Başkalarına değer verince değersizleştiğini düşünmek

s3fa

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Birine bir tık fazla değer verince benim onda olan değerimin bir tık azalacağını düşünüyorum. Birini ne kadar çok düşünürsem o kişinin beni o kadar umursamayacağını düşünüyorum. Bunlar kendi üzerimde kurduğum kuruntu ve hurafelerden ibaret mi yoksa gerçekten birini ne kadar seversek, değer verirsek o kadar değersizleşir miyiz ve davranışlarımıza yansır mı? Düşüncelerimiz davranışlarımıza ve söylediklerimize yansıyor mu? Yansıyorsa bu durumun sebebi olarak gösterebilir miyiz?

Bu konu için psikoloğa git diyenler olacaktır elbette. Arkadaşlar son zamanlarda fark ettiğim bu düşünceler için rehberlik servisine veya psikoloğa gitmeyi ben de düşünüyorum ama bir de buraya danışmak istedim. Normalde böyle şeyleri asla açmam forum vs. yerlere ama bu forumu anlayışlı ve terbiyeli bulduğum için bir yazayım dedim. Yoksa siz de biliyorsunuzdur böyle konular için forumlar var zaten danışabileceğim. :D

İlgilenen herkese teşekkürler <3.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gözünde büyütmene sebep olacak şey nedir?
Bilmiyorum hocam bir türü çözemedim. Anlam veremiyorum. Hem zaten buradaki problem değer vermem değil. Burada ki problem değer verince bana olan değerinin azalacağı yönünde. Birini ne kadar hesaba alırsam o kadar umursanmayacağım yönünde.
Kendine hakim olman gerek, iradeni geliştirmen lazım. Zira sorunun devam edecektir. :)
Hocam benim problemim değer verince değersizleşmem, bir kişiyi ne kadar hesaba alırsam o kadar umursanmayacağım değil. Bu düşüncemin sadece kuruntudan ibaret olması mı yoksa gerçekten böyle mi olması?

Birini ne kadar hesaba alırsam o kadar umursanmayacağım yönünde.

Bu biraz sizin yapınız ve iradeniz ile alakalı, benim kişiliğimde insanlara değer vermek gibi bir şey olmadığı için sizi tam olarak anlayamam.

Şöyle düşünün, o sizi umursamazsa ne olur? Sizden ne eksilir?

Büyük ihtimalle hiçbir şey.

Siz de onu umursamayın, taktığınıza değmez.

Bu biraz sizin yapınız ve iradeniz ile alakalı, benim kişiliğimde insanlara değer vermek gibi bir şey olmadığı için sizi tam olarak anlayamam.

Şöyle düşünün, o sizi umursamazsa ne olur? Sizden ne eksilir?

Büyük ihtimalle hiçbir şey.

Siz de onu umursamayın, taktığınıza değmez.
Hocam sonuçta sorun genel olarak değer verdiğim kişiler üzerine. Değer verdiğim biri bana değer vermezse bu beni üzer. Kimse üzülmek istemez. Ayrıca sorunumu tekrardan hatırlatmak istiyorum.
"Benim problemim değer verince değersizleşmem, bir kişiyi ne kadar hesaba alırsam o kadar umursanmayacağım değil. Bu düşüncemin sadece kuruntudan ibaret olması mı yoksa gerçekten böyle mi olması?

"Benim problemim değer verince değersizleşmem, bir kişiyi ne kadar hesaba alırsam o kadar umursanmayacağım değil. Bu düşüncemin sadece kuruntudan ibaret olması mı yoksa gerçekten böyle mi olması?

Düşüncenizin kuruntudan ibaret kalması ve gerçekten böyle bir durum olması değer verdiğiniz kişiye bağlı biraz.

onda olan değerimin bir tık azalacağını düşünüyorum. Birini ne kadar çok düşünürsem o kişinin beni o kadar umursamayacağını düşünüyorum. Bunlar kendi üzerimde kurduğum kuruntu ve hurafelerden ibaret mi yoksa gerçekten birini ne kadar seversek, değer verirsek o kadar değersizleşir miyiz ve davranışlarımıza yan
Kardeşim birine değer verirsen değersiz hissettirir ancak değerli olup olmadığını anlaman senin elinde sınava tabi tut.

Geri
Yukarı