Bakır kablo ekleri YAK-1 ile yeniden yapılmalı mı?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Türk Telekom altyapısı üzerinden TurkNet VDSL kullanıyorum. Hat değerlerim şu şekilde:
1677668085209.png

Gördüğünüz gibi zayıflama değeri oldukça yüksek. 12.3 dB zayıflama var. 75 Mbps paketimde normalde 79860 kbps civarı almam gerekirken hat zayıflamasından dolayı 13 dB SNR ayarı ile 73000-75000 arası çıkıyor. Dalgalanma olurken sinyal alınca ise 52000 kbps civarına düşüyor.

Eve gelen hat kablomda 2 adet ek yeri var. Ankastre yok, direkt olarak direkten kablo geliyor. Fakat gelen kablo 2 yerden ekli ve elle sarılmış.

Elle sarılan ekleri YAK-1 ile değiştirmeli miyim? Ayrıca değiştirirsem ne kadar fark eder?

Ekleri yak-1 ile bağlayın derim. Zayıflamada pek bir değişim görmemiştim ben ancak SNR oranımda 10dbm kadar bir artış sağlamıştı. Bu değişimler hat durumunuza göre farklılık gösterebilir. Herkeste aynı kazancı verecek diye bir durum yok ancak elle bağlanan ekten her türlü sağlıklı olacağı kesin. Gerek paket kayıplarınız azalır, gerek sinyal zayıflamanız düşebilir, gerekse de SNR oranınız yükselebilir. Bunu ancak deneyerek görebilirsiniz. Elle bağlanan ekten daha kötü olma ihtimali yok.

Kesinlikle değiş inanılmaz fark oluyor.

Zaten hat zayıflamanız çok iyi SNR değeriniz düşük.

Kesinlikle değiş inanılmaz fark oluyor.

Zaten hat zayıflamanız çok iyi SNR değeriniz düşük.
Ekleri yak-1 ile bağlayın derim. Zayıflamada pek bir değişim görmemiştim ben ancak SNR oranımda 10dbm kadar bir artış sağlamıştı. Bu değişimler hat durumunuza göre farklılık gösterebilir. Herkeste aynı kazancı verecek diye bir durum yok ancak elle bağlanan ekten her türlü sağlıklı olacağı kesin. Gerek paket kayıplarınız azalır, gerek sinyal zayıflamanız düşebilir, gerekse de SNR oranınız yükselebilir. Bunu ancak deneyerek görebilirsiniz. Elle bağlanan ekten daha kötü olma ihtimali yok.
Peki YAK-1'i nereden temin edebilirim? İnternet hariç.

Peki yak-1'i nereden temin edebilirim? İnternet hariç.

Mahalle aralarındaki elektrikçilerden dahi bulabilirsiniz. Telefon boncuğu da denir. Ben öyle acil lazım olduğunda en yakın elektrikçiden tanesi 1 liradan almıştım.

YAK-1 almak için bugün birkaç elektrikçiye baktım. 3 elektrikçiden sadece 1 tanesinde YAK-1 telefon boncuğu vardı. Diğerlerinde ya yoktu ya da adam YAK-1'in veya telefon boncuğunun ne olduğunu bile bilmiyordu.

Alır almaz ekli olan 2 yerden bir tanesini YAK-1 ile tekrar ek yaptım.
vdsl hat değerleri 1 mart 2023.png

Az önce 75000 kbps hız ile 12.5 dB SNR oluyordu. Şimdi 79834 kbps hız ile 13-13.5 dB SNR oluyor. Tek yan etki, yükleme SNR değerinde ve ulaşılabilir yükleme hızında ufak bir düşüş oldu.

Şimdilik diğer ekli kısma YAK-1 yapmadım. Onu daha sonra yapacağım.

Hocam bunu alsam yeterli mi?

Tek bir ek varsa evet çünkü DSL altyapıda 2 adet kablo bulunur yani bu paket 5 adet ek yapabilir (hata yapılmazsa)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı