Basit elektromıknatıs yapımında hata nerede?

Rediron07

Hectopat
Yer
İstanbul /Anadolu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus VP249QGR 144Hz 1Ms IPS / Corsair Spec Delta Mod Panel 6 Fan RGB / Corsair VS650 Psu / Asus B450M Dragon / Asus Tuf RTX 3060 / AMD Ryzen 5 5600 / Arctic Freezer 34 Duo / GSkill 2x8 16GB 3200mhz / Adata SX8200 Pro 512GB / Seagate Barracuda 2TB / Logitech G29 + Shifter / Logitech G512 / HyperX Pulsefire Haste / SteelSeries Arctis Nova 1/ Windows 10 Pro / Türk Telekom Fiber 100 Mbps / PS2 / PS3 / PS4
Birkaç çeşit çiviye elimdeki kablo ve bakır telden sardım, farklı sayılarda piller ile denedim fakat hiç çekim gücü elde edemedim. Nerede hata yapıyorum? Resimdeki yeşil ve kırmızı kablolar aynı, bakır tel 1mm gibi.

WhatsApp Image 2024-04-15 at 22.45.40.jpeg

Merhaba. Hocam, elinizde DC akım veren ayarlı güç kaynağı varsa eğer 9- 12 volt DC, 2 - 3 A'ya ayarlayıp selenoidle çiviye akımı verin. Pillerin mA akımı çok düşük (zayıf) gelmiş veya kuru tip (çinko-karbon, loklanşe pilleri) kalem pilleri oldukça zayıf mA (max 100 mA gibi) verdiği için kısa metrajlı bobinde sargılardan bu akım geçerken magnetik çekim gücüne bu nedenle çevrilmemiş olabilir. Daha güçlü DC akım (amper) veren DC güç kaynakları veya AC/DC adaptörlerle 9-12 volt DC 'yi uygun A ile (2 - 3 A gibi) verdiğinizde ferromagnetik malzemelerin (demir, nikel, kobalt, mıknatıs alaşımlı dökümler, vb.) uygun akım sarımlara uygulandığında kolayca çekilebildiğini görürsünüz.

Çok basit bir uygulamayla bu deneyin başarısız olmasına ilişken başka bir örnek vereyim. Elimizde 12 volt, 5 A ile yanan oto far ampulü vardır ve biz bunu yakabilmede kalem pillerle 8 adet seri bağlı 12 voltluk batarya oluşturulan pillerle (voltajı çok uygun görüp) bu ampulü yakmak istediğimizde ampulün teli kızaramaz. Çünkü uygulanan akım 12 volt, 5 A olması gerekirken sadece 12 volt, 0.1 A batarya akımı düzeyindedir, A değeri çok düşük kalmıştır. Bu nedenle ampul yanamaz, ampul teli hafifçe bile kızaramaz. Sizin deney düzeneğinizdeki pillerin akım gücü veya verebileceği max mA düzeyi çok düşük kalıyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Hocam, elinizde DC akım veren ayarlı güç kaynağı varsa eğer 9- 12 volt DC, 2 - 3 A'ya ayarlayıp selenoidle çiviye akımı verin. Pillerin mA akımı çok düşük (zayıf) gelmiş veya kuru tip (çinko-karbon, loklanşe pilleri) kalem pilleri oldukça zayıf mA (max 100 mA gibi) verdiği için kısa metrajlı bobinde sargılardan bu akım geçerken magnetik çekim gücüne bu nedenle çevrilmemiş olabilir. Daha güçlü DC akım (amper) veren DC güç kaynakları veya AC/DC adaptörlerle 9-12 volt DC 'yi uygun A ile (2 - 3 A gibi) verdiğinizde ferromagnetik malzemelerin (demir, nikel, kobalt, mıknatıs alaşımlı dökümler, vb.) uygun akım sarımlara uygulandığında kolayca çekilebildiğini görürsünüz.

Çok basit bir uygulamayla bu deneyin başarısız olmasına ilişken başka bir örnek vereyim. Elimizde 12 volt, 5 A ile yanan oto far ampulü vardır ve biz bunu yakabilmede kalem pillerle 8 adet seri bağlı 12 voltluk batarya oluşturulan pillerle (voltajı çok uygun görüp) bu ampulü yakmak istediğimizde ampulün teli kızaramaz. Çünkü uygulanan akım 12 volt, 5 A olması gerekirken sadece 12 volt, 0.1 A batarya akımı düzeyindedir, A değeri çok düşük kalmıştır. Bu nedenle ampul yanamaz, ampul teli hafifçe bile kızaramaz. Sizin deney düzeneğinizdeki pillerin akım gücü veya verebileceği max mA düzeyi çok düşük kalıyor. Kolay gelsin.
Hocam, okula götüreceğim için portatif bir şey lazım. Bir potansiyometre bağlayıp, akımın çekim gücüne etkisini göstermek istiyordum. Aşağıdaki video gibi bir şey yeter, ama o nasıl oluyor?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: DC ayarlı güç kayanağı ile çivili elektromıknatısı çalıştırırken ilk anda 9-12 volt, 3-4 A uygulayıp çiviye yapışan ve çekilenler düşemeyinceye kadar ayarla voltajı 3-4 volt DC'ye düşürün. Sürekli 12 veya 9 volt DC'de bırakırsanız kısa devre aşırı akım korumasız güç kaynakları için geçerliyse zarar görebilir. Çünkü sarım sayısı (spir sayısı) çok düşük olup tel çapı oldukça kalın, 5 A 'e kadar tahminimce amper çekebilir. kolay gelsin.

Hocam, okula götüreceğim için portatif bir şey lazım. Bir potansiyometre bağlayıp, akımın çekim gücüne etkisini göstermek istiyordum. Aşağıdaki video gibi bir şey yeter, ama o nasıl oluyor?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu anda yapılış amacını daha iyi anladım. Yanınızda okula götürüp çalıştırmak için ise ışıldak aküleriyle (6 volt, 4.5 A) çalışacak şekliyle onu elektronikçilerden satın alıp okula öyle götürün. 6 voltluk Işıldak aküleri tampon şarjlı (dolu) olarak satılırlar ve deney gösterisi için satın alındığında size bu yeterlidir. Şarjı bitip evde tekrar şarj etmek için 7.5 - 9 volt DC, 0.5 A DC 'yi veren AC/DC adaptörün evde bulunması gerekir.

Sarım sayısı az olduğundan bu düzeneği bir ışıldak aküsüyle çalıştırırken arada en az 1 metre, 0.50 mm kesitli çiftli kabloyu arada tampon olarak kullanın ve aküden çekilecek çok yüksek amperi bu şekliyle sınırlamış olun. Işıldak aküleri üzerlerinde yazan amper değerinin 9-10 katını anlık verebilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı