Başkasına ait izinsiz video/fotoğraf paylaşmak suç mudur?

gta vice city

Hectopat
Sosyal medyayı artık hepimiz az ya da çok kullanıyoruz. Hele bir de pandemi döneminde hepimiz sosyal medya kurdu olduk. Çoğumuzun küçükte olsa yönettiği sayfa vardır illa ki. Herkese açık beğendiğimiz bir video gördüğümüzde paylaşmak isteyebiliyoruz. İnternet sayfalarına iznimiz olmadan videolarımız düşse herhalde biz de kaldırtmak isteriz. Dolayısıyla bu sanal dünya bizi içine daha çok çekerek, insanları birbirine düşürecek kadar tehlikeli. Bazen Twitter'da olan linç Hashtag'lerinin içeriğine bakmayacak kadar sürü psikolojisine dahil olabiliyoruz. Her neyse asıl sorunum şu;

Örneğin herhangi bir insanın videosunu bir grup veya sayfa paylaştı diyelim ve bu videoyu ben de kendi sosyal medya hesabımda (YouTube, Instagram, Twitter vs) paylaştım. Benim hesabımda/sayfamda kendisinin izinsiz paylaşıldığını gören kişi, bana dava açabilir mi? "Asıl derdim kesinlikle işin hukuksal boyutu." Videoya telif atsa hiçbir sıkıntı olmaz. Sonuçta yeni hesap açılır, işin içinden çıkılır ama dava açılır ve mahkeme karşı tarafı haklı bulursa içerde yıllarımız çürür.

Anladığınızı düşünüyorum ve lütfen bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip kişiler yardım ederse, beni ve bu konuya sonradan bakacaklar için son derece yardımcı olmuş olur. "Yanıtlara sadece evet suç yazacaklar varsa, yazmayın dostlar biliyorum suç olduğunu." :)

Sosyal medyayı artık hepimiz az ya da çok kullanıyoruz. Hele bir de pandemi döneminde hepimiz sosyal medya kurdu olduk. Çoğumuzun küçükte olsa yönettiği sayfa vardır illa ki. Herkese açık beğendiğimiz bir video gördüğümüzde paylaşmak isteyebiliyoruz. İnternet sayfalarına iznimiz olmadan videolarımız düşse herhalde biz de kaldırtmak isteriz. Dolayısıyla bu sanal dünya bizi içine daha çok çekerek, insanları birbirine düşürecek kadar tehlikeli. Bazen Twitter'da olan linç Hashtag'lerinin içeriğine bakmayacak kadar sürü psikolojisine dahil olabiliyoruz. Her neyse asıl sorunum şu;

Örneğin herhangi bir insanın videosunu bir grup veya sayfa paylaştı diyelim ve bu videoyu ben de kendi sosyal medya hesabımda (YouTube, Instagram, Twitter vs) paylaştım. Benim hesabımda/sayfamda kendisinin izinsiz paylaşıldığını gören kişi, bana dava açabilir mi? "asıl derdim kesinlikle işin hukuksal boyutu." videoya telif atsa hiçbir sıkıntı olmaz. Sonuçta yeni hesap açılır, işin içinden çıkılır ama dava açılır ve mahkeme karşı tarafı haklı bulursa içerde yıllarımız çürür. Anladığınızı düşünüyorum ve lütfen bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip kişiler yardım ederse, beni ve bu konuya sonradan bakacaklar için son derece yardımcı olmuş olur. "yanıtlara sadece evet suç yazacaklar varsa, yazmayın dostlar biliyorum suç olduğunu." :)

Kişi isterse açar ve haklı da çıkar.

Hukukçu değilim ama deneyimlerim ve gördüklerimi göre yorumumu katmak istiyorum.

Eğer bahsi geçen görüntü veya gönderiyi kendi sosyal medya hesabından herkese açık şekilde paylaşım yaptıysa 2. ve 3. tekil şahısların paylaşım yapması sorun olmaz sanıyorum. Tabii alaycı bir tavır ya da hakaret barındırmaman vede küçük düşürecek şekilde montaj gibi durumlarda kullanmadığına emin olmalısın.

Konu Whatsapp ve diğer mesajlaşma uygulamalarında dönen muhabbet, sohbet, fotoğraf ve videolar ise kesinlikle suç. Bunların haricinde sokakta, metroda, otobüste, AVM'de gördüğün herhangi bir kişinin izinsiz görüntüsünü çekip ve yine izinsiz bir şekilde sosyal medyaya servis edersen tespit edildiği takdirde görüntüsü çekilen şahıs hukuken haklı bulunup ceza almanı sağlayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı