Başlangıç seviyesinde 3D yazıcı önerisi

Hocam tam bir şey belirtmedi kendisi. Değişken dedi. Siz iyi bildiklerinizi söyler misiniz?

Butce belirtmediyse istedigi konularda buyrun isini gorur. 0.2 nozzle ile kucuk model de basar, mekanik parca icin ABS/PETG de basar.

Bütçeyi ve ihtiyacı olan minimum baskı alanı ve hacmini öğrenince yardımcı olabilirim.

Bu konuda henüz çok bilgili değilim ama ticarete başlamak için işimi görecek bir şey arıyorum. Kesin bir bütçem yok fakat 6000 - 12000 arası düşünüyorum diyebilirim. Belki artabilir.

Araba parçası basacak ise nozül sıcaklığı 300 dereceye kadar ısınabilen ürünlere bakması daha iyi olur, SE o durumda olmaz.
Araba parçasından kastım öyle büyük parçalar değil. Mesela klimasının ufak bir kısmı kırılmıştır, orası olabilir. Ya da o tür şeyler.

Bir de şunu belirteyim, ikinci el alma ihtimalim de yüksek. Tavsiye ederken ikinci el ürünlerin piyasasına göre de tavsiye edebilirsiniz.

Son düzenleme:
OK, bu listeyi oldukça kısalttı. 6000'e bir şey kalmadı zaten. En ucuz anlamlı makine Ender 3 V3 SE ama o da yüksek sıcaklığa gelmez çünkü ısıtıcı bloğun içinde nozüle kadar PTFE boru var. Geçen haftaya kadar Neptune 4 olabilir derdim ama ucuza satanlar stoklarını bitirdi, diğerleri de pahalıya satıyor. O zaman? Paranı TL'de tutmayıp biraz bekle, yeni yılda yeni modeller çıkınca eski modellerin fiyatları düşer bir miktar.

Bu arada şuna da karar vermen lazım, araba parçasını PLA ile basamazsın, kullanacağın malzemeleri araştırman lazım, ABS dışında birşey basmak gerecek mi? ABS kapalı ortamı sever, kapalı bir printer alman gerekmez ama çevresini bir şekilde kapatman gerekir yoksa parçayı tablada tutamazsın, daha yüksek sıcaklıklarda basılır. ASA, PC/ABS için de aynı durum geçerli.

İkinci el piyasasını takip etmiyorum ama bulunduğun şehir dışından pek alma şansın yok, kargosu çok pahalı olur, Sahibinden.com'da 3D printerlar param güvende kategorisinde değil yani oradan da kargo işini kurtaramazsın. PLA dışındaki malzemeleri de kullanacaksan nozül sıcaklığı 300lü değerlere çıkan makinelere bakman gerekir. Tabla sıcaklığı da ayrı bir kriter, tabloya bakarsın.

porima.jpg

OK, bu listeyi oldukça kısalttı. 6000'e bir şey kalmadı zaten. En ucuz anlamlı makine Ender 3 V3 SE ama o da yüksek sıcaklığa gelmez çünkü ısıtıcı bloğun içinde nozüle kadar PTFE boru var. Geçen haftaya kadar Neptune 4 olabilir derdim ama ucuza satanlar stoklarını bitirdi, diğerleri de pahalıya satıyor. O zaman? Paranı TL'de tutmayıp biraz bekle, yeni yılda yeni modeller çıkınca eski modellerin fiyatları düşer bir miktar.

Bu arada şuna da karar vermen lazım, araba parçasını PLA ile basamazsın, kullanacağın malzemeleri araştırman lazım, ABS dışında birşey basmak gerecek mi? ABS kapalı ortamı sever, kapalı bir printer alman gerekmez ama çevresini bir şekilde kapatman gerekir yoksa parçayı tablada tutamazsın, daha yüksek sıcaklıklarda basılır. ASA, PC/ABS için de aynı durum geçerli.
Dediğim gibi bütçede üst sınır artabilir ve aynı zamanda ikinci el alma ihtimalim yüksek. 12000 tlye 2. elini alabileceğim bir şey de tavsiye edebilirsiniz. Kafamda ne başlangıç ne de ileri düzey bir şey var. Araba parçaları konusunu da örnek olarak vermiştim. Ticaretle en azından kendi emeğimle harçlığımı çıkarabileceğim bir şey bana yeter.

Crealitylere baktım Sahibinden'de, senlik bir ürün yok, belki denebilecekler de sıfıra yakın fiyatta.
Ender 3 S1 Pro var mesela ama bu sene çıkan makineler daha hızlı basıyor. Ben onun yerine Neptune 4 derim ama o da şu an pahalı, beklersen düşer, öte yandan ilk kez printer kullanacakları zorlayabilir.

Yukarı doğru Neptune 4 Pro var. Ender 3 V3 KE var ve ikisi de fiyatının hakkını vermez, alma. Daha üstlere doğru boşluk var, rakam sonra yirmi binlere çıkıyor. Arada başka model yok mu, vardır ama ben o kadarını takip etmiyorum. Araştırman için 2 kriter verdim, tabla ve nozül sıcaklığı.

Ben birkaç model belleyip kampanya yakalamanı öneririm, yıl sonu stok boşaltan firmalar oluyor. Araba parçasından vazgeçip PLA dersen SE iyi bir paket.

Geri
Yukarı