Başlangıç gitarı için ESP LTD EC-10 uygun mudur?

klasik gitar çalmayı biliyorum, metal ağırlıklı olarak çalmayı düşünüyorum ama yanında rock'da çalarım, fiyatı 2.2000
Hocam gitarın kasası Les Paul kasası, daha önce çaldım Les Paul, gayet rahat. Ancak iş çoğunlukla sizde bitiyor, bana rahat gelse de size gelmeyebilir. Gidip kendiniz deneyimlemeniz, gitarı alıp doğru hissettirip hissettirmediğini karşılaştırmanız en iyisi olacaktır. Eğer metal çalacaksanız, demin de bir konuda belirtmiştim, bir süper strat veya X - Y shaped body bir gitar almanız daha uygun olabilir.
Klasik gitarı parmakla çalıyorduysanız sağ kolun pena ile en rahat ettiği kasayı bulmanız lazım. Pandemi olmasa gidin bir gitar dükkanına, alayını deneyin derdim ama kamuya açık gitarlara dokunmak sakıncalı. Gidip deneyemediğiniz için hayal etmeye çalışın, gitarın kolunuzun altında nasıl hissettireceğini düşünün.

Sol kol için ise dikkat etmeniz gereken belirli başlı unsurlar;
Köprünün sol kola yük bindirmemesi, sol eliniz sürekli fretboard üzerinde dolaşacağından gereksiz bir yük işleri çok zorlaştırır, yani siz köprüyü tutmasanız da köprünün havada kalması gerekir. Eğer köprü aşağıya düşüyor, ve sol kola gereksiz bir yük bindiriyor ise biraz sakıncalı. Bu ağırlık genelde baş kısmından kaynaklanır. Yine burada tercih çizgisi var tabi. Bazıları gitarın ağırlığını hissettirmesini, orada olduğunu bildirmesini ister, ben gitarın daha hafif olmasını ve ben tutmasam da düzgün durmasını tercih ederim.
Fretlerin şekli. Yine his ile alakalı bir durum. Bazı fretler farklı şekillerde olabiliyor, buna dikkat edin. Belki daha rahat hissettiğiniz bir şeyler bulabilirsiniz. Aynı zamanda köprünün arkası ile fretlerin birleştiği yerin şekli de önemli. Bazıları sert ve keskin bir geçiş olmasını ister, bazıları ise daha zımparalanmış, yuvarlak ve yumuşak bir geçiş olmasını.

Bu kriterler üzerinden seçmeniz lazım gitarı. Sizin attığınız gitar kötü değil. Ama elinizde fırsat varsa 1. elden bir deneyimlemeniz iyi olur.

Hocam gitarın kasası les paul kasası, daha önce çaldım les paul, gayet rahat. Ancak iş çoğunlukla sizde bitiyor, bana rahat gelse de size gelmeyebilir. Gidip kendiniz deneyimlemeniz, gitarı alıp doğru hissettirip hissettirmediğini karşılaştırmanız en iyisi olacaktır. Eğer metal çalacaksanız, demin de bir konuda belirtmiştim, bir süper strat veya X - y shaped body bir gitar almanız daha uygun olabilir.
Klasik gitarı parmakla çalıyorduysanız sağ kolun pena ile en rahat ettiği kasayı bulmanız lazım. Pandemi olmasa gidin bir gitar dükkanına, alayını deneyin derdim ama kamuya açık gitarlara dokunmak sakıncalı. Gidip deneyemediğiniz için hayal etmeye çalışın, gitarın kolunuzun altında nasıl hissettireceğini düşünün.

Sol kol için ise dikkat etmeniz gereken belirli başlı unsurlar;
Köprünün sol kola yük bindirmemesi, sol eliniz sürekli fretboard üzerinde dolaşacağından gereksiz bir yük işleri çok zorlaştırır, yani siz köprüyü tutmasanız da köprünün havada kalması gerekir. Eğer köprü aşağıya düşüyor, ve sol kola gereksiz bir yük bindiriyor ise biraz sakıncalı. Bu ağırlık genelde baş kısmından kaynaklanır. Yine burada tercih çizgisi var tabii. Bazıları gitarın ağırlığını hissettirmesini, orada olduğunu bildirmesini ister, ben gitarın daha hafif olmasını ve ben tutmasam da düzgün durmasını tercih ederim.
Fretlerin şekli. Yine his ile alakalı bir durum. Bazı fretler farklı şekillerde olabiliyor, buna dikkat edin. Belki daha rahat hissettiğiniz bir şeyler bulabilirsiniz. Aynı zamanda köprünün arkası ile fretlerin birleştiği yerin şekli de önemli. Bazıları sert ve keskin bir geçiş olmasını ister, bazıları ise daha zımparalanmış, yuvarlak ve yumuşak bir geçiş olmasını.

Bu kriterler üzerinden seçmeniz lazım gitarı. Sizin attığınız gitar kötü değil. Ama elinizde fırsat varsa 1. elden bir deneyimlemeniz iyi olur.

Dediğin gibi en iyisi bir gidip denemek ama yaşadığım ilde maalesef bunu yapacak dükkan yok 😃 ama bir ara il dışına çıkarsam denerim. Yardımın için teşekkürler.

Geri
Yukarı