Rehber Basit ve şık bir ekran kaydedici: Kooha

Öncelikle bu ekran kaydedicisini keşfetmemi sağlayan @Silinen üye'ya teşekkürlerimi sunarım.

io.github.seadve.Kooha.png
Video işleri ile uğraşıyor ve videolarınızı Wayland'da mı çekmek istiyor musunuz? GNOME 40'da düzgün bir şekilde çalışamayan SimpleScreenRecorder ve OBS Studio ile baş gelemiyor musunuz? Kooha sayesinde bu iki derdiniz de bitecek. Hazırsanız gelin ve biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Oldukça basit arayüzüyle Kooha ile video çekmek hiç olmadığı kadar kolay.
Kooha-preview.png

GTK+ frameworkü ile yazılmış bu küçük ekran kaydedici birçok gereksiz ayardan arındırılmış yanlızca gerekli düğmelerin ve seçeneklerin konulduğu bu yazılım (ammada övdün beee!) Wayland ve GNOME 40 desteği ile ön plana çıkmakta. Daha önce deneyen kişiler bilecektir, SimpleScreenRecorder ve OBS Studio gibi araçlar özellikle çalışma alanları arasında gezinirken çamur gibi görüntüler elde ediyor. Bundan dolayı yeni bir ekran kaydedici programına geçmeniz gerekir. "Ama ben bunlara alıştım?" diye soru soranlara yukarıdaki ekran görüntüsü ile cevap veriyorum. Başka kurulum yolları var mı bilmiyorum fakat benim bildiğim iki yöntem var: Kaynak kodundan derlemek ve Flatpak yardımı ile kurmak. Oldukça basit bir kurulumdan sonra hemen kullanmaya başlıyabiliyorsunuz!

Arayüz
Kooha.png

Ayayüze deyinecek olursak seçim alanı, tam ekran, ses, mikrofon, imleç ve Kaydet tuşundan başka bir şey görmüyoruz. Menüde ise Gecikme, Video biçimi, Kaydetme yeri ve Klavye kısayolları seçenekleri bizleri karşılıyor. Ayrıca bu programın Türkçe desteği bulunmakta.

Kooha ekranı kaydederken.png

Kaydederken arayüzde kaydederken ne kadar süre katettiğimizi gösteren bir sayaç ve durdurma düğmesi bulunmakta. Ayrıca kayıt yaparken panelde küçük turuncu bir daire yer alıyor.

Kooha geri sayım yaparken.png

Bu ekran görüntüsü ise geri sayım yaparken görülüyor.

"İyi, güzel de test çekimleri yok mu?" diye soracaksanız buyrun.

X11'de fare imleci düzgün çıkmıyor maalesef. :(

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buna karşın Wayland'de sıkıntı yok. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu makalemize Kooha ekran kaydedicisini inceledik. Doğrusu oldukça beğendim. Sizin fikir ve görüşlerinizi doğrusu merak ediyorum. Bir sonraki rehbere kadar hoşça kalın!

Dipnot: Bu program Windows ve macOS'de çalışmaz. Yanlızca GNU/Linux için yazılmış bir program.

Dosya Ekleri

• Kısayollar.png
    Kısayollar.png
    30,6 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
FPS düşüşü yaşatıyor mu? FPS düşürmüyor diye D3dgear kullanıyordum fakat 100-110 FPS'den 20'lere düşürüyor.
Oyunda bilmiyorum fakat masaüstü çekimlerinde gözle görülür bir düşüş yok. Öntamımlı olarak 30 FPS ile çekiyor.

Eğer programı Flatpak ile kurduysanız bu komutu:
[CODE lang="bash" title="Komut"]flatpak run --command=gsettings io.github.seadve.Kooha set io.github.seadve.Kooha video-frames 60[/CODE]
Eğer programı kaynak kodundan derlediyseniz bu komutu kullanarak 60 FPS'e getirebilirsiniz:
[CODE lang="bash" title="Komut"]gsettings io.github.seadve.Kooha set io.github.seadve.Kooha video-frames 60[/CODE]

Bu arada bu program yanlızca GNU/Linux dağıtımlarında çalışıyor.

Geri
Yukarı