Battlefield 1 kararsız GPU kullanımı

igayin61

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Battlefield 1 ve 5 adlı oyunları çok severek oynamaktayım fakat bugün bilgisayarı açıp BF1'e girince bir sıkıntı fark ettim ve nedenini anlayamadım. Normal şekilde sistem özelliklerim iki oyunu da karşılıyor ve bir gün öncesine kadar herhangi bir problem, darboğaz, RAM, ekran kartı yetmezliği vs. yaşamıyordum. Fakat bugün BF1'e girdiğim ve çoklu oyuncu modunda oynamaya başladığımda ekran kartı kullanımında bir gariplik sezdim. Normalde %99 sabit bir şekilde çalışıyorken bugün sürekli bir biçimde %55-%70-%82-%86-%92 gibi oranlar arasında anlık değişkenlikler gösteriyor. Haliyle bu şekilde olunca oyunda anlık takılmalar yaşıyorum. Ekran kartında mı bir problem var diye düşündüm fakat BF5 ve diğer oyunları açıp denediğim vakit GPU ve CPU kullanımlarında hiçbir sorun olmadığını gördüm. Sizce ne olmuş olabilir? Nvidia'nın en son 417.71 sürüm numaralı güncelleştirmesini yükledim acaba onunla bir ilgisi olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel kardeşim online tabanlı oyunlarda donmalar ve takılmalar olunca hep önce ekran kartı veya işlemci vs geliyor akla. Sen diyorsun ki normal de böyle bir şey olmuyor. Çünkü oynadığın oyun internet ve ping ile oynanan bir oyun, oyunda ping yükseldiği zaman takılmalar olur, takılma olunca da haliyle CPU ve GPU da etkilenir, düşer ve çıkar. Battlefield de hikâye modunu sorunsuz oynayıp online da böyle bir sorun varsa problemin büyük ihtimalle budur. Online da oynerken oyuncuların bulunduğu tablo da kaç ping aldığın yazar, eğer yüksek ping aliyorsan takılma olur.

Son düzenleme:
İki oyunu da online bir şekilde oynuyorum yani tekli oyuncu modunda oynamak gibi bir durum söz konusu değil. Ping konusuna gelecek olursak 2 gün önce hangi ping ile oynuyorsam şuanda da aynı ping mevcut yani orada da bir sıkıntı mevcut değil. 2 gün öncesine kadar 64 kişilik haritada %99 gpu kullanımı varken şuan istikrarsız bir şekilde sürekli değişkenlik gösteriyor sorunum da bu. Bf5 çokluoyuncu modunda denediğim vakit orada herhangi bir problem bulunmadan gpu kullanımı %99 haliyle bir takılma vs yaşamıyorum. Açıkçası BF1'i daha çok seviyorum o yüzden bu sorunu o oyunda yaşamak canımı sıkıyor alternatif çözüm önerisi olan var mı acaba?

İki oyunu da online bir şekilde oynuyorum yani tekli oyuncu modunda oynamak gibi bir durum söz konusu değil. Ping konusuna gelecek olursak 2 gün önce hangi ping ile oynuyorsam şuanda da aynı ping mevcut yani orada da bir sıkıntı mevcut değil. 2 gün öncesine kadar 64 kişilik haritada %99 gpu kullanımı varken şuan istikrarsız bir şekilde sürekli değişkenlik gösteriyor sorunum da bu. Bf5 çokluoyuncu modunda denediğim vakit orada herhangi bir problem bulunmadan gpu kullanımı %99 haliyle bir takılma vs yaşamıyorum. Açıkçası BF1'i daha çok seviyorum o yüzden bu sorunu o oyunda yaşamak canımı sıkıyor alternatif çözüm önerisi olan var mı acaba?

İki oyunu neden tekli oyuncu modunda oynamak söz konusu değil peki anlamadım.
Deneme amaçlı orada da test yapabilirsin.
Online oyunlarda genel de FPS dalgalanmaları daha fazla oluyor,
Belki oynadığın oyunun sunucularındsan kaynaklıdır düzelir.
Çünkü bende bu iki oyunu oynadım ve Battlefield 5 i bende şu an oynuyorum. Tekli oyuncu da aldığım FPS yi online da sabit alamıyorum mesela.
Ya da ilk dediğin gibi ekran kartı güncellemesininden olabilir bende yükledim güncellemeyi sorun sezmedim. Eski sürücüyü yükle dene, çünkü daha önce rahat oynadığın bir oyun şimdi sıkıntı yapıyorsa sorun büyük ihtimal oyun güncellemesin de ya da sistem güncellemesin de olabilir.
DX12 açık mı ? Sistemin nedir birde.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı