Başlangıç Gitarı önerisi

Baturs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Masasında
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Başlangıç gitarı için uzun uzun düşündüm ve sonunda Fender Squier Affinity Strat HSS'de karar kıldım. Ama teknik olarak pek bir bilgim yok. Benim için en önemli olan etken çalım rahatlığı, bu gitar hakkında bilgisi olan varsa çok yardımı dokunur. Rahatsız bir gitar ile başlamak istemiyorum.

@Bora Dere

Ben sana tavsiyede bulunamam, kimse bulunamaz. Herkesin eli kolu farklı, denemeden gidip gitar almak bir kumardır bence.

Eğer bütçeniz bir aralığa hitap ediyorsa bir müzik mağazasına gidip mümkün olan en fazla gitarı denemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bir Cort ile Fender Stratocaster klavyesi aynı hissi vermez insana. Bilmiyorsanız bile bir iki gam öğrenip deneyin derim. Sesini de mağazanın çalışanı size birkaç demo ile tanıtacaktır. Neredeyse hepsi iyi gitar çalıyor.

Stratlar çalım konusunda rahattır. Birkaç farklı markanın, farklı özelliklerinde Strat gitarlarını deneme şansım oldu. Hiçbirinde de rahatsızlık duymadım. Çok kötü bir ürün almadığınız sürece üzmeyecektir.

Ne tür müzik yapmayı düşünüyorsunuz? Bütçeniz nedir? İkinci el almayı düşünmüyorsunuz sanırım. Deneme imkanınız varsa mutlaka deneyin, çalım rahatlığından emin olmanın en iyi yolu bu.

Stratlar çalım konusunda rahattır. Birkaç farklı markanın, farklı özelliklerinde Strat gitarlarını deneme şansım oldu. Hiçbirinde de rahatsızlık duymadım. Çok kötü bir ürün almadığınız sürece üzmeyecektir.

Ne tür müzik yapmayı düşünüyorsunuz? Bütçeniz nedir? İkinci el almayı düşünmüyorsunuz sanırım. Deneme imkanınız varsa mutlaka deneyin, çalım rahatlığından emin olmanın en iyi yolu bu.
2. el istemiyorum, bütçem 2000-3000 lira sadece gitar için. Denemek isterim ama çalmayı bilmiyorum. Hayatımda gitar bile tutmadım, belki de dolayısıyla rahat veya rahatsız nasıl olur bilmiyorum ama stratlar çalım konusunda rahatsa benim için yeterli. Tarz olarak da ne çalacağımı bilmediğim için HSS bir gitar tercih ettim.

Çalım rahatlığı meselesi başlangıçta düşüneceğiniz bir unsur değil.
Çünkü hangi sitile evrileceğiniz, ergonominiz nasıl gelişecek bilemezsiniz ve bu size özel bir durumdur. Uzun yıllar ve çeşitli farklı özellikli gitarlar deneyerek size uygununa karar verebilirsiniz ancak. Görüntüsünü beğendiğiniz bir gitar alın ve çalmaya başlayın.

Örnek verilecek çok ünlü gitarist var. Steve Vai strat tipi bir Carvin gitar ile başladı yıllar sonra Superstrata geçiş yaptı.
Ritchie Kötzen. Süperstrat tipi Ibanez RG kullanan bir gitaristken; daha sonra Telecaster kullanıyor.
Paul Gilbert, Süper strat tipi Ibanez RG kullanırken Tune o matic köprülü short scale kalın saplı gitarlarda rahat ettiğine karar verdi.

Bir köprü tipi, sap kalınlığı, gövde şekli hatta countour bile sizi rahatsız edebilir. Çalımınızı etkilemez ama çalarken şöyle olsa daha iyi olurdu dersiniz.

Kendimden örnek vereyim. Ibanez tipi ince saplar bana göre değil. Sapın çalarken avcumun içini doldurması gerekiyor. Oynar köprüler (Floyd Rose standard tremolo) ve Tune o matic tipi Gibson köprülerde ise sağ elimle çalarken bir boşluk hissetmekle beraber, oynak köprülerde bend yaparken aşırı güç kullanmam gerekiyor. Bu benim sevdiğim bir özellik değil.

Her tür gitar kullandım 15 yıldır ise ana gitarım Fender telecaster. Çok mu iyi? Hayır hâlâ sorun yaşıyorum. Gövde yapısı sorunlu. Oturarak çalarken sıkıntı yok ama çalış şeklime göre ayakta çalarsam sağ kolum gövdenin üst kısmına sürekli çarpıyor ve uzun saatler sonunda bileğim morarıyordu. Bu yüzden sahnelerde havlu tipi bileklik takmaya başladım.

Yine telecaster kullanacağım ama bundan sonraki gitarım Yukarıda bahsettiğim ergonomik sebepler sebebi ile gövdesi biraz daha farklı olan Ritchie Kötzen signature Fender Telecaster olacak.

Geri
Yukarı