Bahar yarıyılına kadar ortalama 3,6 civarında tutulursa yatay geçiş olur mu?

d4vutt

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben şu an bir üniversitede işletme okumaktayım. Bu hafta itibarıyla vizelerim bitti ve notlarım 45-84 arası. Ve İstanbul'a yatay geçiş yapmak istiyorum. Sizce finallere kadar çok çalışıp finallerde yüksek alıp, bahar yarıyılında da başarımı sürdürürsem en azından 3,4 - 3,6 arası ortalama yapabilir miyim? Yoksa şu an her şey için artık çok mu geç? Bilgilendirseniz sevinirim, iyi forumlar :)

Geçmek istediğiniz üniversiteye kazandığınız sene puanınız yetiyor muydu? Eğer yetiyorsa madde EK-1 ile yatay geçiş yapabilirsin hocam.
Eğer normal olarak yatay geçiş yapacaksan geçmek istediğin üniversitenin şartlarını araştır.

Hangi okulun hangi bölümünden nereye geçmek istiyorsun? Üniversite sınavına hangi yılda girdin? Kaç puan aldın?
Sakarya Üniversitesi İşletme bölümünden, Marmara veya İstanbul Üniversitesi İşletme bölümüne geçmek istiyorum. Üniversite sınavına bu yıl girdim, puanım düşük ama şuanki üniversite ortalaması 3,4 falan olursa yks puanına bakmadan alıyorlar. Benim sormak istediğim bu notlardan sonra finallere ve 2. Döneme kassam ortalamamın 3,4 - 3,6 olmasının imkanı var mıdır?
Geçmek istediğiniz üniversiteye kazandığınız sene puanınız yetiyor muydu? Eğer yetiyorsa madde EK-1 ile yatay geçiş yapabilirsin hocam.
Eğer normal olarak yatay geçiş yapacaksan geçmek istediğin üniversitenin şartlarını araştır.
Yetmiyor maalesef hocam :( Üniversite ortalaması ile geçiş deneyeceğim.

Finallerin ortalamaya etkisi daha fazla. Bizim üniversitede %60 mesela. Yüksek yüksek alırsan istediğin ortalamayı yaparsın.

Puanım düşük demek yeterli değil. Sayı soruyoruz. Düşük, bir sayı değildir. Başvururken de puanım düşük dersiniz umarım.

İngilizce var Türkçe var. Düşük olduğunuza göre puanınızı 236,20556 sayabilirim.
Türkçe olarak İstanbul Üniversitesinde 3, Marmara Üniversitesinde 1 adet işletme var. İstanbul Üniversitesinde İşletme Fakültesinde olanı kabul edeceğim.
İstanbul 280,90201; Marmara ise 295,54851 puan ile almış. Merkezi yerleştirme puanı ile gidemezsiniz.

Marmara üniversitesi sınav puanının %80'ini alıyor. Bu da sizin için 0,6393... puana ek ortalama demek. Adam akıllı ortalama dememişsiniz. Çoğu okulda çan sistemi var. Sınav notlarınız önemsiz. 3,4 hedeflemiş gibi görünüyorsunuz. Öyle sayalım. 0,172 de oradan gelir. 0,8113... puanınız var. Sonuçları kamuya açık paylaşmıyorlar. Dolayısıyla bilgimiz yok. Ama bu denli düşük puanlı ve yüksek sınav puanı ile alan bir yere girebileceğinizi sanmıyorum. Ortalamanız 4,0 olsa bile 0,8 - 0,6393...'lük koca bir delik var.

İstanbul Üniversitesi hala o saçma değerlendirme sistemini kullanıp ortalama ile çarpıyor. Burada şansınız var. Ama ortalamanızın 4,0'a yakın olması lazım.

Daha vizeler oldu/olacak. Üniversite sınavını geç demeyip tercih yaptığına göre şu an geç değil. Çalışıp 4,0 ortalama yaparsan muhtemelen İstanbul Üniversitesine geçiş yapabilirsin.

Puanım düşük demek yeterli değil. Sayı soruyoruz. Düşük, bir sayı değildir. Başvururken de puanım düşük dersiniz umarım.

İngilizce var Türkçe var. Düşük olduğunuza göre puanınızı 236,20556 sayabilirim.
Türkçe olarak İstanbul Üniversitesinde 3, Marmara Üniversitesinde 1 adet işletme var. İstanbul Üniversitesinde İşletme Fakültesinde olanı kabul edeceğim.
İstanbul 280,90201; Marmara ise 295,54851 puan ile almış. Merkezi yerleştirme puanı ile gidemezsiniz.

Marmara üniversitesi sınav puanının %80'ini alıyor. Bu da sizin için 0,6393... puana ek ortalama demek. Adam akıllı ortalama dememişsiniz. Çoğu okulda çan sistemi var. Sınav notlarınız önemsiz. 3,4 hedeflemiş gibi görünüyorsunuz. Öyle sayalım. 0,172 de oradan gelir. 0,8113... puanınız var. Sonuçları kamuya açık paylaşmıyorlar. Dolayısıyla bilgimiz yok. Ama bu denli düşük puanlı ve yüksek sınav puanı ile alan bir yere girebileceğinizi sanmıyorum. Ortalamanız 4,0 olsa bile 0,8 - 0,6393...'lük koca bir delik var.

İstanbul Üniversitesi hala o saçma değerlendirme sistemini kullanıp ortalama ile çarpıyor. Burada şansınız var. Ama ortalamanızın 4,0'a yakın olması lazım.

Daha vizeler oldu/olacak. Üniversite sınavını geç demeyip tercih yaptığına göre şu an geç değil. Çalışıp 4,0 ortalama yaparsan muhtemelen İstanbul Üniversitesine geçiş yapabilirsin.
Hocam eksik bilgi verdiğim için kusura bakma sınav notum 239,86476 ve okul ortalamam 67ydi. Ayrıca güzel ve uzunca açıkladığın için çok teşekkürler. Ben üniversite ortalaması ile girerken yks puanının önemli olduğunu bilmiyordum

Ben üniversite ortalaması ile girerken yks puanının önemli olduğunu bilmiyordum.
Birçok kişi bilmiyor. Ortalama kasıp geçerim diye kendilerini avutuyorlar.
100 kişi yatay geçiş yapacağım der, 50-60'ı başvurur (bazıları istese de başvuramazken bazıları kazanamayacağını düşünerek başvurmaz), 3-4 kişi geçiş yapar.

Vavien hocam peki aynı hesaplamayı Gebze Teknik Üniversitesi İşletme içinn yapabilir miyiz o mümkün müdür acaba, 266,5 ile almış en son

Yeni konular

Geri
Yukarı