Başka yerde görüntü gelen monitöre evde görüntü gelmiyor

Brightroar

Kilopat
Daha fazla  
Herkese iyi sosyaller.

3.700 liraya yeni bir sistem topladım ve sorunsuzca montajını yaptım. Ama evde bağlantıları yaptıktan sonra bilgisayarı çalıştırdığımda monitöre görüntü gelmedi. "HDMI no signal" hatası verdi. Ayrı bir prizde daha denedim ama aynı şekilde bir sonuç alamadım. Bu sabah durumu öğrenmek için bilgisayarı, monitörle ve bağlantı kablolarıyla birlikte güvenilir bir mahalle bakkalına götürdüm. Adam evde yaptığım bağlantının aynısını dükkanda yapıp sorunsuz bir şekilde boot ekranına kadar ulaştı. Ama evde kasa hiçbir şekilde monitöre görüntü vermiyor. Akım koruyucu priz almanın işe yarayacağını düşünerek yarın Vatan Bilgisayar'a uğrayacağım. Ama hala akım koruyucu prizin bu durumu çözmeyeceğini düşünüyorum. Ne önerirsiniz? Şimdiden cevap veren ve yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Sistem bilgileri:
Intel Core i3 8100 Soket 1151 3.6GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
Gigabyte GeForce GTX1060 G1 Gaming 6GB 192Bit
Gigabyte Z370P D3 LGA 1151 (Soket H4) ATX 64GB DDR4
CORSAIR 8GB Vengeance Siyah DDR4 2400MHz CL16 Single Ram
High Power 600W 80+
Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200rpm

Ekran kartının HDMI girişi arızalı olabilir diyecektim ama kasayı da götürmüşsün0z sanırım. Diğer bağlantı seçenekleri çalışıyor mu?

Ekran kartının HDMI girişi arızalı olabilir diyecektim ama kasayı da götürmüşsün0z sanırım. Diğer bağlantı seçenekleri çalışıyor mu?

Evde ekran kartına iki ayrı sıfır HDMI takarak dahil test ettim ve ikisinde de çalışmadı. Bilgisayarcı kasayı aynı aparatlarla ve aynı kasa-monitör ile sorunsuzca çalıştırdı.

Soruna gelecek olursak. Bilgisayarı henüz yeni topladığım için ve işletim sistemi kurmadığım için anakart bileşenlerini test edemedim. Ama kasanın fan controllerı da evde medium ayarda çalışırken high ayarda çalışmıyor ama bilgisayarcıda high ayarda da çalıştı.

Ben sorunun PSU'nun elektriği yetersiz alıp ekran kartına verememesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Önceki bilgisayarımda da eski VGA monitörü sinyal git-gelleri yapardı.

Evde ekran kartına iki ayrı sıfır HDMI takarak dahil test ettim ve ikisinde de çalışmadı. Bilgisayarcı kasayı aynı aparatlarla ve aynı kasa-monitör ile sorunsuzca çalıştırdı.

Soruna gelecek olursak. Bilgisayarı henüz yeni topladığım için ve işletim sistemi kurmadığım için anakart bileşenlerini test edemedim. Ama kasanın fan controllerı da evde medium ayarda çalışırken high ayarda çalışmıyor ama bilgisayarcıda high ayarda da çalıştı.

Ben sorunun PSU'nun elektriği yetersiz alıp ekran kartına verememesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Önceki bilgisayarımda da eski VGA monitörü sinyal git-gelleri yapardı.
PSU yetersiz olsa bakkal da aynı sorun devam ederdi. Elektrik tesisatın'da mı sorun var ki?

PSU yetersiz olsa bakkal da aynı sorun devam ederdi. Elektrik tesisatın'da mı sorun var ki?

Ben de senin dediğin anlamda söyledim hocam, yanlış anladın. PSU arızalı değil ama belli ki evin ya da prizin elektriğinden ötürü işlevini yerine getiremiyor. Elim kolum bağlı haldeyim. Önce akım koruyucu priz alarak onda çalıştırmayı deneyeceğim. O da olmazsa prizleri tornavidayla sökerek topraklama hattı olup olmadığını kontrol edeceğim. En kötü ihtimalle bilişim dükkanına ya da elektrikçiye başvururum.

Bu konular hakkında uzman olduğunu düşündüğünüz bir üye varsa rica etsem yardımcı olması için etiketleyebilir misiniz?

Ek olarak: Bu kasanın çalışmaması dışında ve eski bilgisayar sistemindeki monitörde ara sıra git geller olması dışında bugüne dek bir sorun yaşamadım evdeki elektrik konusunda. Bir de önceki bilgisayarımın ses kartı ve ekran kartı yandı. Ayrıca modem ve ev telefonu bağlantıları da arada sırada kesilip birbirine giriyor. Modemin güç kaynağı bozuldu geçtiğimiz ay. Bu evdeki tesisatın bu sorunlara yol açtığını düşünerek kasayı tekrar üst üste denemeye korkmaya başladım.

Merhaba hocam sana başımdan geçen benzer bi olayı anlatayım.

Oturduğumuz bina 30yıllıktı ve evin elektrik tesisatı sorunsuz olarak çalışsa bile epey eskiydi.
Abim kendine yeni bir sistem toplamıştı fakat kendi odasındaki prize kasayı bağladığında bir türlü çalıştıramazken aynı cihazı salondaki prizden çalıştırıyordu. manometreyle ölçtük değişik değerler görünüyordu.

Size tavsiyem mutlaka kasayı kesintisiz güç kaynağına bağlayın ve evin tesisatına bi regülatör taktırın.

Merhaba hocam sana başımdan geçen benzer bi olayı anlatayım.

Oturduğumuz bina 30yıllıktı ve evin elektrik tesisatı sorunsuz olarak çalışsa bile epey eskiydi.
Abim kendine yeni bir sistem toplamıştı fakat kendi odasındaki prize kasayı bağladığında bir türlü çalıştıramazken aynı cihazı salondaki prizden çalıştırıyordu. manometreyle ölçtük değişik değerler görünüyordu.

Size tavsiyem mutlaka kasayı kesintisiz güç kaynağına bağlayın ve evin tesisatına bi regülatör taktırın.

Kesintisiz güç kaynaklarına bakınca çok pahalı olduğunu gördüm. Akım koruyucu priz yeterli olmaz mı?

Monitör ayarlarından HDMI seçili mi ? Dönüştürücü kullanıyor musun ?

HDMI seçili. Dönüştürücü kullanmıyorum.

TUNCMATIK LITE II 650VA LINE INTERACTIVE UPS

Bu işinizi görür. Akım koruyucu prizler de ucuz değil ki.

Bu UPS de pahalı değil elbette, biliyorum. Ama doğruyu söylemek gerekirse aynı markanın akım koruyucu prizlerinden üç kat daha pahalı UPS'ler. Ben de neredeyse bütün bütçemi bilgisayara ayırdığım için elimde 100 lira civarı bir para kaldı. Bu parayı ya durumu düzeltebilecek bir elektrikçiye vereceğim ya da zorlayıp UPS'ye basacağım. Ama UPS'ye harcama yaptıktan sonra durum düzelmezse elim kolum bağlı kalır. Diğer ayın 15'ine kadar beklemek zorunda kalırım.

Ek olarak: Bugün birkaç elektrik dükkanına uğrayarak durumdan detaylı olarak bahsettim ama adamlar gerçekten durumu düzeltebilecek kapasitede değil. "Normalde çalışması gerek, bir problem yoktur, taktığın alet bozuktur" gibi laflarla geçiştirdi hepsi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı