Bayraktar TB-3

TB-2 ilk uçuşlarını yapana kadar bile ciddi anlamda engellemelere maruz kalmış bir şirket. Nasıl bir devlet desteğiymiş ki bu, hem mini İHA, hem malazgirt İHA, hem de çaldıran İHA zamanında yüz üstü bırakılmalarla karşı karşıya kalmış, hatta çaldıran İHA bilerek ve isteyerek bozuk raporuyla bitirilmiş. Baykar şu an gelirinin büyük çoğunluğunu ihracattan sağlayan, ve yine gelirinin büyük birçoğunluğunu ar-ge'ye yatıran bir şirket.

Şöyle bir fotoğraf bile var:

Eki Görüntüle 1477238

TB-2 ve mam-l mühimatlarının atış testleri aylarca geciktirildi mesela.

Görüşünüzün tutumu fark etmeksizin, yalan yanlış bilgiler ancak şirketlerimize ve sanayimize zarar verir.

İyi de bu ortak yazılım değil ki, ortak bir sistemin entegre edilip kullanılması. Herkes aynı sistemi alıp, kendi araçlarına entegre edip kullanıyor. NATO'nun sistemleri de böyle işliyor. Bunun sonucunda NATO'ya da ABD bizimle kod mu paylaşmış oluyor?

Hiç de öyle değil, tek çatı falan da yok. Sadece ülke dışı ihracatlar ssb tarafından denetleniyor. Rekabet her zaman vardı ve İHA'ların artmasıyla ve sanayinin de gelişmesiyle beraber daha da alevlenmeye başladı.

Lütfen Twitter'da gördüklerini buraya yazma.

Tartışmaya müsait bir konu değil devlet zaten topladı şirketleri sen istesen de istemesen de.

Huhuuuuu? SideWinder hala orada mı? Bizim ülkeden çıkan F-16'lar Lockheed'e ait olarak çıkıyor oradan. İlk önce Lockheed abim parçaları yolluyor. Sadece teslimatta kolaylık olsun diye bizim ülkede üretiliyor.
Öncel 2 projesinden haberin yok o zaman senin.

1990 Körfez Savaşı tarihlerinde Öncel 2 projesi kapsamında 80 adet Block 50 konfigürasyonunda uçak üretildi Türkiye'de. Bu uçakların Öncel 1'den farkı vardı, o da Türkiye'nin gövde gibi parçalarda %80'e ulaşan yerlilikle bu işi yapmasıydı. Ortaya çıkan işten Amerikalılar memnundu zira yıllar sonra Mısır'dan gelen 46 adet F-16 siparişini de Amerikalılar Türkiye'ye verdi. Mısır'ın 46 adet F-16'sı da Ankara'daki TAI ve TEİ tesislerinden çıktı.

80'li yılların en popüler uçaklarında biri olan F-16 için ABD ile bu tarz ortaklıklara girmek çok büyük bir diplomasi zaferidir. Ta o yıllardan öğrenilen teknolojiler, bu uçaktan kazanılan know how bilgisini şu anki projelere serpiştiriliyor, emin olabilirsin. O zamanki emeği geçen tüm personeli tek tek tebrik etmeliyiz.

Daha sonra ÖZGÜR projesi başlatıldı, bu projede de zaten uçakların aviyonik ve bilgisayar sistemlerinin yerlileştirilmesi kısmında adımlar atıldı. Her şey bir adımdır. 90'lı yıllarda gövdesini üretiyordun, şu an yerli mühimmat, aviyonik ve AESA radar takmak için çalışıyorsun. Aynı zamanda kendi uçak projen için çalışıyorsun.

Son düzenleme:
Türkiye'den savaş jeti çıkmaz, Emirhan. Çıkması için yıllarca tecrübeye sahip olması gerek.

Bu forumda, bilmediği konularda anonimliğin ve Forum mantığının arkasına gizlenerek, atıp tutarak konuşanların bocaladığını görmekten daha keyifli bir şey yok.

FiAfRfZWAAA6c6p.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

FiAQvHwWQAAo800.jpg

NATO üyesi olduğumuz için ABD bizimle teknoloji işbirliği yapıyor. Güdüm sistemlerinden tut da birçok teknolojiyi onlar veriyor. Vermeseler hiçbir şey çıkmaz. Bugün bir ambargo koysalar, elin kolun bağlı oturursun fabrikada. Misal Altay tankının 25 yıldır yapılamamış olması gibi. ABD'yle yarışa girmişiz falan bunlar çok komik geliyor anlayanlara.

NATO üyesi olduğumuz için ABD bizimle teknoloji işbirliği yapıyor. Güdüm sistemlerinden tut da birçok teknolojiyi onlar veriyor. Vermeseler hiçbir şey çıkmaz.

Hiçbir şey verdikleri falan yok. Bu saçma bilgiler nereden türüyor bilmiyorum. İçeride mühendis misiniz? Havacılık mühendisi misiniz? Bırak İHA güdüm kontrol sistemini, ABD standart Mk serisi bombalar için dahi güdüm kiti vermiyor. Roketsan ve TÜBİTAK SAGE senelerdir yerli yapmak için uğraşıyor.

Baykar en başından beri yerli otonom uçuş yazılımıyla uçan bir şirket. İşin başındayken yani Mini İHA yaparken bile uçuş yazılımları yerli olarak geliştirilip kullanılıyordu. Bugün de Akıncı'dan sonra 3 sene gibi kısa bir süre içerisinde Kızılelma'nın yürüyebilmesinin sebebi bu. Varsa kaynağınız, buyrun atın. Çünkü apaçık yalan söylüyorsunuz.

ABD seninle teknolojik işbirliği yapıyor olsa her şeyden önce F-16 modernizasyonlarını yapmana izin verir. Her duyduğunuza inanıp, her gördüğünüze kanmayın. Kendinizi, bunun gibi PLC ile İHA'nın uçabileceğini sananların durumuna düşürürsünüz sonra:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Vermeseler hiçbir şey çıkmaz. Bugün bir ambargo koysalar, elin kolun bağlı oturursun fabrikada.

Kızılelmayı'da ABD üretip verdi değil mi?

Türkiye bu adamlara çok şey borçludur. Her ne kadar malum partiyi desteklemesem de Baykar şirketi ülkeye Atatürk ve silah arkadaşlarından sonra en faydalı şeylerden biridir.

NATO üyesi olduğumuz için ABD bizimle teknoloji işbirliği yapıyor. Güdüm sistemlerinden tut da birçok teknolojiyi onlar veriyor. Vermeseler hiçbir şey çıkmaz. Bugün bir ambargo koysalar, elin kolun bağlı oturursun fabrikada. Misal Altay tankının 25 yıldır yapılamamış olması gibi. ABD'yle yarışa girmişiz falan bunlar çok komik geliyor anlayanlara.
Efendim eleştirin, kötülemek için kötülemeyin. Türkler bir şey yapamaz diyorsunuz yapınca da hemen başka milletlere bağlıyorsunuz. Bir şey vermiyorlar bize efendim, biz kendimiz yapıyoruz. TeknoFest denilen şeyi duydunuz mu? Lisede üniversitede olanlar bile yapıyor (Hatta aralarında ben de varım) koskoca devlet mi yapamayacak.

Ayrıca ( 🤣 ) emojisi atarak haklı olunmuyor.

Dünyayı değiştiren konuşan değil, üretenler olacak. Unutmayın bunu.

Dostum bu ülke kaç yıldır İHA yapıyor? İHA yapmayı öğrenmeden uçuş kontrol kartı mı üretsin adamlar? Tabi ki ilk yıllarda parçalar ithal edilecek.

Son düzenleme:

Bozacının şahidi şıracı... :D Ne zaman böyle iddialar görsem, arkasından ya PKK sempatizanları ya da FETÖ'cüler çıkıyor. Bir kez daha tasdik etmiş olduk. Ne bir mühendisliğe dayalı kaynak var ne de açıklama. İHA'ların çalışma mantığından bir haber kişilerle kendinizi kandırmaya devam edin.

SİHA'lar 2015'lerden beri sınır görevi harekatlarıyla başarılarına başarı katıyor. Ancak ses her zamanki gibi başka yerlerden çıkıyor. Senelerdir onlarca askerin buru dahi kanamadan operasyon yapılmasını sağlayan sistemlere balon demek de nasıl bir ahmaklıktır, bilemiyorum...

Bozacının şahidi şıracı... :D Ne zaman böyle iddialar görsem, arkasından ya PKK sempatizanları ya da FETÖ'cüler çıkıyor. Bir kez daha tasdik etmiş olduk. Ne bir mühendisliğe dayalı kaynak var ne de açıklama. İHA'ların çalışma mantığından bir haber kişilerle kendinizi kandırmaya devam edin.

SİHA'lar 2015'lerden beri sınır görevi harekatlarıyla başarılarına başarı katıyor. Ancak ses her zamanki gibi başka yerlerden çıkıyor. Senelerdir onlarca askerin buru dahi kanamadan operasyon yapılmasını sağlayan sistemlere balon demek de nasıl bir ahmaklıktır, bilemiyorum...
Ne zaman boyle konulardan görsem aklıma bu resim geliyor.
EObxSQMWoAQJzJi.jpeg
[ATT

Yeni konular

Geri
Yukarı