Başarılı Kurulum Samsung NP350E7C Mac OS X Mavericks - Dual Boot

Arkadaşlar 3 günümü aldı. Tabi tamamını bununla uğraşarak geçirmedim ama yordu açıkçası :)

• İşlemci: Intel i5 3230M 2.60 Ghz
  • Ekran kartları: AMD HD 7670M - HD4000
  • RAM: 8 GB DDR3 1600 Mhz
  • Ses yongası:Realtek ALC259
  • Wireless: Qualcomm AR9485WB-EG
  • HDD: 500 GB HDD
  • Bluetooth: Qualcomm Atheros AR3012 Bluetooth 4.0 + HS
  • Kamera: UVC SC-13HDL12639P
  • Optik Sürücü: TSSTcorp CDDVDW SN-208DN
  • Çözünürlük ve inç: 1600x900 17.3''
  • APTIO BIOS

BIOS ayarlarım:
  • ADVANCED:
    • Fast Bios Mode: Disabled
    • AHCI Mode Control: Manual
    • Set AHCI Mode: Enabled
  • BOOT:
    • Secure Boot: Disabled
    • OS Mode Selection: UEFI OS
Kuruluma geçebilmeniz için Clover bootloader ekranında (HD 4000 için) Options-->"Graphic Injector Menu"ye gelip "Fake Id" yi 0x01660004 (çözünürlüğümüz 1600x900 olduğu için) olarak değiştirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde siyah ekran hatası alırsınız.

Clover Bootloader ekranında arguments için -v ve npcı=0x2000 komutlarını kullandım. (İsteyen -v verbose modunu silebilir. Açılıştaki kayan yazılar hoşuma gittiği için açık bıraktım :D )

HD 4000 zaten sürücüleri kurunca çalıştı. 64 MB boyutuyla sorunsuz çalışıyor.
Ses yongasını çalıştırmak için MultiBeast içindeki VoodooHDA v2.7.2 kurmanız yeterli. 2.8.4 sürümünde kurulumdan hemen sonra hata aldım ve boot esnasında da kernel panic kaçınılmaz oldu. CloverBootloader ekranında -x komutuyla güvenli modda açıp sorunlu kextleri temizledim. Disk izlencesinden diski onardım. Kısacası 2.7.2 sürümüyle çalışıyor şuan.
Bluetooth'a fazla bakmadım ama sağ üstte görünüyor ve arama yaptığımda telefonumu gördü. Bunun için bir kext yüklemedim. Pek de önemli değil açıkçası benim için.
Gelelim ağ kartına. Qualcomm AR9485WB-EG Mac'e tam uyumsuz olmasından dolayı ne yapsam da çalışmadı. Maalesef Macintosh ile uyumlu USB Wi-Fi adaptörü almak şart.
Kamera da sorunsuz çalışıyor. Bunun için de ayrı bir kext yüklenmedi.

Gelelim karşılaştığım kolay halledilebilecek sorunlara:
Sistemin USB olmadan boot etmemesi. Clover ekranını başlangıçta çalışacak şekilde eklesem de bazen Mac geliyor bazen W8 açılıyor. Kafasına göre. Bu yüzden de boot sıralamasındaki saniye ayarlamasına daha gelemedim. Halletmeye çalışıyorum. Bunlar da hallolursa sorunsuz çalışan bir Mac'imiz olacak.

Diğer konudaki yardımından dolayı recex18 arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Herkese iyi hackintoshlamalar :redface: Teşekkürler Technopat :)

--13 Şubat 2014--

Bugün 10.9.2 kurulumu tekrar yaptım. Kuruluma geçebilmek için Graphic Injector içinden Fake ID kısmına yine 0x01660004 yazdım. Kurulumdan sonra HWSensors, Cloverbootloader ve Clover Configrator kurdum. Clover Configrator de EFI bölümünü mount edip içinden config.plist dosyasını seçtim. Graphics bölümüne 0x01660004 yazdım ve mutlu son :)

USB içindeki hiçbir ATI ve NVDIA kexti silinmedi. Sistem bu haliyle kurulum yapıldı.

Şuan efektlerde hiçbir takılma yok. Konu güncellendi.

Güncelleme: 03.05.2014

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler. Bir de şu USB olmadan sistemi boot edebilseydim. Sanırım BIOS izin vermiyor. Ne de olsa rehberlerdeki çoğu ayarı BIOS'umda olmadığı için ayarlayamadım.

Bugün INCA IUWA-150X USB Wireless adaptör aldım. Şu adresteki programla çalıştırdım. Sorunsuz çalışıyor. Şimdi ise bilgisayarı USB olmadan boot ettirmeye çalışacağım.

Bugün 10.9.2 kurulumu tekrar yaptım. Kuruluma geçebilmek için Graphic Injector içinden Fake ID kısmına yine 0x01660004 yazdım. Kurulumdan sonra HWSensors, Cloverbootloader ve Clover Configrator kurdum. Clover Configrator de EFI bölümünü mount edip içinden config.plist dosyasını seçtim. Graphics bölümüne 0X01660004 yazdım ve mutlu son :)

USB içindeki hiçbir ATI ve NVDIA kexti silinmedi. Sistem bu haliyle kurulum yapıldı.
16Limca.jpg

Şuan efektlerde hiçbir takılma yok. Konu güncellendi.

Rehberde yazdıklarımdan başka bir yöntem denemedim. Yeni konu açarak nerede takıldığınızı yazın. Hatta fotoğraf koyun arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı