Barkod uygulamasında küçükten büyüğe sayıyı bulmak için pratik formül önerisi

kadircion

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Şimdi sizden hiç anlamadığım bir konuda yardım isteyeceğim. Bir barkod uygulaması kullanıyorum. Neyse burası çok önemli değil. Mesela bana gelen ürünler hediye kutusu ve bu hediye kutuları set halinde geliyor. Örnek veriyorum 5'li set 670₺'ye geliyor ben bunları tek satmak için tek tek sayıları toplayıp küçükten büyüğe doğru 670 sayısını bulmaya çalışıyorum. Bu çok uğraştırıyor. Bunun için bir matematik formülü var mı veya bunu kodlama dilinde nasıl yapabilirim?

Biraz daha ayrıntı verebilirmisiniz? Küçükten büyüğe derken?
Kanka örnek veriyorum 670₺ lik bir ürün geliyor elime,bu ürün 5 parçadan oluşuyor ve 5 farklı boyu oluyor.Ben bu ürünleri tek parça olarak satmak istiyorum.Ve ortalama fiyat bulmak için sürekli sayıları toplayıp 670 sayısını bulmaya çalışıyorum.Yani sorunum şu bana gelen ürün set halinde fiyatı oluyor ama ben bunun tanesinin kaç paraya geldiğini bulmak istiyorum ama setteki ürünlerinin hepsinin boyu farklı oluyor ve hepsi eşit fiyata gelmemesi lazım farklı boy oldukları için.Umarım anlatabilmişimdir.

Her birini bir öncekinin yarısı yap? 1000TL lik ürünü 5 parçadan oluşuyorsa ilk parça 500 ikincisi 250 üçüncü 125 dördüncü 62.5 beşinci 30 tl gibi. Sonra bu fiyatların üstüne % kaç kar koymak istiyorsan koy ve sat. Sattığın ürüne göre bu mantık saçma da olabilir işlevsel de olabilir

Her birini bir öncekinin yarısı yap? 1000TL lik ürünü 5 parçadan oluşuyorsa ilk parça 500 ikincisi 250 üçüncü 125 dördüncü 62.5 beşinci 30 tl gibi. Sonra bu fiyatların üstüne % kaç kar koymak istiyorsan koy ve sat. Sattığın ürüne göre bu mantık saçma da olabilir işlevsel de olabilir
Her birini bi öncekinin yarısını yaparsam ortaya birbirinden alakasız fiyatlar çıkıyor en büyüğü çok pahalı en küçüğü çok ucuz oluyor

Her birini bi öncekinin yarısını yaparsam ortaya birbirinden alakasız fiyatlar çıkıyor en büyüğü çok pahalı en küçüğü çok ucuz oluyor
ozaman yarısı yerine %75i veya daha farklı bir rakam yap. Dediğim gibi sattığın ürüne ve fiyatına göre değişir.

İlk fiyatı %50 yap sonra 70 yaparsan daha dengeli olur

Öncelikle bize parça fiyatlarını söyler misin?
Misal en büyük parça 650 fakat bir küçük parça 500 TL gibi. Bunun fiyat hesabını hesap makinesinde nasıl yapıyorsunuz?

Öncelikle bize parça fiyatlarını söyler misin?
Misal en büyük parça 650 fakat bir küçük parça 500 TL gibi. Bunun fiyat hesabını hesap makinesinde nasıl yapıyorsunuz?
Parça fiyatları yok.Toptancı bize ürünün set halindeki fiyatı veriyor.Ben küçükten büyüğe orantılı bir fiyat bulabilmek için o ürünün set halindeki fiyatına ulaşana kadar sayıları topluyorum.Örnek veriyorum 650₺ lik 3 boyda bir ürün geldi bunların en küçüğüne 200 diyorum orta boyuna 210 en büyük boyuna 240 bunları toplayınca 650 yapıyor ama 650yi bulmak için farklı sayılarıda toplayıp bulabilirim.Ama bunların ürünlerin birbiriyle orantısı olması lazım yani biri çok pahalı biri çok ucuz olmamalı.Düşünmekten beynim error verdi.

5 ürün tek barkodla geliyorsa 5 ürüne barkod oluşturun.

Parça fiyatları yok.Toptancı bize ürünün set halindeki fiyatı veriyor.Ben küçükten büyüğe orantılı bir fiyat bulabilmek için o ürünün set halindeki fiyatına ulaşana kadar sayıları topluyorum.Örnek veriyorum 650₺ lik 3 boyda bir ürün geldi bunların en küçüğüne 200 diyorum orta boyuna 210 en büyük boyuna 240 bunları toplayınca 650 yapıyor ama 650yi bulmak için farklı sayılarıda toplayıp bulabilirim.Ama bunların ürünlerin birbiriyle orantısı olması lazım yani biri çok pahalı biri çok ucuz olmamalı.Düşünmekten beynim error verdi.
Anladım. Excel ile yapılabilir. Yukarı toplam fiyat, sonra sıradakileri çıkart, aşağı yazdır.

Geri
Yukarı