Ekran Kartında kırmızı ışık yanmaya başlıyor ve görüntü gidiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Şu anki bilgisayarım çok iyi değil.Kısaca bilgisayarın özelliklerini yazayım:
ASUS P4PE-X TE anakart,
Kingston 1 GB (2x512MB) 400Mhz RAM,
ATI RADEON 9250 AGP ekran kartı,
450W PSU.

Ekran kartım gerçekten çok eski.Bu yüzden 2.5 yıl kadar önce ATI x1650 PRO AGP ekran kartı almıştım.O zamanlar 300W güç kaynağım vardı ve bilgisayarla ilgili çok fazla bilgim olmadığı için değiştirmek aklımın ucundan geçmemişti.
Bir gün oyun oynarken PC reset attı,tekrar açmaya çalıştım başaramadım.Ekran kartına baktım çok ısınmıştı,üzerinde kırmızı ışık vardı açtığımda o yanıyordu.O günden sonra x1650'yi çıkartıp tekrar 9250'yi kullanmaya başladım.
Tabi oyun oynatmadığı için ekran kartımı yeni PSU ile denemek istedim (450W olan ile.).Açılırken sorun çıkarmıyor; ama 5 dakika sonra kırmızı ışık yanmaya başlıyor ve görüntü gidiyor.6-7 dakika kadar beklerse de reset atıyor.
Ekran kartına bakıyorum yine çok sıcak.Ölçme şansım olmadı ama GPU'nun 85 dereceyi bulduğuna eminim, hatta geçiyor da olabilir.

Ekran kartının üzerindeki kondansatörlerin iki tanesi birazcık şişmiş (çok fazla değil gerçekten.).Ama kontrol ettiğim zaman onlarda ısınma olmuyor.Isınma sadece GPU üzerinde oluyor.Soğutmayı denedim ama soğutulacak gibi de değil.
Sorunum kondansatörlerden mi kaynaklanıyordur yoksa başka sebebi mi vardır,elektronikçiye göstermeden önce size sormak istedim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,iyi yayınlar.

Hem X1650 hem de 9250 o kadar eski kartlar ki, bu kartlara yapacağım masrfaların hepsine yazık. Yani bu kartlara boşuna para ahrcama. 9250’yi elektrikçi 20 liraya yapar, 20 liraya 20 lira daha eklesen o karttan 3 kat daha hızlı kartlar satın alabilirsin.

Aynı durum X1650 için de geçerli. Tavsiyem 2. El iyi bir kart al. 35 liraya HD 3650 gibi bir kart alabilirsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı