Bataryasız A7000 telefon çalıştırılır mı?

vsabah

Kilopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar,

Bir tane hobi bahçem var. Düşük bütçeli bir kamera sistemi kurmak istiyorum. 170 wattlık da bir güneş panelim var. Bu güneş panelinden şarj kontrol cihazı üzerindeki USB'den ve 300 wattlık inverterdan enerji elde ediyorum.

Yapmak istediğim şu Lenovo A7000 marka telefonu SIM kart takarak modem olarak kullanmak istiyorum ama batarya patlama riskine karşı direkt bataryasız çalıştırmak istiyorum. Sıkıntı çıkar mı? Bataryasız telefon patlar mı sürekli elektriğe bağlı olarak?

İkinci sorum, normalde 220 volt olan inverter prizinde telefon düzgün çalışıyor ama aynı USB'yi çıkarıp şarj kontrol aleti üzerine takıyorum bu kez telefon çalışmıyor. Neden olabilir? Amper mi düşük geliyor acaba ve ne önerirsiniz?

Şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Patlaması gibi bir şey olacağını gram düşünmüyorum, ayrıca bir sorun olacağını da. Ayrıca pil olmadığı için normalden yüksek amper gerekir şarj aletinden, çalışmama sebebi budur. İnverterlerden genel olarak düşük amper verir (benimkilerde 500ma idi).

Merhaba. Cevaplar;
1 - Laptopları ve cep telefonlarını bataryasız olarak kullanmak çok doğru değildir. İnverterden 220 volt civarı AC elektrik adaptörle sürekli bağlı olacağından bir patlama riski söz konusu değildir. Çünkü adaptör uygun şarjı bataryaya sağladığından ve batarya şarjı bittiğinde şarj akımı kesilir, şarj akımını sürekli çekmemiş sadece cebin iç devre kartı (çalışması için) için gereken DC elektriği çekebilmiş olur. Örneğin evdeki demirbaş mutfak radyosu bozulduğu için uzun süreden beri SMS alıp vermekte kullandığım C1 - 01 Nokia cep telefonunun radyo kısmını mutfak radyosu olarak çıkış sesini PC ses kuvvendiricisi hoparlörden geçirip radyo niyetine dinliyorum, devamlı orijinal adaptörüyle şarjda kalmasının bu örnekteki gibi hiçbir sakıncası yoktur.

2- Şarj kontrol ünitesi üzerindeki USB portunun 5 volt mA çıkış değeri telefon için yetersiz mA'le çıkıp bu telefona yetersiz geliyordur, kanımca başka bir açıklaması da olamaz. Kolay gelsin.

Çok teşekkürler arkadaşlar...
@Yeni Teknik Sembol arkadaşım bataryasız çalıştırmak doğru değildir diye başlamışsın cümleye ama sonrasındaki cümleler bataryasız çalışmanın sorun doğurmayacağı şeklinde... Bataryasız çalıştırmak ne gibi sorunlara yol açar? Patlamaz onu anladık :)

EDİT: Şimdi tekrar okudum bataryalı çalıştırmak sorun olmaz demişsiniz sanırım? Ya onu riske atamam sürekli kapalı bi konteyner sıcak da olacak. Varsın telefon bozulsun ama batarya işine giremem maalesef.

Merhaba. Evet, uygulama örneğini verirken yazıda bir eksiklik olmuş, batarya takılı halde iken adaptörle birlikte sürekli şarjlı batarya ile adaptör birlikte kullanılıyor şeklinde yazılması gerekiyordu. Bu eksiklikle bataryasız kullanım şekli haklı olarak çıkmış olabilir. Evet, çalışacağı ortam aşırı sıcak ve havalandırılması da çok sorunluysa bataryasız kullanmak daha güvenlisi olur, emniyet açısından bataryası patlamadan çalışabilmesi düşünüldüğü zaman. Kolay gelsin.
Bir de cebi ilk paragraftaki gibi bataryasız kesinlikle kullanmamayı sadece ben söylemiyorum ki sevgili arkadaşım, herkes bunu veya ayni şeyi söylüyor, ayrıca özellikle de belirtiyor. Burada yapılacak en doğru işlem cebi sanki bir batarya varmış gibi kandırarak çalıştırabilmektir. Bunun da çözümü uygun volt/kapasitedeki bir ultra (süper) kondansatörü şarjlı pilin yerine cebe bir batarya bağlıymış hissini devamlı bağlı tutup verebilmektir. Başka otomasyon forumunda bu soruya bu şekilde cevap veren, denemeyle çok başarılı sonucu aldığını belirten elektronikçi bir arkadaşımız ayrıca vardı. (kontrolkalemi.com'da) Onun bu konudaki önerisi dikkate alınmaya da değerdir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Evet, uygulama örneğini verirken yazıda bir eksiklik olmuş, batarya takılı halde iken adaptörle birlikte sürekli şarjlı batarya ile adaptör birlikte kullanılıyor şeklinde yazılması gerekiyordu. Bu eksiklikle bataryasız kullanım şekli haklı olarak çıkmış olabilir. Evet, çalışacağı ortam aşırı sıcak ve havalandırılması da çok sorunluysa bataryasız kullanmak daha güvenlisi olur, emniyet açısından bataryası patlamadan çalışabilmesi düşünüldüğü zaman. Kolay gelsin.
Bir de cebi ilk paragraftaki gibi bataryasız kesinlikle kullanmamayı sadece ben söylemiyorum ki sevgili arkadaşım, herkes bunu veya ayni şeyi söylüyor, ayrıca özellikle de belirtiyor. Burada yapılacak en doğru işlem cebi sanki bir batarya varmış gibi kandırarak çalıştırabilmektir. Bunun da çözümü uygun volt/kapasitedeki bir ultra (süper) kondansatörü şarjlı pilin yerine cebe bir batarya bağlıymış hissini devamlı bağlı tutup verebilmektir. Başka otomasyon forumunda bu soruya bu şekilde cevap veren, denemeyle çok başarılı sonucu aldığını belirten elektronikçi bir arkadaşımız ayrıca vardı. (kontrolkalemi.com'da) Onun bu konudaki önerisi dikkate alınmaya da değerdir. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim cevabınız için. O arkadaşa nasıl ulaşırım biraz aradım bulamadım onla ilgili bir konu o sitede. Direk konuyu bulmanız mümkün müdür? Veya kullanıcı adı?

Bataryanın telefona temas ettiği şarj noktasına 3.7V bir güç kaynağı bağlayabilirsin. Telefonun ihtiyacı olduğu kadar amperi verebilecek bir güç kaynağı olmasına dikkat et.

Çok teşekkür ederim cevabınız için. O arkadaşa nasıl ulaşırım biraz aradım bulamadım onla ilgili bir konu o sitede. Direk konuyu bulmanız mümkün müdür? Veya kullanıcı adı?

Merhaba. Bunun bataryasız telefonlardaki bir uygulamasını kişi kontrol kalemi forumunda "FakirMaker" adlı üyedir. Cep telefonu kontakları arasına termistör ve bataryaya karşılık gelen yere de süper kapasitör bağlayarak (bu anlatımdan anladığım kadarıyla) bataryasız olarak cebin çalışmasının sağlıklı yapıldığını üstteki mesajında iddia ediyor. Bu foruma üye olup tüm üyelere özel mesaj yazabilmek için belirli mesaj sayısının mutlaka olması gerekiyor, sanırım 10 mesaj sayısı kadar olacaktı bu sayı. Bu üyeden özel mesajla detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı