Bazi astrophotography denemelerim

flayzeraynx

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
UI/UX Architect
Uzun zamandir fotografcilikla ilgileniyorum (sanirim 20 yil olmustur).. Teknik olarak her tulu bilgiye ve tecrubeye sahibim, ancak astrophotography daha yeni ilgilenmeye basladigim bir konu. Teleskobum ile bir kac ay fotografi sectim ama auto stacking uzerine biraz daha ugrasmam ve star-tracker almam gerekiyor deep space photography icin. Ama kendimi daha da gelistirmeden once, sizlerle cektigim 1-2 kareyi paylasmak istedim:

Bu fotografi, Death Valley'de kamp yaptigmiz sirada, gece 2'de telefonumla (OnePlus 7T Pro 5g McLaren Edition) manual ayarlarla cekmistim. Gokyuzune baktinizda da ayni bu sekilde gorebiliyorsunuz samanyolunu.

IMG_20190526_022958.jpg

Bu da, evin arka bahcesinden, teleskobumu yeni aldigim zamanlardan ilk denemem:

IMG_0008.jpg

Ekranda nasil gorundugune referans olmasi acisindan, sahne arkasini da paylasayim:
IMG_20200727_210211.jpg

Extra Not:
Neowise'in ilk gorundugu zamanlarda Yosemite'e gitmeyi cok istedim ama islerimin yogunlugundan bir turlu gidememistim. Bu fotografi ben cekmedim, ceken kisi yosemite'de ranger olarak calisan fotografci bir cocuk. Inanilmaz uzun pozlamalari var, takip etmenizi oneririm (Login • Instagram). Eger o gun islerim izin vermis olsaydi, tam aklimdaki aciyi ve kareyi yakaladigindan cok kiskanmistim. Paylasmak istedim.

241ba22wysa51.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık, çok güzel olmuş ilk fotoğraf. Anladığım kadarıyla karanlık bir yer, güzel çıkmasında yardımcı olmuş. :)

Stacking kolay aslında. Sadece tripodla peş peşe çekimler yapmak gerekiyor. Başlangıçta Sequator, Star Stax gibi uygulamalar kullanılarak da birleştirilebiliyor.

Ben de uzun süredir fotoğrafçılıkla uğraşıyorum, yaklaşık 3 4 senedir de Astrofotoğrafçılık'a merak saldım. Hatta bir tane Sky Tracker almayı bile düşünüyorum.

Zor, masraflı ve meşakatli bir uğraş. Ama değiyor, gerçekten. :)

Bunlar da benim çektiğim bazı kare ve videolar. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Çok hoş görünüyorlar. Ama ilk attığınız fotoğrafın kalitesi biraz düşük sanki. :D
Ne yazik ki, belirttigim gibi, telefonla cekilmis bir fotograf sonucta :)

Elinize sağlık, çok güzel olmuş ilk fotoğraf. Anladığım kadarıyla karanlık bir yer, güzel çıkmasında yardımcı olmuş. :)

Stacking kolay aslında. Sadece tripodla peş peşe çekimler yapmak gerekiyor. Başlangıçta Sequator, Star Stax gibi uygulamalar kullanılarak da birleştirilebiliyor.

Ben de uzun süredir fotoğrafçılıkla uğraşıyorum, yaklaşık 3 4 senedir de Astrofotoğrafçılık'a merak saldım. Hatta bir tane Sky Tracker almayı bile düşünüyorum.

Zor, masraflı ve meşakatli bir uğraş. Ama değiyor, gerçekten. :)

Evet, karanlik cidden yardimci oluyor samanyolu cekimleri icin.
Stacking kolay, ancak multi exposure ve multi focus ile ugrasacak zaman daha bulamadim. Bir de teleskoba halen alisamadim (4 aydir yolda, halen elime ulasamadi.. bu cekimler, aldigimin 2nci haftasinda yaptigim ilk cekimlerdi, sonra da kargoya verip gonderdim. Bu ay sonu elimde olacagini soylediler)

Celestron icin guzel bir tane buldum, bhphoto'dan siparis verecegim. Ama ilk once gonderilen teleskobun elime sag salim ulasip ulasmadigini gormem gerek kargo gelince, Ondan dolayi elime ulassin, saglamsa alacagim. Teleskop kirilmissa, bosa para gitmesin

Yeni konular

Geri
Yukarı