Başka bir odada ışık açıp kapayınca görüntü gidiyor

BayKedi

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi evde herhangi bir oda da lamba ya da örnek veriyorum, saç kurutma makinesi açınca PC'de görüntü gidip geliyor bunu nasıl önlerim? Alttaki ürünü alsam sorun çözülür mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi evde herhangi bir oda da lamba ya da örnek veriyorum, saç kurutma makinesi açınca PC'de görüntü gidip geliyor bunu nasıl önlerim? Alttaki ürünü alsam sorun çözülür mü?

O ürün ile alakalı değil durumun ve bu sorunu çözecek birşey değil. Sorunun tamamen elektrik tesisatının zayıflığıyla alakalı, anlık güç azalma ve dalgalanmaları zayıf tesisatlarda olabiliyor, hatta o tesisatta muhtemelen birkaç aygıt çalıştırırsan fazla güç çeken şalteri atabilir diye tahmin ediyorum. Sorunu elektrikçiyle çözmelisin.
Akım korumalı prizler ise yüksek miktarda gelen ani elektrik yüklerini (yıldırım gibi şeyler buna etken olabiliyor) normal seviyelere indirgeyip ürünlerin hasar almasını engelleyen bir araç. İşe yararlılığı konusunda fikrim yok ama buna çözüm olmadığına eminim.
Ha dersen tesisatı yenilemek çok zahmetli alacağın bir UPS ile akım dalgalanmalarında dahi dahili olan bataryası bunları sana yansıtmayacağı için bu sorunu çok rahatlıkla çözer.
Sonuç olarak ya elektrikçi çağıracak ve tesisatı gözden geçirteceksin, ya da UPS alıp yoluna devam edeceksin. Seçim senin, iyi forumlar :)

Elektrikçi çağırıp ankastre elektrik kablolarını kontrol ettirin. Eski bina ise nötr kablosu tamamen kopmuş kaçak ile çalışıyor olabilir.

Sanırım elektrik tesisatınız zayıf. Benzeri anneannemin evinde olmuştu. Ufak bir bilgisayar kasası boyunlarında bir alet var ancak şuan adını hatırlamıyorum, ondan alıp elektrik tesisatının zayıflığını gidermiştik. Ama üstünden çok geçti tam hatırlamıyorum.

Sanırım elektrik tesisatınız zayıf. Benzeri anneannemin evinde olmuştu. Ufak bir bilgisayar kasası boyunlarında bir alet var ancak şuan adını hatırlamıyorum, ondan alıp elektrik tesisatının zayıflığını gidermiştik. Ama üstünden çok geçti tam hatırlamıyorum.

Regulatör deniyor kendisine. Arkadaşa da yardımcı olabilir.

Merhaba, değerli arkadaşlar. Daha önce ayni sıkıntıyla başka bir odadaki masaüstü PC'im ile HP renkli laser printer (laser jet Pro CP1025) PC'nin printer açılışında RESET atabildiğinden sizlere söz etmiştim. Bunu nasıl giderdiğimdem bahsetmeyi unutmuştum. Eski çalışmayan PSU'ların 220 volt girişteki EMI filtre (2 adet elektrolitik kondansatöre girmeden önceki devre kısmını kesip PCB'den çıkararak toprak hattı da buna dahil olarak) PSU şebeke arasına konulacak devreyi havya-lehimle ve koli bandı, karton, siyah elektrik bandı, vb. ile çok daha önceden hazırlamıştım. Bunu masaüstü PC'ye PSU'dan önce koymamla bu büyük sıkıntı çözüldü, artık masaüstü PC'im printer'in başlarda kendi self kontrolünü yaparken RESET atmıyor, bu sıkıntı tam düzeldi. 2 masaüstü PC PSU'sundan önce bu EMI filtreli kendi yaptığım devreyi koyarak saç kurutma makinesi, blender, printer, vb. ters (geri) EMI sinyal yayıp yollayan bazı cihazların PC'ime etki yapmasını böylece önleyip garantiye aldım.
Foto.0888.jpg

PSU'lardan kesip çıkarak yaptığım 2 adet EMI filtreli devre (PSU'ların 220 volt giriş kısmı) bu şeklide bir şeydir. Yani aslında sorun mevcut PSU'nuzdaki EMI filtrenin işe yaramaması, işlevini yapamaması evdeki makine, cihazlardan topraklı, topraksız prizlerle iletimle gelen bu EMI'yi bloke edememesidir. Ayni masaüstü ve renkli printer'im arasında olan bu RESET' nlenme olayındaki gibidir. Bunun hazır yapılmış satılanlarını bulup PSU'dan önce takarsanız bu sorun giderilmiş olur, evin zayıf tesisatı, kablo zafiyetiyle, buat bağlantıları, vb. hiç ilgisi yoktur, öyle olsaydı örneğin ısıtıcı ocak, fırın, elektrikli soba, vb. yüsek watt.'lı olan tüketicler prizlerde devreye girdiğinde aydınlatmalarda anlık gidip gelmeler (lambalarda anlık kesilmeler) olurdu. Bu olmadığına göre sorun bahsettiğim şekliyle kesin olarak çözülecektir. Sabırla buraya kadar da okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.
Not: Daha önce evdeki klimasının çalışmasıyla çalışan masaüstü PC RESET'lenmesi ile ilgili üyenin bu konu başlığını bulabilirseniz, o üyenin nette bulduğu şebeke parazit giderici parçalar (benim de çok uygun bulduğum) sizin de işinize yarayabilir. Elektrik-elektronik kısmında eski konularda bunu pek göremedim, başka konu başlığında da bu konu açılmış olabilir. Forum içinden bu aramayı yaparsanız iyi olur. Kolay gelsin.
Akım korumalı prizlerle bu sorun çözülemez, çünkü onlar sadece şebekeden gelen pik (yüksek) voltajları PC'den önce bloke edip EMI'yi bloke edemezler. Burada uygun parazit giderici filtre şart bu korunma için. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı