Bakkallardan Alışveriş Yapmak Mantıklı mı?

Alkol ve sigara olmasa ülkede köy bakkalları hariç bakkal kalmaz. Ürün çesitliliği yok. Kafasına göre fiyat yazanlar var. Merkezdeki bakkallar sanki havalimanında bakkal işletiyor gibi "bizim kiramız fazla" diyerek ürünlere 2 lira fark ekliyor. Fakat bakkala kızmıyorum, bu işlerin düzenini denetimini sağlayamayan yetkililere kızıyorum. Ne bir standart var ne bir düzen. Süpermarketler de "sözde hain". Anladığım şey artık ülkemizde bu işler bitmiş durumda. Ucuz süper marketlerde ürünlerin sktleri bile kontrol edilmiyor. Dikkat ettiyseniz büyük marketlerde bile artık eskisi kadar ürün çeşitliliği de yok. Neyse "lozan bitti. Uçacağız inşallah".

Ben aldığım ürünler itibariyle, çoğu ürün zincir marketlerde de neredeyse aynı fiyatlara satıldığı için bakkaldan alışveriş yapmayı tercih ediyorum. Artık 50 kuruş veya 1 TL'nin bir değeri kalmadığı için 15 TL'ye aldığım içeceği 16 TL'ye bakkaldan almak benim için bir kayıp olarak görünmüyor. Çünkü bakkal tanıdığım ve üzerimde param kalmayınca veresiye yapıyor. Tabi ben de zamanında ödüyorum. Bazen bir ürün alıyorum yanında ufak bir hediye veriyor. Her sabah gazetemi ve ekmeğimi aldığımda benimle sohbet ediyor. Zamanım olursa çay ikram ediyor. İşe gitmeden yüzümü güldürüyor. Yani anlayacağınız, mahalle bakkalları bir yerden sonra elbette tarihe karışacak ancak ben, son alışveriş yapan kişi olmayı planlıyorum.

Bu mesajı yanlışlıkla yazıp değiştirmek zorunda kaldım.

Değil. Öncelikle bu işletmeler zincir marketlerden çok daha pahalı. İkincisi ise kurumsal olmadıkları için iade vs gibi durumlarda umursamazlar bile. Eğer iki kilometre yakınınızda bir zincir market yoksa bakkala gitmeniz ancak o zaman mantıklı olacaktır.

Devlete bağlı 101 BİM gibi yerler 2 katı daa ucuza veriyor bakkalda 20 TL'lik cips BİM ve 101'de 12 13 TL. Ve daha ucuz markalar sunuyorlar. Bu da 8 9 TL'ye büyük cips alma imkanı sunuyor, ucuz markalar ancak tanınmayan.
101 ve BİM her anlamda daha elverişli, hem ucuza veriyor hem de ucuz markalar veriliyor yine fiyatlar uçuk olsa da, market bakkalara nazaran kat kat daha ucuz veriyorlar.
Ben genelde bakkaldan alışveriş yapıyorum. Eskiden bakkallar kazık olurdu şimdi bakkallar daha uygun. Üç harfli marketlerde 20-24 TL arasında olan bir ürünü 15-17 TL arasına alabiliyorsun.

Ben genelde bakkaldan alışveriş yapıyorum. Eskiden bakkallar kazık olurdu şimdi bakkallar daha uygun. Üç harfli marketlerde 20-24 TL arasında olan bir ürünü 15-17 TL arasına alabiliyorsun.
Bakkallar nasıl daha uygun oluyor kafam almıyor görsel ile izah etmek istiyorum. benmi çok ucuza alıyorum acaba.
IMG_20230107_191204.jpg

Geri
Yukarı