Bazı Kürklerde ÖTV Sıfırlandı

Yahu bu ülkede hep vergi geliyor, vergiye bir daha vergi geliyor hiç mi iyi bir şey olmaz diyorsanız bugün oldu. Kürklerde ÖTV sıfırlandı.

Ham kürkler ve dabaklanmış, aprelenmiş kürklerde ÖTV oranı sıfıra düşürüldü.

Yeni ÖTV oranları:
G.T.İ.P NOMal İsmiVergi Oranı (%)
43Kürkler ve taklit kürkler; bunların mamulleri.
(Bu fasılda yer alan koyun, kuzu, keçi, oğlak, bufalo ve sığırların postları, kürkleri ve taklit kürkleri ile bunlardan mamul giyim eşyası, aksesuarları ve diğer eşya hariç) (43.01 ve 43.02 hariç)
25
43.01Ham kürkler (baş, kuyruk, pençe ve kürke elverişli diğer parçalar dahil) (41.01, 41.02 ve 41.03 pozisyonlardaki ham post ve deriler hariç)0
43.02Dabaklanmış veya aprelenmiş kürkler (baş, kuyruk, pençeler ve diğer parçalar dahil) (birleştirilmemiş veya birleştirilmiş) (diğer maddeler ilave edilmemiş) (43.03 pozisyondakiler hariç)0

Buna göre, ham kürkler (baş, kuyruk, pençe ve kürkçülüğe elverişli diğer parçalar dahil) ile dabaklanmış veya aprelenmiş kürklerde (baş, kuyruk, pençeler ve diğer parçalar dahil) daha önce yüzde 20 olarak uygulanan ÖTV oranı sıfıra indirildi.

Taklit kürklerde ÖTV yüzde 25 oldu
Kürkler ve taklit kürkler ile bunların mamüllerinde (bu fasılda yer alan koyun, kuzu, keçi, oğlak ve sığırların postları, kürkleri ve taklit kürkleri ile bunlardan mamul giyim eşyası, aksesuarları ve diğer eşya hariç) ise ÖTV oranı yüzde 25 olarak belirlendi.

ÖTV ne demek olduğunu bilmeyen varsa açılımı Özel Tüketim Vergisi. Bunlara göre kürkler kesinlikle özel tüketim değil. Tamamen doğal bir ihtiyaç. Fakat motor, araba, akaryakıt, beyaz eşya veya cep telefonu gibi artık tamamen ihtiyaç olan ürünleri alırsanız kesinlikle özel tüketime giriyor. Hem öyle bir özel tüketim ki bazıları kendi fiyatından pahallı.

Eğer yat, tekne, pırlanta, elmas ve kürk alırsanız hiçbir şekilde ÖTV ödemiyorsunuz. Çünkü bunlar zorunlu ihtiyaç. Bunları alamayan fakir bir zahmet yaşamasın. Herkes bilir yani yatın özel tüketim olmayıp zorunlu bir ihtiyaç olduğunu. Hatta geçenlerde 120 metre olan yatımı nereye koysam diye düşünüyorum. Yat limanları daha fazla olsun diye imza kampanyası başlatacağım. Hep bizi düşünüyorlar yahu.

Büyük ihtimal bunların yandaşları artık kürk işine girecek veya girmiş olanlar gidip söylemişlerdir. Tabii yandaş oldukları için hemen çekerler. Fakat biz burada temel ihtiyaç olanlara ÖTV ödeyelim. Ne güzel memleket.

Diğer yandan gerçek kürk giyecek insanda çok değil birazcık vicdan varsa giymez. O kürklerin nasıl yapıldığını herkes biliyor. Buraya nasıl yapıldığı ile ilgili videosunu atardım fakat hem yaşı küçük insanlar hem midesi hassas olan insanlar elbet vardır. Dileyen izleyebilir.

Bana kalırsa tanzim satışları başlayabilir. Burada çok fırsatçı var biliyor musunuz? Araya hep aracı giriyor. Herkes fiyatını yükseltiyor. Şimdi ben mağdurum. Kendime kürk alamayacaksam bu iktidar niye var? Hemen tanzim satış noktaları oluşturulsun sıraya girip kürk alalım. Aracılar ve fırsatçılar yüzünden kürk alamaz duruma geldik.

Kaynaklar:

Son düzenleme:
Eğer yat, tekne, pırlanta, elmas ve kürk alırsanız hiçbir şekilde ÖTV ödemiyorsunuz. Çünkü bunlar zorunlu ihtiyaç. Bunları alamayan fakir bir zahmet yaşamasın. Herkes bilir yani yatın özel tüketim olmayıp zorunlu bir ihtiyaç olduğunu. Hatta geçenlerde 120 metre olan yatımı nereye koysam diye düşünüyorum. Yat limanları daha fazla olsun diye imza kampanyası başlatacağım. Hep bizi düşünüyorlar yahu.
Tahmin edin bakalım niye böyle? Ülkenin % kaçı bunları alabiliyor? Kendileri ve kendi kesimindekiler bunlara ulaşabildiği için tabii ki onlara bir ayrıcalık yapacaklar. Geri kalan ''ihtiyaç'' ürünlerine ve 7'den 70'e herkesin ihtiyaç duyduğu eşyalara vurun kırbacı. Ne de olsa halkın boynu eğik.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı