Sürprizbozan Baldur's Gate 3'te Minthara Karakterini Takıma Katm

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BuzzyGamer

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Öncelikle bu konuda Baldur's Gate 3 oyunuyla ilgili spoiler içerebileceğini belirtmem gerekiyor. Ben yine elimden geldiğince spoiler sayılabilecek kısımları sansürleyeceğim elbette. Aynı hassasiyeti yorum yapan kişiler de gösterir ise çok sevinirim.

Henüz 1. perdeyi bitiremedim ama baya bir sonlarına yaklaştım. Minthara karakterini takıma almanın kolay bir yolu olmadığı için de mecburen öldürmek zorunda kaldım. Aslında kolay bir yolu var ancak bunun için Goblin'lerin tarafında yer alıp, kötü birisi olman gerekiyor. Takıma aldığın diğer karakterlerden de bazıları ayrılıyor veya ilişkisi çok fazla düşüyor. Kimseye kötülük yapmadan, takımdaki diğer arkadaşların ayrılmadan Minthara'yı eklemenin birkaç yolunu gördüm ama pek beğenmedim açıkçası. Oyuncunun biri baya uğraşarak, koyun büyüsü gibi bir şeyle takıma almış. Bir başka oyuncu da ne Goblin'lerin ne de Druidler ve Thifling'lerin tarafında yer alıp; hepsini görmezden gelmiş ve oyuna devam ettiğinde hem Halsin hayatta kalmış hem de 2. Perde de Minthara karakterini de takıma alabilmiş. Bu saydığım iki yöntem dışında başka bir çözüm yolu bulamadım ama bunları da uygulamak istemiyorum. Yani Druidler ve Thiefling'leri kendi başına bırakmak istemediğimden dolayı Goblinlerle birlikte Minthara'yı da öldürmek zorunda kaldım ama oyunda ilerlemeye devam etsem de cesedini saklıyorum. Ne olur ne olmaz. Belki hortlak olarak bile olsa geri döndürüp, takıma alabilirim diye düşündüm. Hatta karanlık altına indikten sonra onu mantarlarla kaplı olarak bile döndürmeye çalıştım hükümdarın adı şu an aklıma gelmiyor ama sanırım Glut'tı.

Demem o ki Minthara karakterini kötü birisi olmadan takıma almanın elle tutulur bir yöntemini bir türlü bulamadım ama oyuncular farklı çözüm yöntemleriyle karşılaşabildiğinden dolayı böyle bir konu açma gereği duydum. Ayrıca daha önce Technopat'ta da açılmamış sanırım. Bu karakteri kötü birisi olmadan takıma almanın etkili ve güzel bir yöntemi var mıdır? Canlı olarak yukarıda belirttiğim 2 yöntemin dışında farklı bir çözüm yolu bulunmuyor olsa bile en azından hortlak vesaile olarak döndürebiliyor muyuz? Kendi deneyimlerini ve bilgilerini paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden ilgi gösteren ve cevap yazan herkese teşekkür ederim. Bu konu sayesinde benim gibi takılan başkaları da olur ise onlara da yardımcı oluruz diye düşünüyorum.

Bu arada bahsetmeyi unutmuşum. Necromancy of Thay kitabını da buldum ve biraz inceledim ama henüz kitabı okumaya çalışmadım. Hala saklamaya devam ediyorum. Çok fazla olmasa bile kitabı da biraz araştırdım ve okunduğu zaman karaktere güzel şeylere verebiliyormuş. Bu kitap sayesinde Minthara'yı hayata döndürebilmek mümkün olur mu sizce? Kitabın tam olarak ne gibi şeyler kazandırdığını bilmediğimden dolayı sormak istedim.

Son düzenleme:
Son söylediğiniz thay büyüsü ile Minthara'yı geri getiremeyiz sanırım. Başka bir şey veriyor o çünkü. Bende 2. kez oynamak için sabırsızlanıyorum ve Minthara'ı ilk oyunda öldürmüştüm bilmiyordum alınabilir olduğunu. Burayı takip edeceğim o yüzden.

Ben daha araştırmadım nasıl alınır diye ama koyun yöntemi en konuşulanlar arasında. O şekilde yapabilirsiniz.

Oyun sarmış galiba geçen konuşmuştuk. Sevindim. Minthara bug'ı vardı bu arada. Karakterin ortalama 1000-1500 civarı line'ına erişiminizi engelliyordu. Düzeltildi neyse ki...
Hiç sormayın hocam fena sardı ya. Başından kalkamıyorum 😂. WeMod var birde. Sağ olsun takıldığımız yerde imdadımıza koşuyor 😁.

Oyunda çözemediğim bazı şeyler var. Mesela şu ilhamlar ne işe yarıyor tam olarak? Bazı karakterlerle bir bölgeye girdiğinde ya da belirli bir şeyi yaptığında ilham kazanıyorlar.

@Oreki

Son düzenleme:
Mesela şu ilhamlar ne işe yarıyor tam olarak? Bazı karakterlerle bir bölgeye girdiğinde ya da belirli bir şeyi yaptığında ilham kazanıyorlar.

Çok kısa ve anlayacağınız şekilde anlatayım.

Karakter ilhamı alır, size ilham puanı olarak gelir. Bu ilham puanı ile bir zar attığınızda başarısız olursanız ilham puanınızı bir tane harcayarak o zarı tekrar atabilirsiniz. Biraz daha detaylı:

İlham da ilgili karakterin arkaplanı ile ilgili bir şeyi yaptığınızda elde edilen bir puan. Ek olarak ilgili karaktere xp verir. Misal bir kitabı okudunuz, o kitapta Shadowheart'ın arkaplan hikayesi ile ilgili bir şeyler geçti, o karakter xp elde ederek bir tane ilham puanı elde eder. O puan da geçemediğiniz zarları tekrar atmanızı sağlar.

Elinizde en fazla 3 veya 4 tane ilham puanı tutabiliyorsunuz diye hatırlıyorum. Eğer maksimum limite ulaşmanıza rağmen ilham puanı alırsanız, puan gelmez ama xp yine ilgili karaktere gider. Bu kadar.

İlham puanınız varsa, bir zarı faillediğinizde zarın hemen altına bakın, use inspiration diye bir seçenek olacak. Yanında parantez içinde de kaç tane puanınız olduğu, yani aynı zarı isterseniz kaç defa atabildiğiniz yazacak. Tıklayıp tekrar atabilirsiniz, seçim sizin. Puanlar zar başına değil unutmayın. 3 puanınız varken tamamını o zarda harcarsanız, bir sonraki zarda geçmiş olsun.

Çok kısa ve anlayacağınız şekilde anlatayım.

Karakter ilhamı alır, size ilham puanı olarak gelir. Bu ilham puanı ile bir zar attığınızda başarısız olursanız ilham puanınızı bir tane harcayarak o zarı tekrar atabilirsiniz. Biraz daha detaylı:

İlham da ilgili karakterin arkaplanı ile ilgili bir şeyi yaptığınızda elde edilen bir puan. Ek olarak ilgili karaktere xp verir. Misal bir kitabı okudunuz, o kitapta Shadowheart'ın arkaplan hikayesi ile ilgili bir şeyler geçti, o karakter xp elde ederek bir tane ilham puanı elde eder. O puan da geçemediğiniz zarları tekrar atmanızı sağlar.

Elinizde en fazla 3 veya 4 tane ilham puanı tutabiliyorsunuz diye hatırlıyorum. Eğer maksimum limite ulaşmanıza rağmen ilham puanı alırsanız, puan gelmez ama xp yine ilgili karaktere gider. Bu kadar.

İlham puanınız varsa, bir zarı faillediğinizde zarın hemen altına bakın, use inspiration diye bir seçenek olacak. Yanında parantez içinde de kaç tane puanınız olduğu, yani aynı zarı isterseniz kaç defa atabildiğiniz yazacak. Tıklayıp tekrar atabilirsiniz, seçim sizin. Puanlar zar başına değil unutmayın. 3 puanınız varken tamamını o zarda harcarsanız, bir sonraki zarda geçmiş olsun.
Çok teşekkürler. Gayet anlaşılır ve açıklayıcı bir şekilde yazmışsınız. Oyun zaten o kadar sardı ki; bir mekana girmeden veya birisiyle konuşmadan öncesinde onunla bağ kurabileceğim takımda kim var ise onu yanıma alıyorum mutlaka.

Son söylediğiniz thay büyüsü ile Minthara'yı geri getiremeyiz sanırım. Başka bir şey veriyor o çünkü. Bende 2. kez oynamak için sabırsızlanıyorum ve Minthara'ı ilk oyunda öldürmüştüm bilmiyordum alınabilir olduğunu. Burayı takip edeceğim o yüzden.

Ben daha araştırmadım nasıl alınır diye ama koyun yöntemi en konuşulanlar arasında. O şekilde yapabilirsiniz.
Hocam size de yorumunuz için teşekkür ederim. Yorumunuzu okuduktan sonra beğenmiştim ama cevap yazmayı unutmuşum. Minthara'yı çoktan öldürüp, oyunda ilerlediğim için sanırım koyun büyüsü olayı da benim için kapandı 😅 ama cesedini hala taşımaya ve saklamaya devam ediyorum. Hiç belli olmaz. Bakarsın oyunu irdeleye irdeleye hortlak olarak bile olsa geri getirebilirim.

Ethel teyzenin kocakarı olduğunu öğrenip, onu öldürdükten sonra kurtardığımız kadının kocasını büyülü bir asa ile zombi olarak bile olsa diriltebiliyoruz. Bakarsın yine benzer bir şey bulur, Minthara üzerinde bizzat denerim. Tabii ki canlı ve normal halinde geri getirmeyi daha çok arzuluyorum ama yaşayan ölü hali bile işime yarayabilir. Drow Paladin sonuçta. Eğer öyle bir şey keşfedebilirsem yine bu konu üzerinden yorum yaparım.

Hocam size de yorumunuz için teşekkür ederim. Yorumunuzu okuduktan sonra beğenmiştim ama cevap yazmayı unutmuşum. Minthara'yı çoktan öldürüp, oyunda ilerlediğim için sanırım koyun büyüsü olayı da benim için kapandı 😅 ama cesedini hala taşımaya ve saklamaya devam ediyorum. Hiç belli olmaz. Bakarsın oyunu irdeleye irdeleye hortlak olarak bile olsa geri getirebilirim.

Ethel teyzenin kocakarı olduğunu öğrenip, onu öldürdükten sonra kurtardığımız kadının kocasını büyülü bir asa ile zombi olarak bile olsa diriltebiliyoruz. Bakarsın yine benzer bir şey bulur, Minthara üzerinde bizzat denerim. Tabii ki canlı ve normal halinde geri getirmeyi daha çok arzuluyorum ama yaşayan ölü hali bile işime yarayabilir. Drow Paladin sonuçta. Eğer öyle bir şey keşfedebilirsem yine bu konu üzerinden yorum yaparım.
Sizin durumunuz benimki gibi olmuş. Fakat benim için çok daha iyi oldu. Bu 2. kez oynamak için çok iyi bir neden. Paladin almıştım ama artık bu görevi Minthara'a devredip kendim başka bir sınıf oluşturacağım. Aklımda Sehhar var. Yoldaşlardan birini de Bard olarak değiştireceğim. 2 Druid olduğu için de Halsin'i Kolcu yapıp okçu yetiştireceğim. Dış görünüşler için de mod kullanacağım. Böyle planlarım var oyun sanki yeni çıkacak gibi keyif veriyor. Fakat biraz daha hata giderme ve performans iyileştirmelerini bekliyorum.

Hocam heves kırmak gibi olmasın ama buna benzer çok ceset denedim dirilmedi. Ama dediğiniz gibi ikincil bir diriltme parşömeni çıkarırlarsa veya Çürüyük abiye güncelleme gelirse neden olmasın.

Sizin durumunuz benimki gibi olmuş. Fakat benim için çok daha iyi oldu. Bu 2. kez oynamak için çok iyi bir neden. Paladin almıştım ama artık bu görevi Minthara'a devredip kendim başka bir sınıf oluşturacağım. Aklımda Sehhar var. Yoldaşlardan birini de Bard olarak değiştireceğim. 2 Druid olduğu için de Halsin'i Kolcu yapıp okçu yetiştireceğim. Dış görünüşler için de mod kullanacağım. Böyle planlarım var oyun sanki yeni çıkacak gibi keyif veriyor. Fakat biraz daha hata giderme ve performans iyileştirmelerini bekliyorum.

Hocam heves kırmak gibi olmasın ama buna benzer çok ceset denedim dirilmedi. Ama dediğiniz gibi ikincil bir diriltme parşömeni çıkarırlarsa veya Çürüyük abiye güncelleme gelirse neden olmasın.
Oyuna yeni güncelleme getirmişler sanırım ve değişiklik listesi baya uzun olduğu için incelemedim açıkçası ama neler eklediler merak etmedim değil.

Bu arada oyun için tavsiye ettiğiniz modlar var mı? Tabii oyunun güncel sürümüyle sorunsuz çalışması ve oyuna sıfırdan başlatmaması gerekiyor. Kostüm, zırh, giysi vesaile modlarına bakmayı düşünüyordum bende. Kamp giysilerinin çoğu kötü görünüyor bence. Daha doğrusu bizim giydiklerimiz kötü görünüyor. En azından bana çok sıradan geldi. Çok nadiren güzel kamp giysileriyle karşılaşıyorum. Gerçi çok önemli bir şey değil aslında ama yinede bakacağım bir ara.

Oyuna yeni güncelleme getirmişler sanırım ve değişiklik listesi baya uzun olduğu için incelemedim açıkçası ama neler eklediler merak etmedim değil.

Bu arada oyun için tavsiye ettiğiniz modlar var mı? Tabii oyunun güncel sürümüyle sorunsuz çalışması ve oyuna sıfırdan başlatmaması gerekiyor. Kostüm, zırh, giysi vesaile modlarına bakmayı düşünüyordum bende. Kamp giysilerinin çoğu kötü görünüyor bence. Daha doğrusu bizim giydiklerimiz kötü görünüyor. En azından bana çok sıradan geldi. Çok nadiren güzel kamp giysileriyle karşılaşıyorum. Gerçi çok önemli bir şey değil aslında ama yinede bakacağım bir ara.
Ben bir kez bitirdim oyunu. Sadece ACT2 ve ACT3'ü 2 modla oynadım. Onlar da 1-WASD modu; daha az yoruyordu daha keyifle keşif yapmama neden oluyordu. 2-Shadowheart için saç modu; çok detay vermiyim spoiler olmasın. Onu da karakteri aşırı sevmemden kaynaklıydı. Şimdilik öneri modum yok yani.

2. kez oynadığımda bende mod araştıracağım. Bunlardan biri kesin saç şekilleri olacak. Çünkü çoğu oyunun orjinalinde bütün saçlar unisex, karakteri punk gibi veya sokak modasına uygun yapıyor. Nexus'dan bakılır modlara artık. Tanıtım listeleri forumda da vardır.

Şimdiye kadar 5 büyük güncelleme geldi sanırım sonuncu da yeni geldi. Bir sonraki büyük güncellemeden sonra oynamayı düşünüyorum. Çünkü ben çok hata aldım.

Geri
Yukarı