İnternetten alışveriş yapmak mantıklı mı?

Semih Demir

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkes biliyor artık. Fakat bana yıllar geçse de pek mantıklı gelmiyor. Özellikle yurtdışı'ndan sipariş verilen ürünlerin bir hayli fazla bekleme süresi olması. Bir türlü ayak uyduramadım bunlara.

Ürünü görmeden iyice eleyip dokumadan almak bana pek mantıklı gelmiyor. Çoğu alışverişimi de internet alışveriş sitelerinden sipariş verdiğim hâlde bana yine de saçma geliyor biraz.

(Reklam değildir)
"Geek" adında bir uygulama var. Çok farklı ve değişik ürünleri listelemişler, klozet içini aydınlatan bir aparat bile var. Ve garip olan her şeyin ucuz olması, 15 gün bekleme süresi verildi. Türkiye'den aynı ürünleri almış olsaydım muhtemelen 200 lira ödeyebilirdim, sadece 70 lira ödedim kart ile. Sizde bakabilirsiniz bu uygulamaya güzel şeyler var.

Bir yandan övdüm diğee yandan dövdüm galiba. :)

İnternet alışverişlerinde istisnalar dışında her zaman ucuz. Örnek olarak bir marketten almaya kalksan 20₺ ödeyeceğine aynı ürünü 10₺ alıyorsun. Ertesi gün ürün kapında olmuş oluyor. İade hakkın var. Genelleme yapmayayım ama sattığı ürünü bir daha geri almayan çok yer var. Değiştirmiyor veya geri almıyor, aldığın ürün elinde kalıyor.
İnternet üzerinden alışveriş yapmak bana her zaman mantıklı gelmiştir.

Annemler izin verse kıyafetimi bile internetten alacağım. Daha ucuz, kaliteli ve çeşit ürün var. 1-2 kere aldım ancak fazlası olmadı. Zaten çok kıyafet almıyorum. Ayda yılda 1-2 kez. Onda da 4-5 tane alırım bir daha almayım diye. Haliyle "Bir kere alıyorsun onu da internet alma!" dediklerinde itiraz hakkım olmuyor. Kıcasası internetden alışveriş bence her türlü daha kârlı.

Daha uygun fiyat bakımından. Tek sıkıntısı kargo süresi ve kargo şirketleri İstanbul'dan uzak ve o ürünü perşembe, cuma aldıysanız offf offf.

Şehir merkezi dışında yaşadığımızdan bulunduğumuz yerde L********, T****** gibi büyük mağazalar ve alışveriş merkezleri yok. Alışveriş merkezleri, büyük mağazalar vs. hepsi şehir merkezinde. Şehir merkezine gitmek de 1 saati buluyor. Bundan dolayı sipariş vereceksek Internetten veriyoruz. Sadece kargosu biraz sıkıntı.

Küçük şehirlerde yaşayan insanlar genel olarak ürün bulma ve satın alma konusunda muzdarip. İnternet bu konuda onlara bir nevi yardımcı oluyor. Eğer çok merkezi ve şehir olarak gelişmiş yerlerde oturulmuyorsa gayet mantıklı.
Yurtdışı için, adı üstünde yurtdışı yani orada ki sistemle burada ki sistem arasında farklar var. Normal bir kargo 15 gün süre veriyor diyelim, bu 15 günün 15 de dolmuyor ki yani 10-13 gün arasında evine kadar geliyor. Bence bir tıkla verilen sipariş için bu kadar beklemeği abartmak biraz saçma.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı