Başlangıç için hangi dil öğrenilmeli?

Ttage01

Centipat
Daha fazla  
Selam, lisede bilişim bölümünde okuyorum 11. sınıfa gidiyorum ve kendimi geliştirmek istiyorum şu ana kadar C# , Python ve Programlama dili olmasa da HTML gördüm ve hepsini temel düzeyde biliyorum ve yeni diller öğrenmek istiyorum. Aklımda 1-2 tane dil var, JavaScript ve LUA, onun dışında sizin önerebileceğiniz bir dil var mı?

Selam, lisede bilişim bölümünde okuyorum 11. sınıfa gidiyorum ve kendimi geliştirmek istiyorum şu ana kadar C#, Python ve programlama dili olmasa da HTML gördüm ve hepsini temel düzeyde biliyorum ve yeni diller öğrenmek istiyorum. Aklımda 1-2 tane dil var, JavaScript ve Lua, onun dışında sizin önerebileceğiniz bir dil var mı?

Birden fazla dili azar azar öğrenmektense ilk önce bir hedef belirlemelisin. Web yazılım, programlama ya da mobil olarak hangisini istiyorsun daha sonra belirlediğin hedefi öğrendikten sonra diğerini öğrenmeye başlamalısın.

Başlangıç için tavsiyem javascripttir. Discord'da biraz ortamın varsa hem para kazanırsın hem de kendine bilen bir kişi bulursan çok iyi yerlere gelirsin. Amacın internet sitesi ise backend, frontend veya Full stack olarak 3 farklı kategori var. En basitinden başlangıç düzeyinde HTML, CSS öğrenmen gerekiyor. Oyun için ise C# ve C++ gene işini görebilir. Temel düzeyde bildiğin dilleri geliştirmen senin için daha iyi olacaktır çünkü temel düzey ile çok bir iş başaramazsın. Neyse, dediğim gibi JavaScript çok iyi bir başlangıç olabilir. Discord bot yaparak(public sunuculara) bir öğrenci olarak güzel harçlık çıkarabilirsin. Hemde ortamın olmuş olur. Lua hakkında hiçbir bilgim yok bir şey diyemeyeceğim ama en son Roblox'da kullanılıyordu. Aklıma gelmişken oyun için sadece dil bilmek yetmiyor level design, environment art vs. gibi şeylerde var. Paran varsa veya bir ekip kurabileceksen dil bilmekte yeter tabii ki.

Temel programlaramayı öğrenmek için Python, sonra da bilgisayarlar nasıl çalışıyor anlamak için C. Giriş seviyesi ve hiçbir bilgisi olmayan biri için basit konsol uygulamaları yazmak, "Hackerrank" vb. sitelerden soru çözmek faydalı olacaktır. Veri yapıları (data structures) ve algoritmalar (algorithms) konularının da temellerini öğrenmeye çalış derim. Bu tarz konular için de "GeeksForGeeks" sitesini öneririm. Onun dışında da nesne temelli programlama (object oriented programming) öğrenmen lazım, bunun için de Java / C# / Javacript /C++ dillerini öğrenebilirsin.

Yukarıdaki bahsettiklerim sana, genel programlama konusunda yeterli bir yetkinlik kazandıracaktır. Sonrasında da hangi alana yönelmek istiyorsan o alandaki gerekli olan diller ve frameworkleri öğren derim.

Düzenleme: Daha detaylı bilgi eklendi ve imla hataları düzeltildi.

Son düzenleme:
Birden fazla dili azar azar öğrenmektense ilk önce bir hedef belirlemelisin. Web yazılım, programlama ya da mobil olarak hangisini istiyorsun daha sonra belirlediğin hedefi öğrendikten sonra diğerini öğrenmeye başlamalısın.
Şu anda Web yazılım, Programlama ve Mobili gördük. Mobil ile aram yok kodun yapısı Python'a benziyor ama bana göre değil, Programlama da ise sadece C# gördük ama C# da pek benlik değil bazı kavramları anlayamıyorum, Web yazılımında ise oldukça iyiyim hatta sınıfta en iyi HTML bilenleri sırala dersen kendimi 2. ye koyarım tabii sadece HTML ile Web yazılımı olmuyor CSS de öğrenmem lazım müfredatta CSS'de var diye biliyorum. Şu anlık ilgim oyunlar üzerine o yüzden Roblox'dan başlangıç olarak oyunlar yapmayı düşündüm ama LUA ile ilgili Türkçe kaynak fazla bulamadım. Bildiğiniz bir kaynak varsa bilmek isterim 😀

Şu anda Web yazılım, Programlama ve Mobili gördük. Mobil ile aram yok kodun yapısı Python'a benziyor ama bana göre değil, Programlama da ise sadece C# gördük ama C# da pek benlik değil bazı kavramları anlayamıyorum, Web yazılımında ise oldukça iyiyim hatta sınıfta en iyi HTML bilenleri sırala dersen kendimi 2. ye koyarım tabii sadece HTML ile Web yazılımı olmuyor CSS de öğrenmem lazım müfredatta CSS'de var diye biliyorum. Şu anlık ilgim oyunlar üzerine o yüzden Roblox'dan başlangıç olarak oyunlar yapmayı düşündüm ama LUA ile ilgili Türkçe kaynak fazla bulamadım. Bildiğiniz bir kaynak varsa bilmek isterim 😀
Web için interaktif web siteleri oluşturmak istiyorsan frontend bakmanı öneririm. Javascript/React bu konuda bayağı popüler.

Başlangıç için tavsiyem javascripttir. Discord'da biraz ortamın varsa hem para kazanırsın hem de kendine bilen bir kişi bulursan çok iyi yerlere gelirsin. Amacın internet sitesi ise backend, frontend veya Full stack olarak 3 farklı kategori var. En basitinden başlangıç düzeyinde HTML, CSS öğrenmen gerekiyor. Oyun için ise C# ve C++ gene işini görebilir. Temel düzeyde bildiğin dilleri geliştirmen senin için daha iyi olacaktır çünkü temel düzey ile çok bir iş başaramazsın. Neyse, dediğim gibi JavaScript çok iyi bir başlangıç olabilir. Discord bot yaparak(public sunuculara) bir öğrenci olarak güzel harçlık çıkarabilirsin. Hemde ortamın olmuş olur. Lua hakkında hiçbir bilgim yok bir şey diyemeyeceğim ama en son Roblox'da kullanılıyordu. Aklıma gelmişken oyun için sadece dil bilmek yetmiyor level design, environment art vs. gibi şeylerde var. Paran varsa veya bir ekip kurabileceksen dil bilmekte yeter tabii ki.
Selam, JavaScript bilen bir arkadaşım var hatta kendisi, kendi sunucusu için Botlar yapıyor, kendisi ile aynı sınıftayız, Ondan bana JavaScript öğretmesini istedim bir ara başlayacağız diye düşünüyorum. İnternet sitesi için FrontEnd ile pek iyi değilim tasarım ile hiç aram olmamıştır, BackEnd'de ise temel olarak iyiyim, kendi kendime yaptığım bazı projelerim var. CSS öğrenmek isterim HTML kolay ve öğrenmesi zevkli bir "Dil" diye biliyorum şuan ki müfredatımızda CSS var o yüzden CSS'e geçene kadar bekleyeceğim sanırım, ama ön araştırma vs. yapabilirim önerirsen.
Oyun konusu içinse C++ öğrenmesi zor diye biliyorum ve C# ile gerçekten aram yok sadece temelini biliyorum, şu anlık LUA öğrenip Roblox'da deneyim olsun diye oyun yapmayı düşünüyorum.

Şu anda web yazılım, programlama ve mobili gördük. Mobil ile aram yok kodun yapısı Python'a benziyor ama bana göre değil, programlama da ise sadece C# gördük ama C# da pek benlik değil bazı kavramları anlayamıyorum, web yazılımında ise oldukça iyiyim hatta sınıfta en iyi HTML bilenleri sırala dersen kendimi 2. ye koyarım tabii sadece HTML ile web yazılımı olmuyor CSS de öğrenmem lazım müfredatta CSS'de var diye biliyorum. Şu anlık ilgim oyunlar üzerine o yüzden Roblox'dan başlangıç olarak oyunlar yapmayı düşündüm ama Lua ile ilgili Türkçe kaynak fazla bulamadım. Bildiğiniz bir kaynak varsa bilmek isterim 😀

Kendi deneyimlerimce yaşın daha gencecik ve bu sektöre çok ilgiliysen web yazılım ve robotik kodlama üzerinden devam etmendir eğer maddi olarak çok sıkıntıda değil isen Udemy üzerinden dersleri satın alıp öğrenebilirsin. Tabii ki web sadece HTML ile bitmiyor bunun yanında CSS bootsrap ve JavaScript ( bence vue.js gayet başarılıdır) bunları da öğrenmen gerekli başlangıç olan neredeyse tüm dillerin benzer özelliğini HTML taşıdığı için HTML CSS ve bootsrap öğrenmen yanında Java'yı da ilerletmen senin için iyi olacaktır.

Selam, JavaScript bilen bir arkadaşım var hatta kendisi, kendi sunucusu için botlar yapıyor, kendisi ile aynı sınıftayız, ondan bana JavaScript öğretmesini istedim bir ara başlayacağız diye düşünüyorum. İnternet sitesi için frontend ile pek iyi değilim tasarım ile hiç aram olmamıştır, backend'de ise temel olarak iyiyim, kendi kendime yaptığım bazı projelerim var. CSS öğrenmek isterim HTML kolay ve öğrenmesi zevkli bir "dil" diye biliyorum şu anki müfredatımızda CSS var o yüzden CSS'e geçene kadar bekleyeceğim sanırım, ama ön araştırma vs. yapabilirim önerirsen.
oyun konusu içinse C++ öğrenmesi zor diye biliyorum ve C# ile gerçekten aram yok sadece temelini biliyorum, şu anlık Lua öğrenip Roblox'da deneyim olsun diye oyun yapmayı düşünüyorum.

JavaScript 2 kişi oldukça eğlenceli olacaktır. O sana, sende ona bir şeyler katarsan tabii ki. Unutmadan, Node.js, JavaScript temelli olsa da işin içine MongoDB vs. girdiği zaman JavaScript'ten bir hayli uzaklaştığını belirtmek isterim. Eğlenceside orada zaten 🙂
Lua'nın önü açık değil bence. CSS geçene kadar ön araştırma yapman senin için çok daha iyi olacaktır 👍 C++ öğrenmesi zor bir dil değil aslında. Şöyle düşün, Almanca da zor derler ama aslında çok basit bir dildir. Tüyolarını bilmek lazım. Oyun yapımıyla alakan yoksa C++ ile pek alakan olmaz zaten. Neyse, benim tavsiyem CSS'e geçmeden kendin ön araştırma yapman hatta biraz bile olsa dili kavraman. Öğren demiyorum, kavra diyorum. Mantığını vesaire.

Yeni konular

Geri
Yukarı