Balkan göçmenlerinin tahmini soyu nereye dayanıyor?

Daha fazla  
Bu soy meselesine saplantılıyım adeta. Atalarımın izini sürmeyi çok isterim. Lakin balkan göçmenlerinin soy defterleri vs. zamanla yok olduğu için ve o ülkelere gidip araştırma yapmak zahmetli olduğundan sadece merakta kalıyor benim durumum. Gerçi myheritage, familytreedna gibi şirketlerden DNA testi yaptırabilirim ama şimdilik şu soruma cevap arıyorum: Biz balkan göçmenlerinin soyu nereye dayanıyor tahmini olarak? Nereden göçmüşüz balkanlara?

Osmanlı'nın iskan politikası ile yeni fethettiği yerlere Anadolu'daki türkleri yerleştirdiğini biliyorum ama fiziksel özelliklerim tam olarak türkmen'e benzemiyor. Anne-baba tarafım göçmen. Yazı çok uzun olmasın diye şu bilgileri verebilirim:

Asıl merak ettiğim babamın soyu. Babamın babasının dedesi, Sırbistan'ın nıs şehrinde imiş. Oradan ispanyol gribi yüzünden mi ne (eskiden öyle söylenmişti bana ama detaylarını tam hatırlamıyorum) ve kuvvetli ihtimalle o bölgelerin Osmanlı'dan ayrılması sonucu Gümülcine/İskeçe'ye, oradan da İstanbul'a göçmüşler zamanla.

Genetik özelliklerim olarak çoğunlukla babama benziyorum. Babam da ben de çevremdeki türkmenlerin ekserisine göre sanırsam biraz daha uzunuz (babam 1.88 idi, ben de nisanda 17 olacağım ama şimdiden boyum 1.84 civarı). Yine aynı şekilde benim bildiğim kadarıyla, Türk kökenlilerin daha beyaz tenli olması gerekirken, biz biraz daha esmeriz. Ayrıca epey zayıfız (mesela ben hareketsiz ve pisboğaz bir yaşam sürmeme rağmen kilo alamıyorum). Belki de balkan çingenesi falanızdır. :D

Her türlü ciddi/gayriciddi tahmininize/teorinize açığım. Darılmaca gücenmece yok. Gören herkes fikrini söylesin. Özellikle tarih-genetik alanında meraklı olanların görüşlerini önemsiyorum. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Anadolu'dan göç edildikçe yeni göç edilen yerlerdeki yerel insanlarla yapılan evlilikler ile (Avrupa'i ırktan veya Arap tarafının ırkından) zamanla karışmış olabiliriz diye düşünüyorum çünkü eskiden yabancı kadınlarla evlilikler halktan olsun, yönetimde olsun gayet fazlaydı, sonradan Müslüman olan kadınların sayısını da düşünürsek bu yabancı-Türk evliliklerini onaylıyor gibi, şahsi fikrim.

Yeni konular

Geri
Yukarı