Rehber Basit mekanik klavye modlaması

Femto

Kilopat
Makaleler
12
Daha fazla  
Uzun zamandır Razer Huntsman Tournament Edition kullanıyorum, barebones olması dışında Razer'ın en başarılı bulduğum klavyesi bu diyebilirim. Kullanılan font diğer klavyelerine göre çok iyi. Alüminyum kasası ve PBT tuş takımı sayesinde hem güzel görünürken hem de klavyenin genel dayanıklılığının yüksek olması beni en cezbeden özellikleriydi. Ayrıca, klavyenin switchleri şu ana kadar hissettiğim en yumuşak linear switch diyebilirim. Neredeyse her özelliğini çok seviyorum ama klavyede sinirimi bozan bir şey vardı, klavyenin içi bomboşmuş gibi ses yankı yapıyordu. Klavyenin içini açtığımda gerçekten fark ettim ki klavyenin içi bomboştu.

9r7kctwq0li41.jpg

(Görsel bana ait değil.)

Burada gördüğünüz zemin ile PCB arasındaki mesafeden dolayı switchler en aşağıya vurduğu zaman yankılı, zayıf bir ses çıkıyordu. Aşağıdaki ses testini dinlerseniz duyabilirsiniz;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu duyulan yankı sesi sadece mikrofonun masa şokunu kaydetmesi değil, birazdan aradaki fark anlaşılacak zaten.
Ardından klavyemi ucuz ve kolay yoldan modlamaya karar verdim, zaten yapacaktım ama daha Krytox 205G0 alamadığım için anca bunu yapabildim. Evde eva köpük aradım ancak bulamadım, o yüzden keçe kullanmaya karar verdim. 1mm kalınlığındaki keçeleri kesip yukarıdaki görselde görülen boşluklara 2 kat olacak şekilde yerleştirdim ve klavyeyi tekrar birleştirdim. Nasıl yapacağınızı tam görmek için şu videoyu kullanabilirsiniz;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben keçe kullandım ancak sizin gerçekten ses yalıtım özelliği olan bir köpük kullanmanızı öneririm. Bu sadece sesi değil, hissiyatı da geliştiren bir uygulama ancak size tam hissiyatı anlatmam imkansız, sadece artık tuşlar daha tok diyebilirim. Klavyemin sesinin şimdiki hali de şu şekilde;

Bu kadar basit bir şekilde klavyenizin daha iyi hissettirmesini ve sesinin daha hoş çıkmasını sağlayabilirsiniz.
Uyarı! Bu uygulamayı yapmak klavyenizin garantisini bozabilir ve eğer dikkatsiz davranırsanız klavyenizi bozabilirsiniz. Klavyenize gelen zararlardan ne ben, ne de Technopat sorumlu tutulabilir. Bu kişisel bir uygulamadır yani sadece siz sorumlusunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rehber için teşekkürler ama sizin yaptığınız uygulama bence yanlış. 3-6mm arasında ses yalıtımlı bir köpük kullansaydınız daha iyi olabilirdi.
Şimdilik sadece deneme için yaptım zaten, dışarı çıkabildiğim zaman ses yalıtımlı köpük alacağım. Şu an sadece bunu yaptığımda bile sonuçtan memnun kaldım diyebilirim, hissiyat yumuşaklıktan ödün vermeden daha tok bir hale büründü. 2 kat yumuşak keçe kullandığımdan sesteki o "hollow" durum da ortadan kalktı. Sadece keçe ile böyle, ses yalıtımlı köpük kullandığımda daha nasıl olacak çok merak ediyorum. Ayrıca, şunu farkettim ki switchlerin alt kısmında yayları gözüküyor, içini açmaya bile gerek yok. Tam olarak şu şekilde duruyor;
_FIN9195.jpg

Acaba tuşlardaki "ping" sesi bundan dolayı mı geliyordu merak ediyorum. @hadwiger ne düşünüyorsunuz?

Şimdilik sadece deneme için yaptım zaten, dışarı çıkabildiğim zaman ses yalıtımlı köpük alacağım. Şu an sadece bunu yaptığımda bile sonuçtan memnun kaldım diyebilirim, hissiyat yumuşaklıktan ödün vermeden daha tok bir hale büründü. 2 kat yumuşak keçe kullandığımdan sesteki o "hollow" durum da ortadan kalktı. Sadece keçe ile böyle, ses yalıtımlı köpük kullandığımda daha nasıl olacak çok merak ediyorum. Ayrıca, şunu farkettim ki switchlerin alt kısmında yayları gözüküyor, içini açmaya bile gerek yok. Tam olarak şu şekilde duruyor;
Eki Görüntüle 880356
Acaba tuşlardaki "ping" sesi bundan dolayı mı geliyordu merak ediyorum. @hadwiger ne düşünüyorsunuz?
Ping sesi bence direkt switchten kaynaklanıyor. Lubing yapmak lazım yani.

Yakın zamanda yapacağım bunu ya, taktım kafaya. Bu switchlerle olmasa bile MX Black'leri kullanarak yapacağım.

Geri
Yukarı