Base Clock, Bit ve GeForce GTX 1080

Best gpu fanboy

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ekran kartında base clock ve bit ne işe yarıyor. Mesela şu ana kadar gördüğüm en yüksek base clock gtx 1080'e ait. 1607 Mhz base clock'a sahip. Bundan önceki en yüksek base clock gtx 980'e ait o da 1126 Mhz. Ama gtx titan x 1000 Mhz olmasına rağmen gtx 980 den daha yüksek fps veriyor. Bit'i 384 bit olduğu için mi daha iyi. Yani bit ve base clock uyum içinde mi olması gerekiyor? Yani her ikisinin de yüksek mi olması gerekiyor? Nvidia ekran kartlarında soldan ikinci rakam en önemli şey bunu biliyoruz. Peki nvidia şirketinde çalışanlar kartlara bu sayıları verirken nelere bakıyor veya bu kartlarda hem bit hem ram hem base clock hem de cuda çekirdeğinin yüksek mi olması gerekiyor? Gtx titan z nvidia kartları içinde en fazla cuda çekirdeğine sahip ekran kartı bunun önemi ne? Ekran kartının güncel bir gpu'ya sahip olması da önemli bir konu mesela amd polaris , nvidia pascal mimarisi gibi bunu da biliyoruz. Uzun bir süredir arkadaşımla bu konu hakkında tartışıyoruz. Arkadaşım güncel olmasını yani soldan ilk rakamının yüksek olmasını gerektiğini söylüyor. Bunu zaten biliyoruz bu ekran kartının güncel olması ile alakalı bir konu. Soldan ikinci rakamı düşük olan bir ekran kartının base clock'u,soldan ikinci rakamı büyük olan ekran kartının base clock'undan fazla olsa bile soldan ikinci rakamı büyük olan ekran kartı daha iyidir bunu da biliyoruz. Peki bu sayıların yüksek olması neye bağlı? Ha bir de TFLOPS var onu da açıklarsanız sevinirim. Bu konudaki görüşlerinizle beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum arkadaşlar.

Bit değerini otoyoldaki şeritler olarak düşünün. Kaç şerit varsa birim zamanda o kadar çok araba geçebilir. Yeni teknolojide bit değeri çok da önemli değil çünkü arabalarımız daha dar oluyor yani bir şeritte bir araba yerine daha çok araba bulunabiliyor.
Clock değerinin de hız olarak düşünün. ne kadar yüksekse o kadar iyidir diyemeyiz ama yüksek olması kötü de değildir. Birkaç ekran kartını karşılaştırırken bu değere bakmayınız.
GTX Titan X ve GTX 980'e gelecek olursak Titan X'in asfalt yol, GTX 980'in de toprak yol olarak ele alalım. Asfalt yolda daha hızlı gidilebilir.(GTX 980 kötü demek istemiyorum. Titan X ile arasında bu kadar fark olmayabilir fakat örnek üzerinde daha kolay anlayacağınızı düşündüm.)
T(era)FLOP ise ekran kartının iş yapma yeteneğidir denebilir.
İki ekran kartını karşılaştırırken çekirdeğine yani GPU'suna bakılır. O sayıların değerleri fabrikadan üretimde ayarlanıyor. Birçok değer denenerek sıcaklık/performans oranını en uygun noktada yakaladıklarında bırakıyorlardır. Sonuncusu benim düşüncemdir.

Bit değerini otoyoldaki şeritler olarak düşünün. Kaç şerit varsa birim zamanda o kadar çok araba geçebilir. Yeni teknolojide bit değeri çok da önemli değil çünkü arabalarımız daha dar oluyor yani bir şeritte bir araba yerine daha çok araba bulunabiliyor.
Clock değerinin de hız olarak düşünün. ne kadar yüksekse o kadar iyidir diyemeyiz ama yüksek olması kötü de değildir. Birkaç ekran kartını karşılaştırırken bu değere bakmayınız.
GTX Titan X ve GTX 980'e gelecek olursak Titan X'in asfalt yol, GTX 980'in de toprak yol olarak ele alalım. Asfalt yolda daha hızlı gidilebilir.(GTX 980 kötü demek istemiyorum. Titan X ile arasında bu kadar fark olmayabilir fakat örnek üzerinde daha kolay anlayacağınızı düşündüm.)
T(era)FLOP ise ekran kartının iş yapma yeteneğidir denebilir.
İki ekran kartını karşılaştırırken çekirdeğine yani GPU'suna bakılır. O sayıların değerleri fabrikadan üretimde ayarlanıyor. Birçok değer denenerek sıcaklık/performans oranını en uygun noktada yakaladıklarında bırakıyorlardır. Sonuncusu benim düşüncemdir.
Peki gtx 1080'nin gtx titan x'den daha iyi olmasının nedeni ne?

GPU gücü ve mimari.
Tamam onu biliyorum ama sayısal özelliklerine baktığımızda hangi sayısal değer gtx 1080'in daha iyi olduğunu gösteriyor. Nvidia'nın sitesinde ikisininde sayısal özellikleri verilmiş onların bir anlamı yok mu.
Buradan gtx titan x'in özelliklerine buradan da gtx 1080'in özelliklerine bakabilirsiniz.

İşlem yapan çekirdeklerin sayısı ve transistörlerin sayısına bakıldıktan sonra söylediğin şeylere bakılırsa mantıklı bir karşılaştırma yapılabilir. (Cuda core sayısı), (transistor sayısı) bakıldıktan sonra core clock, memory clock, bus width, memory bandwith gibi değerlere bakılmalıdır.

İşlem yapan çekirdeklerin sayısı ve transistörlerin sayısına bakıldıktan sonra söylediğin şeylere bakılırsa mantıklı bir karşılaştırma yapılabilir. (Cuda core sayısı), (transistor sayısı) bakıldıktan sonra core clock, memory clock, bus width, memory bandwith gibi değerlere bakılmalıdır.
Tamam gtx titan x'in cuda çekirdeği sayısı gtx 1080'nin cuda çekirdeğinden fazla. Gtx titan x'in transistör sayısı 8 milyar iken gtx 1080'nin transistör sayısı 7.2 milyar. Yine transistör sayısında da öne geçmiş. O sayısal değerlerin bir önemi yok gibi duruyor. Sadece onlara bakarsak teknoloji gerilemiş diyor insan. Bu duruma ne diyorsun.

Mimariler farklı ve bu önemli bir etkendir. Verim ve güç doğrudan mimari ile alakalıdır. Mimariler sayısal olarak karşılaştırılamaz. Örneğin 1960 model 2.0 motorlu bir aracın üreteceği tork ve güç, güncel 2.0 motor araçtan daha düşüktür. Çünkü yeni araç verimlidir ve kayıplar azaltılmıştır gibi. GPU'da ekran kartının motorudur.

Egehan arkadaşımız çok güzel açıklamış. Ekran kartı performansını etkileyen en güçlü iki unsur GPU gücü ve mimaridir. Şöyle diyeyim kısaca bende arabalar üzerinden örnek vereyim. Mesela 2.0 motorlu iki farklı araba markasının performansı aynı olmaz.(Mercedes-Toyota gibi)
Ekran kartlarının içindeki transistör ve çekirdeklerin gücü ve kalitesi değişiklik gösterir mimari geliştikçe.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı