"Basit eşitsizlikler" konusunda sorular

Mor

Hectopat
Sorulacak-1 Basit Eşitsizlikler.png

Anlayamadım.

Sorulacak-2 Basit Eşitsizlikler.png

Bu soruda ise direkt C şıkkını işaretledim ama A ve B şıkları hakkında bir fikir edinemedim. Neye dayanarak o şıkların yanlış olduğuna karar verilmiş olabilir?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Sorulacak-1 Basit Eşitsizlikler.png
    Sorulacak-1 Basit Eşitsizlikler.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 97
  • Sorulacak-2 Basit Eşitsizlikler.png
    Sorulacak-2 Basit Eşitsizlikler.png
    10,1 KB · Görüntüleme: 98
Üstteki soruda parça parça çözüm yapın. 1. ve 2.yi ayrı 2. ve 3.yü ayrı alın. Yani 2a-4<3a-12'yi çözün sonra 3a-12<a+16'yı çözün.
Alttaki soruda da a ve b şıklarına özel bir şey bulamadım. Şıklar doğru da olabilir yanlışta, muhtemelen doluluk olsun diye eklemişler.

Üstteki soruda parça parça çözüm yapın. 1. ve 2.yi ayrı 2. ve 3.yü ayrı alın. Yani 2a-4<3a-12'yi çözün sonra 3a-12<a+16'yı çözün.
Alttaki soruda da a ve b şıklarına özel bir şey bulamadım. Şıklar doğru da olabilir yanlışta, muhtemelen doluluk olsun diye eklemişler.
1.Sorudaki görüşünüze katılıyorum bende hemen 2. sorunun çözümünü atıyım zaten cevap orada çıkıyor :).

2.Soru Çözüm:
çözüm.png

Mouse ile bu kadar oluyor artık umarım anlatabilmişimdir :).

Eşitsizliklerin bu şekilde çözülmeleri yanlış sonuca sebep oluyor diye biliyorum.
1.Sorudaki görüşünüze katılıyorum bende hemen 2. sorunun çözümünü atıyım zaten cevap orada çıkıyor :).

2.Soru Çözüm:Eki Görüntüle 603258

Mouse ile bu kadar oluyor artık umarım anlatabilmişimdir :).

Eşitsizliğin sağ tarafını B ile çarpıp 3B'yi sadeleştirdiniz ama eşitsizliğin bir tarafına yapılan işlemin diğer tarafına yapılması gerekir diye biliyorum.

Eşitsizliklerin bu şekilde çözülmeleri yanlış sonuca sebep oluyor diye biliyorum.

Eşitsizliğin sağ tarafını B ile çarpıp 3B'yi sadeleştirdiniz ama eşitsizliğin bir tarafına yapılan işlemin diğer tarafına yapılması gerekir diye biliyorum.
Zaten öyle oluyor sol tarafdada B ile çarptığınızda zaten gitmiş olucak. Ben kolay görülmesi için karşı tarafa atma şeklinde yaptım :).Normalde olan zaten 2 tarafda B ile çarpılıyor.

Geri
Yukarı