için yeterli bir cevap.
Bu IP adresinin değişmesini istiyorsanız statik IP paketiniz yoksa modemi kapatıp açtığınızda değişir.

Son sorunun cevabını bilmiyorum.

Modem kendi içinde bir haltlar yiyerek farklı cihazları aynı IP adresi üzerinden internete bağlar. DHCP falan zımbırtıları var, ayrıntı için bakabilirsiniz.

Teşekkürler bilgiler için. Bu sorunun cevaplarını aradığımda burada olduğu gibi farklı bilgiler okumuştum, bu yüzden doğrusunu öğrenmek istedim.

Yalnız kafamı karıştıran başka konu da VPN servisleri. Vpn programı ile vpn'ni değiştirince İP adresimiz karşı taraf için değişmiş oluyor değil mi? Yani Vpn bu işe yarıyor? @TheAny

Yalnız kafamı karıştıran başka konu da VPN servisleri. Vpn programı ile vpn'ni değiştirince İP adresimiz karşı taraf için değişmiş oluyor değil mi? Yani Vpn bu işe yarıyor?
Hemen hemen evet. VPN senin yerine bağlantıyı kendi ağında yapıp sana yönlendiriyor. VPN'ni değiştirmek diye bir şey yok. Yani kullandığın VPN yazılımını değiştirirsen VPN değiştirmiş olursun ama VPN IP ile alakalı bir teknoloji değil. Sen nasıl modemine bağlanıp yerel bir ağ kuruyorsan VPN'lerde aynı şekilde. Senin bağlantını özel bir ağda kuruyor ve senin yerine internete bağlanıyor. Böylece senin IP adresin sadece VPN sunucusu tarafından görülüyor. Kalan tüm işlemler VPN IP'si ile devam ediyor.

Eğer modem IP'sini görüyorsa bağlanan her cihaz için IP adresi aynı mıdır yoksa her cihaza farklı portlar ile farklı IP'ler mi tanımlar?

Aynı modeme bağlanan cihazların açık IP adresleri aynıdır. IP adresleri aynı olduğu için cihazlar aynı IP adresi ama farklı portlar ile sunucuya bağlanır.

Mesela IP:40000 portundan bir cihaz, IP:35000 portundan başka bir cihaz bir sunucuya bağlanabilir.

1649344902436.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı