Bannerlord optimizasyon sorunu

FAJSAJK

Decapat
Sistem şöyle:
Ekran kartı: GTX 1650.
İşlemci: Intel i7-9750H.
RAM: 16 GB.
İşletim sistemi: Windows 10.
Bannerlord'da Low ve Very Low dışında her grafik ayarında kasıyor 1920x1080 çalıştırıyorum oyunu. Oyun erken erişimden çıktıktan sonra bu FPS sorunları düzelir mi?
Not: Kasıyor dediğim oyunu tamamen 60 FPS sabit oynayamıyorum. Düşüyor 50'lere 40'lara bunlar düzelir mi?

Yıllardır bekliyoruz zaten. Oynamayacaksam bile desteğim olsun diye satın aldım, girdim oyuna.. 25 dakka karakter düzenledim sonra training bölümünde yarım saat uğraşıp alıştım ve bumm. Çöktü oyun. Geri girdiğimde hiçbir kayıt yok ve baştan başlamamı istedi.. Hayatta gıcık olduğum şeylerden biri emeğin boşa gitmesi. İade ettim..

O yüzden korsan indirip bir kaç gün denemek lazım diyoruz. Ama sağolsun işgüzar kardeşler hemen linç ediyor. Oyun erken erişim. ERKEN. Baktınız sorun yok alın oynayın.

Zaten ben Türk yapımı olup optimizasyonu olan bir oyun görmedim daha önce. Bağımsız oyunların da bir çoğunun optimizasyonu rezil oluyor. Açıkçası ben bu optimizasyon sorununun normale ineceğini düşünmüyorum, az da olsa düzeltilebilir ancak yine de alınması gereken FPS'ten daha az alınır diye düşünüyorum.

Sorun çok garip. Benim sistemimde Intel Core i5-4460 ve GTX 1050 Ti var 1440p çözünürlükte medium ayarlarda 60 civarı oynuyorum. Bir tek kuşatmanın askerlerin merdiven dayayıp kaleye girdiği kısmında baya bi' düşüyor.

@Fatalis Bağımsız geliştiricilerden kastın Unity ve UE4 ile yapılan, tek iyi artısı grafik olan yürüme simülatörlerinden bahsediyorsun. O adamlar mağaza da satılan hazır assetler ile oyunu yapıyor. Mağaza da satılan hazır assetler, en iyi grafik odaklı yapılıyor. Optimizasyon işine gelince ışıklandırma kalitesini düşürüyorlar. En düşük ayarda bile doku halen en yüksek parametler de çalışıyor. Aynı su dökülmüş tablo gibi gözüküyor grafikler. Bu dokular genel de VRAM, sistemi düşükse bellek sömürüyor.

O yüzden bağımsız geliştiricilere, hazır assetlerden uzak durmaları gerektiğini her UE4, Unity ile yapılan oyunun Steam incelemesin de belirtiyorum. Fikirleri ya da sundukları hikayeyi, sırf çizime uğraşmadıkları dokular için kaybeden çok firma var.

Bu oyunda da en düşük ayar da, bir tık öyle görüntü var. Ama karakter, çevre ve bitki detayını kısınca gerçekten gözle görülür bir detay azalması yaşanıyor. Yani hatalı kodlar ve grafik optimizasyonundaki sorunları çözebileceklerine güvenim tam. Tek korkum bu süreç içerisin de, içerik olarak gene modcuları bekleyecekmişiz gibi görünüyor.

@Egol O sorunu yaşayan çok var. Reddit tahminler vardı. Galiba yapay zeka, kapıyı kırmak için ne yapacağına karar veremeyince CPU zorlanıyormuş. Büyük ihtimalle ona da bir ayar çekecekler.

Son düzenleme:
O yüzden korsan indirip bir kaç gün denemek lazım diyoruz. Ama sağolsun işgüzar kardeşler hemen linç ediyor. Oyun erken erişim. ERKEN. Baktınız sorun yok alın oynayın.
Korsanın desteklenecek en ufak tarafı yok. Korsan korsandır. Emek hırsızlığıdır. Alıp deneyeyim bakalım optimizasyon iyiyse alayım mantığı ile yine hırsızlık yapmış oluyorsun. Bunun işgüzarlık ile de en ufak alakası yok. Korsan oynarsın bir şey diyemeyiz ama korsanı savunmak diye bir şey yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı