Balata gıcırtı sesine fren pedleri çözüm mü?

Merhabalar arkadaşlar, AliExpress'te gördüğüm bir ürün var. Balata pedi diye bir ürün ve gıcırtı sesi çıkarmasını engelliyormuş.
Çok iyi temizleme rağmen gıcırtı sesi gitmiyor ne yazık ki. Böyle bir şey kullandınız mı?
Açıklamayı okursan montaj yardımcısı olduğunu söylüyor. Rotordu sanırım bunların adı, rotorun diski tam ortalaması için yani.

WD40 hem yağ temizleme hemde yağlamada kullanılan garip bir ürün. Balata temizleyici olarak alırsan daha iyi olabilir. Sende bulunan balataları da kontrol et azaldıysa eğer diski bozma derim.

Balataya wd40 ya da yağ felan sıkmayın. Frenleriniz tutmaz bir daha. Wd40 da balatalarınızı aşındırır muhtemelen.

WD40 ile rotor ve balatalari iyice temizledim.
1622932764931.png

Balatalarınız yeniyse değişmeye ihtiyacı yoksa bebek pudrası sürüp deneyebilirsiniz rotorlara ya da janta.
Hocam bebek pudrası yöntemini ilk defa duyuyorum şahsen fren performansını olumsuz etkileyecektir. Toz nüfusunun bir çözüm olsaydı buna özel granül satarlardı.
Merhabalar arkadaşlar, AliExpress'te gördüğüm bir ürün var. Balata pedi diye bir ürün ve gıcırtı sesi çıkarmasını engelliyormuş.
Çok iyi temizleme rağmen gıcırtı sesi gitmiyor ne yazık ki. Böyle bir şey kullandınız mı?
Hocam bu spacer yani kaliper montajlıyken rotor ve balataya minimum deforme vererek arasında boşluk yapmaya yarıyor. Ses konusunda zaten WD-40 sıkarak en büyük hatayı yapmışsınız organikse (büyük ihtimal organiktir) kurtarma şansınız sıfır yeni balata almanızı öneririm. Balatanız yeşil, siyah gibi renge sahipse organiktir. Önerim kırmızı balatadır bunlar da ses yapar ancak bu sesler güçlü frenlerde meydana gelir. Balata ses yapabilir önemli olan performansında bir sıkıntı var mı, buna bakmanız gerekir. Ön frende freni sıkmıyormuş gibi geliyor, arka frende ise ne kadar sıkarsanız sıkın kitleme yapmıyorsa balatanın değişmesi gerekir. Temizlemek için sentetik tiner, balata temizleyici gibi malzemeler kullanın. Pas sökücü diye geçen WD-40, XCP One gibi malzemeleri rotor ve balatanızdan uzak tutun. hatta bu tarz malzemelerle temizlik yapıyorsanız kaliperinize ve rotorunuza gelmemesine önem gösterin peçete ile kapatarak veya temizlik esnasında komple sökerek riski sıfıra çekmeye çalışın.

Yeni balata almanız şart diskleri ise tiner veya balata temizleyicisi ile derinlemesine temizlik yapın yağdan tamamen arınsın. Balata olarak tavsiyem kırmızı renkteki balatalar olacaktır bunu Türkiye'de az satıyorlar genelde AE'den alıp burada satış yapanlar da var hangisi uygun gelirse o şekilde temin edin. Şu ana kadar siyah yeşil ve kırmızı renkte balatalar kullandım. Siyah balata tamamen para israfı. 4'lü set halinde görürsünüz ucuz gelir fazla fazla alırım diye düşünebilirsiniz fakat balata bisiklette kolay kolay bitecek bir malzeme değildir. Bisikletin ağırlığı maksimum 18 kilogramdır ortalama insan ağırlığını da 80 kilo diye hesaplasak 20-30 km/h hızda giden 100 kilogramlık bir kütleyi durdurmak çok fazla enerji sarfiyatı yapmayacaktır ve balatanız kolay kolay bitmez. Kırmızı balatalar biraz daha pahalı oluyor fakat balatanın içeriği %95 metal olduğu için yağ bulaştığında kurtarma şansınız çok daha yüksek oluyor. Özellikle hidrolik frenlere sahipseniz önerim kırmızı balata olacaktır. Fren performansını en iyi veren balata da içeriğinden ötürü kırmızı balatadır. Balatadan çok diske de en çok zararı bu balata verir fakat diskin maliyeti bisiklette o kadar yüksek değil o yüzden bu göz ardı edilebilir bir durum.

2017'de aldığım BB7'nin yan sanayi ürünü kaliper kullanıyorum arka tekerimde. Beraberinde gelen balata kırmızı renkte. Ön frenim hidrolikti takozum olmadığı için yağ değişimlerini balata ile yaptığım oluyordu. O sıralar 4'lü siyah balatadan almıştım ve hepsini hiç ettim zaten performanslarını da beğenmiyordum. Yağı fazla bastığımdan durduğu yerden yağ kaçağı çok oluyordu. Hızlı gelsin diye Türkiye'den B01S aldım yeşil balatayı ona da yağ bulaşınca kurtarma şansım yoktu. Yani uzun bir süre boyunca ön frenden çok arka frene yoğunluk verdim hâlâ balata bitmedi ve mekanik fren olduğu için bir kere bile tekleme yapmadı. Ön fren nispeten daha düşük performans verdiği için neredeyse kaza yapacağım bir durumla karşılaştım ve hemen kırmızı balata siparişi verdim. Eskiden arka fren ön frenden daha iyi tutarken şimdi ön freni sıktığımda stoppie'ye gelir oldu.
WD40'ı balataya sıkmayın :D.WD40'ı balata değişeceği zaman diskinizde kullanın. Balata bunu emeceği için sorun yaratır.
Fren takımına hiçbir şekilde WD-40 sıkılmaz. Bırak diskin kiri üstünde kalsın WD-40 sıkılmasından iyidir.
.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1057483

Hocam bebek pudrası yöntemini ilk defa duyuyorum şahsen fren performansını olumsuz etkileyecektir. Toz nüfusunun bir çözüm olsaydı buna özel granül satarlardı.

Hocam bu spacer yani kaliper montajlıyken rotor ve balataya minimum deforme vererek arasında boşluk yapmaya yarıyor. Ses konusunda zaten WD-40 sıkarak en büyük hatayı yapmışsınız organikse (büyük ihtimal organiktir) kurtarma şansınız sıfır yeni balata almanızı öneririm. Balatanız yeşil, siyah gibi renge sahipse organiktir. Önerim kırmızı balatadır bunlar da ses yapar ancak bu sesler güçlü frenlerde meydana gelir. Balata ses yapabilir önemli olan performansında bir sıkıntı var mı, buna bakmanız gerekir. Ön frende freni sıkmıyormuş gibi geliyor, arka frende ise ne kadar sıkarsanız sıkın kitleme yapmıyorsa balatanın değişmesi gerekir. Temizlemek için sentetik tiner, balata temizleyici gibi malzemeler kullanın. Pas sökücü diye geçen WD-40, xcp One gibi malzemeleri rotor ve balatanızdan uzak tutun. Hatta bu tarz malzemelerle temizlik yapıyorsanız kaliperinize ve rotorunuza gelmemesine önem gösterin peçete ile kapatarak veya temizlik esnasında komple sökerek riski sıfıra çekmeye çalışın.

Yeni balata almanız şart diskleri ise tiner veya balata temizleyicisi ile derinlemesine temizlik yapın yağdan tamamen arınsın. Balata olarak tavsiyem kırmızı renkteki balatalar olacaktır bunu Türkiye'de az satıyorlar genelde AE'den alıp burada satış yapanlar da var hangisi uygun gelirse o şekilde temin edin. Şu ana kadar siyah yeşil ve kırmızı renkte balatalar kullandım. Siyah balata tamamen para israfı. 4'lü set halinde görürsünüz ucuz gelir fazla fazla alırım diye düşünebilirsiniz fakat balata bisiklette kolay kolay bitecek bir malzeme değildir. Bisikletin ağırlığı maksimum 18 kilogramdır ortalama insan ağırlığını da 80 kilo diye hesaplasak 20-30 km/h hızda giden 100 kilogramlık bir kütleyi durdurmak çok fazla enerji sarfiyatı yapmayacaktır ve balatanız kolay kolay bitmez. Kırmızı balatalar biraz daha pahalı oluyor fakat balatanın içeriği %95 metal olduğu için yağ bulaştığında kurtarma şansınız çok daha yüksek oluyor. Özellikle hidrolik frenlere sahipseniz önerim kırmızı balata olacaktır. Fren performansını en iyi veren balata da içeriğinden ötürü kırmızı balatadır. Balatadan çok diske de en çok zararı bu balata verir fakat diskin maliyeti bisiklette o kadar yüksek değil o yüzden bu göz ardı edilebilir bir durum.

2017'de aldığım BB7'nin yan sanayi ürünü kaliper kullanıyorum arka tekerimde. Beraberinde gelen balata kırmızı renkte. Ön frenim hidrolikti takozum olmadığı için yağ değişimlerini balata ile yaptığım oluyordu. O sıralar 4'lü siyah balatadan almıştım ve hepsini hiç ettim zaten performanslarını da beğenmiyordum. Yağı fazla bastığımdan durduğu yerden yağ kaçağı çok oluyordu. Hızlı gelsin diye Türkiye'den B01S aldım yeşil balatayı ona da yağ bulaşınca kurtarma şansım yoktu. Yani uzun bir süre boyunca ön frenden çok arka frene yoğunluk verdim hâlâ balata bitmedi ve mekanik fren olduğu için bir kere bile tekleme yapmadı. Ön fren nispeten daha düşük performans verdiği için neredeyse kaza yapacağım bir durumla karşılaştım ve hemen kırmızı balata siparişi verdim. Eskiden arka fren ön frenden daha iyi tutarken şimdi ön freni sıktığımda Stoppie'ye gelir oldu.

Fren takımına hiçbir şekilde WD-40 sıkılmaz. Bırak diskin kiri üstünde kalsın WD-40 sıkılmasından iyidir.

Hocam elinize sağlık çok güzel anlatmışsın. AE'den siparişlerime ekteki balatayi da eklemiştim ama dediğin kırmızı mi siyah mı bilemedim. Dediğin gibi balata temizleyicisi alıp rotor ve en azından denemek amaçlı Shimano'nun balatalarini temizlemeye çalışacağım. Diğerini daha yeni almıştım. Belki kurtarabilirim ancak merak ettiğim; fren tutunca çıkan abartı gıcırtı sesinden kurtaran kesin bir çözüm yok mu? (bıktım fren tutunca herkesin tır a bakar gibi bakmasindan) 😂

Rotorda yamukluk var mı kontrol edildikten sonra ses çıkarmasının en başlıca sebeblerinden biri balatalara yağ bulaşmasıdır. Balata temizleyici bir sprey ile temizlendikten sonra kontrol et düzelmez ise balata mecbur değişmen gerekebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı