Batman v Superman Teaser Analizi

Muhsin Bayram

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600X | RTX 3070
Baktım sağda solda analizler havada uçuşuyor, bir tane de ben patlatayım dedim. Efendim bildiğiniz gibi çizgi roman uyarlamalarının ulu önderlerinden Zack Snyder, bugün Batman v Superman filmi için ilk tam teşekküllü teaser videosunu yayınladı. Halen izlemediyseniz buradan başlayın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle teaser video, Superman'e dair çeşitli yorumlarla başlıyor. Kimisi böyle güçlü bir varlığın tartışma konusu olup olamayacağından dem vururken birisi çıkıp insanoğlunun bugüne kadar nasıl bir kurtarıcı aradığından söz ediyor. Bütün bu lafların arasında Superman'in "İnsanoğlunun, güçlü liderleri takip etme konusunda korkunç bir tarihi var" diye lafı yapıştırıyor. Ben biraz Injustice kokusu aldım. Okuyanlar bilir Injustice romanında Superman, dünya liderlerinin barışı sağlama konusundaki vasıfsızlıklarını gördükten sonra kontrolü ele alıyor. Filmde böyle bir şey görmesek de Superman'in bu düşüncelerde olduğunu söyleyebiliriz. Şu aşağıdaki görsel de bir nevi dediklerimi onaylıyor.

sups.jpg

Görselde, kollarında El Hanedanlığının arması olan S harfini taşıyan askerler görüyoruz. Bu görsel iki anlama gelebilir. Ya Superman, Injustice'teki gibi kendi askerleri birliğini oluşturuyor ya da Man of Steel'deki olaylardan sonra bir Superman kültü oluşmuş durumda. Bazı insanlar Superman'e tanrı gözüyle bakıyor bu kesin. Ancak bu şekilde düşünmeyenler de mevcut ve Lex Luthor da bu insanların başı. Kendisinin "Artık biliyorsunuz değil mi? Şeytanlar altımızdaki derinliklerden değil, göklerden geliyor" lafı da bir nevi açık Superman düşmanlığı. Ardından bazı insanların "Go home!" sloganlarını duyuyoruz. Bu protesto açık bir şekilde Superman'e karşı yapılıyor ve bir sonraki sahnede de Superman heykelinin üzerine "False God" yani "Sahte Tanrı" yazıldığını görüyoruz.

false god.jpg

Sırada ise benim için teaser videonun en can alıcı noktası var. Jeremy Irons'ın canlandıracağı Alfred'in sözlerini duyuyoruz. "İşte böyle başlar. Telaş, öfke, güçsüzlük hissi. Bunlar iyi insanları zalime dönüştürür." lafı tahminimce Bruce Wayne'e karşı söyleniyor. Ayrıca bu sahnede Bruce'un Batman kostümüne içerli bakışını görüyoruz. Çoğu kişi, The Dark Knight Returns grafik romanında olduğu gibi Bruce Wayne'in Batman'liğe ara verdiğini, bu bakışın sebebinin de bir nevi sokaklara geri dönüşün simgesi olduğunu düşünüyor.

bruce.jpg

Bir sonraki kesitte Batman'i, elinde bir silahla boş bir odada görüyoruz. Odada dikkat çeken en önemli şey sol kolondaki soru işareti. Pek çok kişi bunu Riddler karakteriyle bağdaştırıyor. Ayrıca bu odaın, Man of Steel'in sonunda gerçekleşen malum sahnenin geçtiği oda olduğunun düşünenler de var.

ışık.jpg

Sıradaki sahne ise yine çok konuşulan bir olaya ev sahipliği yapıyor. Batplane'e benzeyen bir aracın, silahlı adamlarla çatışmaya girdiğini görüyoruz. Ancak şöyle bir sorun var: Batman öldürmez. Ancak görüntülerde kesinlikle silahlı kişiler patlayarak ölüyor. Bu sahneyle ilgili pek çok teori mevcut. Ne yalan söyleyeyim benim aklıma pek bir şey gelmiyor.

bat plane.jpg

Ben Affleck'in Batman kostümü içerisindeki ilk temiz görüntüsünü ise ilk defa burada görüyoruz. Bir harabenin içinden çıkarken görünen Batman, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar iri! Zaten sürekli söylüyorum Ben Affleck'in Batman'i tam anlamıyla çizgi romandan fırlamış gibi. Biraz ağır olabilir ama Chris Nolan, her ne kadar çok başarılı Batman uyarlamaları yapmış olsa da o filmlerdeki Batman'in çizgi romanlarla uzaktan yakından alakası yok. Batman dediğin görüldüğü yerde korku saçacak arkadaş!

batman.jpg

Bir diğer Batman görüntüsünü ise sonraki sahnede görüyoruz. Batsy, elinde bir keskin nişancı tüfeğiyle dev bir kulenin tepesinde görüntüleniyor. "Batman ile keskin nişancı tüfeği ne alaka?" derseniz size The Dark Knight Returns derim. Frank Miller'ın grafik romanında Batman, keskin nişancı tüfeği kullanmıştı. Bu sahne de bir nevi filmin esin kaynağına gönderme olmuş.

batman 2.jpg

Veee işte o çok konuşulan Batsuit. Batman'in The Dark Knight Returns hikayesinde Superman ile dövüşmen için tasarladığı o robotik zırhı görüyoruz. Batman, bu zırh sayesinde tonlarca ağırlığı tek eliyle kaldırabilecek güce kavuşuyor. E, sonuçta süpoya karşı bir dövüşte daha azı beklenemezdi. The Dark Knight Returns ile ilgili her şeye bayılan biri olarak sevinç çığlıkları atmadım desem yalan olur. Ardından da birkaç gündür herkesin dilinde olan "Tell me, do you bleed? You will" sözlerini duyuyoruz.

batsuit.jpg

Açık açık bir tehdit olan bu lafın altında kalır mı süpo? O da havada süzülerek şovunu yapıyor ve teaser sonlanıyor. Bu sahne daha önceden SDCC 2014'te sınırlı sayıdaki izleyici gösterilmişti. Sonunda biz de rahatça izleyebildik.

süpo.jpg

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı