Battlefield 4 FPS Drop - HD 7850

AlikaanÖzden

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar.

• İntel Core i7 3770K,
  • 8 GB 1600 mhz ram,
  • RADEON HD7850 1 GB,
  • Windows 8 64 bit işletim sistemi.

Battlefield 4'ü çıkmadan önce almıştım ve oynadıkça oyun zevkim kaçıyor, işte nedeni: oyunun normal sürümü geldikten sonra her multiplayer'a girişimde ilk 10 dakika gayet rahat çalışıyor. Sonra bir bakıyorum aniden fps düşmeleri oluyordu ve oyun oynanmaz hale geliyordu, bende bunun üzerine her türlü şeyi denedim, gittim işlemcim fazla ısınıyor diye adam akıllı bir soğutucu aldım. (CM Hyper 212 Evo) Bütün sürücülerimi güncelledim, elli kez virüs taraması yaptım sonra belkide virüs programındandır diyerek üç program değiştirdim, oyun esnasında acaba farklı bir programla çakışıyor mu diye tüm çalışan programları kapattım, bide bunun üzerine Windows 7 64 bit'ten Windows 8 64 bit'e geçtim, sonuç: Gene aynı! Delirecek vaziyete geldim artık o kadar para verdiğim oyunu adam akıllı oynayamıyorum denemediğim şey kalmadı, yazdıklarımdan başka bir fikriniz varsa lütfen söyler misiniz? Artık sorunun oyundan kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım, diğer oyunlarda böyle bir sorun yaşamıyorum, lütfen fikirlerinizi alabilir miyim konu hakkında? Cidden kötü hissetmeye başladım.

Tüm forum`da tavsiye edilen isletim sistemi Windows 8.1. Öncelikle temiz bir kurulum ile Windows 8.1 geciniz. Ekran kartiniz arizali olabilir, asiri isinmadan dolayi sorun yasiyor olabilirsiniz, oyunu ultra ayarlarda oynamaya calisiyor iseniz sorun olabilir. Temiz kurulum ile Windows 8.1 tüm sürücüleri otomatik olarak güncelleyecektir. Ayrica ilk asamayi yaptiktan sonra, oyunu yükleyiniz, ve otomatik olarak oyun grafiklerini ayarlayiniz. Ayarlamanin ardindan tatmin edici mi ? Kendisi ayarlamasina ragmen sorun devam ediyor mu ? Hepsini kontrol ediniz. Son olarak oyun güncellemelerini kesinlikle yapiniz, ihmal etmeyiniz. Sonucu yazarsaniz belki baska arkadaslarimizada faydasi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım yazdıklarını okudum hepsine kısa biçimde maddeler şekilde cevap veriyorum şimdi:

1) Windows 8.1'e geçmeyi düşünmedim değil açıkçası fakat bu konuyla ilgili bir sorum var, ben Windows 8'in orjinalini kullanmıyorum , orjinalden farklı olarak sadece Windows'u etkinleştirmediğim için kişiselleştirme kısmını kullanamıyorum hepsi bu, sorum ise ben Windows 8.1'e geçerken bi sorun olurmu ve bilgisayar formatlanırmı? Formatlanıcaksa oyunu tekrar kurmak benim için ölüm gibi olur çünkü internet üzerinden aldım oyunu ve her seferinde 24 gb indirmek biraz can sıkıcı hale geliyor.

2)Ekran kartımın arızalı olduğunu düşünmüyorum, aynı zamanda çıkan oyunlarıda oynadım ve herhangi bir sorunum yok diğer oyunlarda, soğutma kısmını normal sorumda da belirtmiştim, işmecinin soğutucuyu değiştirdim, şuanda maksimum 65 dereceyi görüyor, ekran kartı ise maksimum 60 dereceyi görüyor. Oyunun tabikide grafik ayarlarına baktım , otomatikte oynayıp denedim, sonra custom ayarlar yapıp bazılarını düşürdüm fakat gene aynı sorun (ilk 10 dakika boyunca tüm ayarlarımı high'a çekmeme rağmen 60-90 fps arası değişiyordu, sonradan düşmeye başlıyordu).

3)Oyun kesinlikle güncel, zaten multiplayer oyunuyorum sonuç olarak mecburen güncel kalması gerek .

1. şıkta sorduğum sorunun cevabını verebilirseniz sevinirim, ona göre kurmayı düşünüyorum.

Temiz bir kurulum yapilmasini tavsiye ederim. Tüm yollari denemis oldugunuzu belirtmissiniz. Hersey yoluna girecek ise, bir kere daha 24 gb indirmeye mecburen katlanmaniz gerekecek. Sorunun temiz bir kurulumun ardindan düzelecegine ve performans artisi olacagina inaniyorum. Windows 8.1 indirme baglantilari, kurulum anlatimi ile ilgili tüm detaylar forum`da mevcuttur. Sisteminizin performansini etkileyen virüs, trojen, malware olabilir. Bazen en iyi programlar dahi temiz bir kurulum yapilmadigi sürece sistemi temizleyemiyor.

Aynı sorun bende de vardı. Üstelik ekran kartımız aynı. Ben fx 4100 ile kullanıyorum fakat oyunu sonradan indirdiğim gta ıv yi düzeltmeyi çalışırken bi çözüm buldum ve arada battlefield de düzeldi.

-Başlat-çalıştır'a msconfig yazıyoruz sonra hizmetler ve daha sonra aşağıda yer alan seçeneklerden Windows olay günlüğü yazısının yanındaki seçeneyi kaldırıyoruz. Son olarak tamam a tıklıyoruz ve kullandığımız virüs programını devre dışı bırakıyoruz.

Ben bunları eksiksiz yaptım ve fps düzeldi umarım sendede işe yarar.

Benim görüşüm sorunun ekran kartında olduğu. Kartın ısılarını kontrol edin derim arka planda GPU-Z ile log yaparak. Bir de kart referans mı?
Recep abi haftalardır tüyolarından yola çıkarak bu kadar çok şey denedim gene olmuyor, ekran kartına gelince kartım referans değil , Powercolor HD7850 1 GB yazmayı unutmuşum , bide kart sıcaklıklarına speedfan programıyla göz gezdirmiştim daha öncesinden hatta Catalyst'in kendi kontrol panelindeki overclock kısmından da kontrol etmiştim , maksimum 60 derecelerde geziniyor sıcaklık oyun esnasında. Genede GPU-Z ile kontrol etmemi mi öneriyorsun?

- - - Güncellendi - - -

Temiz bir kurulum yapilmasini tavsiye ederim. Tüm yollari denemis oldugunuzu belirtmissiniz. Hersey yoluna girecek ise, bir kere daha 24 gb indirmeye mecburen katlanmaniz gerekecek. Sorunun temiz bir kurulumun ardindan düzelecegine ve performans artisi olacagina inaniyorum. Windows 8.1 indirme baglantilari, kurulum anlatimi ile ilgili tüm detaylar forum`da mevcuttur. Sisteminizin performansini etkileyen virüs, trojen, malware olabilir. Bazen en iyi programlar dahi temiz bir kurulum yapilmadigi sürece sistemi temizleyemiyor.
Arkadaşım yükledim 8.1 sürümünü fakat indirdikten sonra herhangi bir seçenek sunmadı bana, direk yeniden başlatıp ayarları yaptı ve her şey olup bittiğinde oyunlarım falan hepsi eski yerinde duruyordu. Sonuç olarak senin bu dediğin 'temiz' kurulum pek gerçekleşmedi sanırım, şimdi oyunu deneyeceğim tekrar ona göre bilgilendiririm seni.

- - - Güncellendi - - -

Aynı sorun bende de vardı. Üstelik ekran kartımız aynı. Ben fx 4100 ile kullanıyorum fakat oyunu sonradan indirdiğim gta ıv yi düzeltmeyi çalışırken bi çözüm buldum ve arada battlefield de düzeldi.

-Başlat-çalıştır'a msconfig yazıyoruz sonra hizmetler ve daha sonra aşağıda yer alan seçeneklerden Windows olay günlüğü yazısının yanındaki seçeneyi kaldırıyoruz. Son olarak tamam a tıklıyoruz ve kullandığımız virüs programını devre dışı bırakıyoruz.

Ben bunları eksiksiz yaptım ve fps düzeldi umarım sendede işe yarar.
Tavsiyen için teşekkür ederim kardeşim, deneyeceğim.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar sorunum yeni bir boyuta taşındı, 8.1 yükledikten sonra tekrar deneyeyim dedim, girdim multiplayer'a seçtim server'ı join dedim, yüklendi tam başladım oynamaya 20 saniye sonra pat diye kapandı oyun (normalde neden çıktığı oyundan yazar ban vs. yemişsin diye, oda yazmıyo). Dedim herhalde serverdan dolayıdır, 5 farklı serverda denedim gene aynı, ağlayacak duruma geldim yemin ediyorum. Oyunu oynayamıyorum şuan açıldığı gibi kapanıyor.

Arkadasim hepimiz Windows 8.1 kullaniyoruz. Recep bey, gördügüm kadari ile sizin konu ile yakindan alakali, tüm bunlarda sonra hatali kisim ekran karti gibi gözüküyor. Recep bey PSU sormus, cevap verirsen cözülemeyecek bir sorun gibi gözükmüyor. En kötü olasilik ile ekran kartinizi servise yollar, sorunu bu sekilde cözmeyi denersiniz.

Arkadaşlar sorunuma karşı verdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim, 8.1' e geçtikten sonra oyun kapanıyor demiştim, o sorunu hallettim ben, punkbuster ile alakalı bir sorunmuş, sonrada oyuna girip denedim 20 dakika falan aralıksız oynadım dün gece, bugün gelince tekrar test ettim sonuç şu: Mükemmel Çalışıyor. Hatta gidip Fraps ile bir kayıt yaptım, kayıt sürecinde bile minimum 48 fps gördü High ayarlarda. Yani derdime deva olan şey yanılmıyorsam Windows 8.1. Recep Abi senin sorunda askıda kalmasın : 550 Watt PSU var bilgisayarımda, zaten bildiğim kadarıyla HD7850 çok elektrik çekmiyor.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı