Batarya kullanılmazken ömrü azalır mı?

MattJohn

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Gaming Laptop'umun bataryası öldüğü için yenisini aldım. Bu yeni aldığımın uzun süre gitmesi için nasıl kullanabilirim, nelere dikkat etmem lazım? Size bazı sorularım var.

1. Batarya kullanılmazken ömrü azalır mı? Piller şarj edilmediğinde, kendiliğinden boşalabiliyor diye duymuştum. Yani bu bir kerelik boşalma, sonra şarjı doldurunca geri düzelir mi yoksa kapasite kalıcı olarak azalır mı? Mesela 10,000 mAh bataryası olan bir cihazınki 9,000 mAh'e mi düşer? Eğer öyleyse de kullanmadığımız cihazları, bataryaları nasıl saklamalıyız?

2. Batarya sağlığı için cihazı şarjda mı kullanmak daha iyi olur yoksa batarya gücünde mi? Aldığım yerdeki kişi "sürekli fişe takılı halde kullanma, arada bataryada da kullan ve bataryanın bitmesini sağla sonra yine fişe tak." dedi. Bunun hakkında da fikrinizi merak ediyorum, doğru mu sizce?

Teşekkürler.

Batarya kullanılmadığı sürece gücü veya etkisi azalır. Bu yüzden garajda yatan arabaların aküleri boş oluyor. Tabii çok uzun süre yatan bataryalarda pil boşalması oluyor. Her 2,5-3 haftada bir powerbanklarimi şarja takıyorum bu yüzden. Ayrıca 2. soruna yanıt olması için;

2-Prizde kullanman herhangi bir sorun çıkarmaz. Kullanırken pilden direkt olarak ekran kartı gibi sistem bileşenlerine gider. Gece şarja takıp koyarsanız yine bir şey olmaz çünkü bilgisayarlarda olan bir özellik şudur;

-Pil %100 şarj olduğunda şarj alımını kesiyor. Bu sayede tamamıyla dolduğu anda elektirik ile batarya arasında herhangi bir etkileşim kalmıyor.

Yanlışım varsa düzeltirsniz, iyi sosyaller.

Başımdan geçenleri yazayım,
Zamanında lityum iyon pile sahiptim, uzun süre şarja takmayınca ve batarya dolu olmayınca bir süre sonra bitik hale geldi. Zaten lityum pillerde doğru kullanılmamanın dışında uzun süre boş bırakılması hücre ölümüne sebep oluyor.

Bataryayı dolu şekilde, bitinceye kadar bırakıp yine belli aralıklarla doldurursan sıkıntı olmayacaktır.

Ama bunların bir teknolojik alet olduğunu ve ömürlerinin bir şekilde dolacağını unutma.

Hocam ikinize de öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için.

@selimtti Pil %100 şarj olduğunda akımı kestiğini biliyorum. Benim merak ettiğim performans açısından değil de batarya ömrü açısından nasıl etkilenir. Örneğin yoğun laptop kullanan biri günde 2-3 kere bataryayı doldur boşalt mı yapması iyi olur yoksa hep prize takılı kullanması mı? Daha iyi performans için prize takılı olması gerektiğini biliyorum ancak batarya nasıl etkilenir bilemiyorum. Eski bataryamı cihaz sürekli prize takılı şekilde kullanmıştım, 4 yıl kullandım, son zamanlarında 2 dakikada %100'den %0'a iniyordu.

@Üniversiteli Jordi Anladım o zaman batarya bitik halde durması sıkıntı yaratıyor. Bizim yapmamız gereken ise o azalmış bataryayı geri doldurup yerine koymak o zaman. Tabii ki doldur boşlat yaptığımız için ömrü azalır, azalmaması mümkün değil zaten. Benim yapmak istediğim şey bilinçli bir şekilde kullanıp maksimum verim almak. Doğru kullanılmamanın dışında demişsiniz. Doğru kullanılmaması hangi hareketler ile oluyor? Onlardan kaçınayım.

%50 dolu halde buzdolabında saklanırsa, senede 1 kere %20ye kadar deşarj sonra %80e şarj, sonra yine %50ye indirilip buzdolabına kaldırılırsa, en uzun bu şekilde muhafaza edilebilir sanırım.

Pilin en büyük düşmanlarından biri sıcaklık.

%50 dolu halde buzdolabında saklanırsa, senede 1 kere %20ye kadar deşarj sonra %80e şarj, sonra yine %50ye indirilip buzdolabına kaldırılırsa, en uzun bu şekilde muhafaza edilebilir sanırım.

Buzdolabına gerek yok 10 derece ile 40 derece arası sağlıklı piller için, nem yapar dolapta 50 şarj edip kenara koysa dediğiniz gibi de ömrü uzar.

@onno92 piller oda gün içinde yaşanacak oda sıcaklık aralığına uygun şekilde tasarlanır.
(Özel bir bil türü değilse.)

Ve pilin ölmesine sebep olan irreversible reaksiyonlar da bu oda sıcaklığında da gerçekleşiyor. Gerçekleşiyor ki pilin ömrü bitiyor. Dolayısıyla maksimize etmek istiyosanız yöntem bu, beğenin veya beğenmeyin.

Peki batarya zaten cihazda takılı ise onu nasıl koruyabiliriz.

@gokhansrn Oda sıcaklığı yani.

Ve pilin ölmesine sebep olan irreversible reaksiyonlar da bu oda sıcaklığında da gerçekleşiyor. Gerçekleşiyor ki pilin ömrü bitiyor. Dolayısıyla maksimize etmek istiyosanız yöntem bu, beğenin veya beğenmeyin.
Evet ama buzdolabında kullanamayız ki, muhafaza ederken anca belki. Yoksa kullanırken mecbur oda sıcaklığında durucak. Benim bahsettiğim sıcaklık değil de kullanım şekli açısından. Şarjda kullanmak ya da batarya gücünde kullanmak mesela ya da arada tamamen bitmesini sağlamak vs. Sıcaklık için anca ekstra fan alabilirim laptop altına.

Aktif kullanacağınız bi cihaz ise çok da takılmayın. Ben bunu kafaya takmak yerine keyfini çıkarmaya çalışıyorum.

Ama pili sonuna kadar doldurmamak ve sonuna kadar bitirmemek iyidir, %80e kadar şarj, %20ye kedar deşarj, olacak şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı